Detonics Gladiator: Perkusní zbraně pro moderní dobu
Když si představíte perkusní pistoli, asi vás jako první věc nenapadne zbraň na skryté nošení a sebeobranu. Opak je ovšem pravdou a česká firma Detonics nabízí řadu dvouranných perkusních derringerů, které se k těmto účelům hodí přímo dokonale.
Perkusní zbraně a trocha historie
Perkusní zbraně jsou s lidstvem už skoro dvě století. Nahradily méně spolehlivý křesadlový zámek. Ten se v Evropě používal od 17. století a hrál prim ještě i v napoleonských válkách. Perkusní zámek se narozdíl od svého předchůdce nemusí spoléhat na úder křesacího kamene o ocílku. Není tedy tolik náchylný k vnějším vlivům, což zvyšuje jeho spolehlivost.
Největší výhodou však je zkrácená doba nabíjení. Průměrný voják dokázal s křesadlovkou vystřelit dvě rány za minutu. Perkusní zámek tento standard posunul na tři až čtyři rány za minutu. To se dnes nemusí zdát jako moc. Ale v době jeho vzniku, tedy na začátku 19. století, šlo o výrazné zvýšení palebné síly.
Foto: Perkusní zbraně jsou s lidstvem už skoro dvě století. Nahradily méně spolehlivý křesadlový zámek. (ilustrační foto) | Shutterstock
Postupem času a s pokrokem technologií byl perkusní zámek vytlačován modernějšími zadovkami. Jeho pomyslným koncem se stala bitva u Hradce Králové v roce 1866. Rakouská císařská armáda vyzbrojená perkusními puškami Lorenz zde byla poražena pruskou armádou, jež měla ve výzbroji zezadu nabíjené jehlovky Dreyse.
Jak vlastně fungují perkusní zbraně
Většinu tvoří tzv. předovky. Nabíjení se provádí zepředu, přes ústí hlavně. Nejdříve do ní nasypete zvolené množství černého prachu, poté vložíte ucpávku (lidově „flastr“) a olověnou střelu v odpovídajícím kalibru. Je důležité vše v hlavni důkladně udusat nabijákem, aby mezi prachem, ucpávkou a střelou nezůstal volný prostor. Následně stačí umístit perkusní zápalku na piston, natáhnout kohoutek a jste připraveni ke střelbě.
Představte si tento ne zrovna rychlý a poměrně složitý úkon provádět na povel, v těsně semknuté formaci a pod palbou. To by vám mělo poskytnout poměrně přesný obrázek z americké občanské války.
Perkusní zbraně v moderním kabátu
Možná si říkáte, že tento dávno překonaný systém už dnes nemá místo. Podle české společnosti Detonics to však není pravda. Zaměřuje se totiž na vývoj a výrobu moderních perkusních pistolí pro skryté nošení. Jejich derringery s automatickou selekcí zápalníku si v poslední době získávají stále větší popularitu.
Z jedné strany k tomu přispívá jejich spolehlivost a kvalita zpracování. Hlavním důvodem je však fakt, že se jedná o zbraně kategorie D. Může si je tedy pořídit každá způsobilá osoba starší 18 let bez nutnosti vlastnictví zbrojního průkazu.
Foto: Perkusní zbraně se používají i dnes (ilustrační foto) | Detonics Europe se souhlasem autora
Detonics dokonce nabízí i mikrokompaktní perkusní brokovnice. Stejně jako všechny ostatní výrobky v jejich nabídce se pyšní moderním taktickým designem. Po vzoru AR-15 jsou také osazeny montážními lištami pro celou řadu praktických doplňků. Ke každodennímu nošení sice mohou být poněkud těžkopádné, ale na střelnici si s nimi užijete spoustu zábavy.
Bezpečnost na prvním místě
Pokud se rozhodnete ke skrytému nošení zbraně, měli byste k ní mít důvěru. Detonics si to moc dobře uvědomuje. Proto vynaložil velkou snahu na vytvoření co nejbezpečnějších a nejspolehlivějších výrobků. Všechny produkty se vyrábějí v České a Slovenské republice z monobloků těch nejlepších materiálů a s pomocí přesných CNC technologií. Při výrobě se používá vysoce odolný dural řady 70xx a nitridovaná jakostní ocel.
Samozřejmě nechybí ani řada zabudovaných bezpečnostních prvků. Patří k nim plné zakrytí zápalek, skryté úderníky nebo bicí pružina, která se natáhne až těsně před výstřelem. Zmiňme i spoušťový mechanismus Double Action Only s dlouhým chodem a vysokým odporem.
Opravdu se tedy nemusíte ničeho obávat, protože tyto kapesní kanóny jsou přímo zkonstruované pro dlouhodobé a bezpečné nošení. V případě nouze je použití velice intuitivní. Kromě spouště a záchytu hlavňového bloku na nich nenajdete žádné další externí ovládací prvky. Pro výstřel stačí překonat odpor spouště. Před manipulací se zbraní je však důležité, abyste se seznámili s dodávaným manuálem a řídili se uvedenými pokyny.
V kompaktních rozměrech se skrývá velká síla. To je Gladiator
Perkusní pistole Gladiator od Detonics jsou v podstatě dvouranné derringery na černý prach. Pořídíte je v kalibru .45 (11,4 mm) i .50 (12,7 mm). Oba poskytují dostatečnou sílu k zastavení útočníka v kontaktní vzdálenosti. Stačí zepředu nabít jednotlivé hlavně a umístit 4 mm perkusní zápalky na pistony. Pak je zbraň připravena k nošení i okamžitému použití. Pro vybití stačí odšroubovat pistony dodávným klíčem, vysypat prach a vyklepat střelu z hlavně.
K dispozici je několik verzí. Ty se liší rozměry, tvarem rukojeti a systémem záchytu hlavňového bloku. K údržbě a správnému fungování se vyplatí mít po ruce vhodné nářadí a další příslušenství. Výrobce na to myslel, a proto nabízí i soupravu Professional. Obsahuje sadu čištění, olej ve spreji, textilní pouzdro nebo náhradní střenky v pískové barvě. Nezbytnosti jako klíč na pistony, nabiják či servisní šroubovák najdete i v základním setu.
Foto: Perkusní pistole v kalibru .45 (11,4 mm) | Detonics Europe se souhlasem autora
Střelivo
Najít si správnou kombinaci střeliva a prachu pro zbraň není vždy jednoduché. Zeptejte se deseti střelců, jaký typ ucpávky používat. Dostanete deset různých odpovědí. Každý přísahá na svou osvědčenou metodu a odmítá ostatní. Zorientovat se v této problematice může být pro začátečníka poměrně složité. Detonics vám to výrazně usnadnil, protože v dodávaném manuálu najdete užitečnou tabulku se základními navážkami prachu pro jednotlivé typy střel.
Perkusní střely jsou dostupné v mnoha tvarech a hmotnostech. Zpravidla jsou olověné a jejich váha se udává v grainech (1 grain = 0,0648 gramů). Můžete si vybrat klasický ogivální tvar nebo třeba model Maxiball s těsnícími kroužky. Ty jsou přímo uzpůsobené k dlouhodobému nošení v hlavni. Za zmínku také stojí podkaliberní střely Sabot s poměděným závažím ve speciálním plastovém pouzdru. Tento typ nabízí velice dobré utěsnění hlavně.
Foto: Perkusní pistole v kalibru .50 (12,7 mm) | Detonics Europe se souhlasem autora
Závěrem
Ačkoliv se to na první pohled zdá nepravděpodobné, kombinace staletími ověřeného perkusního zámku a moderních technologií funguje. Pistole Detonics Gladiator jsou spolehlivé a v kritické situaci vás nenechají na holičkách. Stačí se o ně dobře starat a dodržovat základní bezpečností pravidla spojená s manipulací se zbraněmi. Spoustu zábavy si s nimi užijete i na střelnici. Černý prach přece jen po všech těch letech neztratil své kouzlo. Výše uvedené perkusní pistole Detonics a střely pořídíte na Balistas.cz
Komentáře
stan
21. 11. 2021, 00:56Miriam: Stát o ní ví.Nemusí být ZP,ale musí se ohlásit.
Stejně velká,stejně drahá a těžší než nějaký subkompakt 9mm.
Martin F.
02. 04. 2023, 16:42Já mám 2, o kterých stát neví, vyrobené do roku 2021. Není problém na bazarech koupit D Gladiatora i nyní. Zbrojní průkaz nechci, je to další bič na lidi, střílím aktivně od dětství, od roku 1999 v Ačr a poté dalších složkách až do nedávné doby, což zahrnovalo i Rpg 7 a 75, Uk vz. 59, vz. 52, 58 a 61, nějaké granáty a pak CZ. Myslím si, že pro svůj účel je Gladiátor vymyšlen dobře. V krizové situaci rozhoduje, zda zbraň jsem schopen použít(útočník narozdíl od obránce ví, že bude útočit) a ne, jestli útočníka zastřelím jednou nebo 14 x. 50 ka je dostatečně výkoná k stop efektu na člověka.
Béďa
20. 11. 2020, 20:41to Atom: tušíš něco o perusních zbraních? Podle mě moc ne...V 9mm při této délce hlavně to bude výkonější flobertka...abys tam dostal výkon potřebuješ velkou ráži (předem upozorňuji že při případném vylepšování černého prachu je doporučováno střílet jen jednou rukou, to aby ti zůstala zdravá aspoň jedna). Pokud opravdu používají letecký dural tak životnost je mnoho desítek tisíc výstřelů, bavíme se o černém prachu ne o 357Magnum...naopak výhodou je nižší hmotnost. Takový SIG 226 má rám taky duralový a na životnosti se to nijak neprojevilo.
bombero: tak sehnat se jistě dají, ale kde vezmeš legálně munici? Jak s tím budeš trénovat? S takovým veteránem a moderní municí, pokud ji seženeš, tak hodně štěstí a pevné zdraví. Samozřejmě můžeš přebíjet, ale to už jsou další náklady, při těchto nákladech už výjde levněji zbrojní průkaz a levnější klasická moderní zbraň (začínají řekněme od 10 000), nějaké bývalé armádní (Makarov klidně od 5000). Ano stát o ni neví, ale podle mě dělat pat
bombero
11. 11. 2020, 11:00liberal shark,V. Engl- můžete ji nosit pro vlastní obranu. Tedy, alespon PČR to tvrdí....
https://tydenikpolicie.cz/vite-ze-funkcni-palnou-zbran-vcetne-pistole-lze-vlastnit-i-bez-zbrojniho-prukazu/
Já osobně bych ale spíš volil revolver do roku 1890. Cenově vyjdou stejně, 5, nebo 6 nábojů a jde relativně rychle přebít
Karlík
11. 11. 2020, 10:32Mám jí a je to paráda. Neuvěřitelně kvalitní výrobek. Střílení je čistá radost. Cena je vyšší, ale úroveň odpovídá.
liberal shark
11. 11. 2020, 09:23Smí se to skrytě nosit na veřejnosti bez ZP skupiny E nebo ne ?
Roman
10. 11. 2020, 21:44Vyšší cena této zbraně je prostě dána přirážkou za to, že na ni netřeba ZP. Člověk se ZP nemá moc důvodů toto měnit za svou ČZ, Glocka, Walthera aj., ale člověk bez ZP prostě nemá na výběr. Trochu mi to připomíná situci u motorek v inzerátech, kdy ty papírově seškrcené na 25 kW byly prostě dražší než ty samé otevřené, poněvadž na ně stačil řidičák už od 18 let.
Tarch
10. 11. 2020, 20:22Ta cena je opravdu úplně mimo mísu. Už jen když si člověk vezme, že za 7 tisíc koupí perkusní pušku jejíž výroba stojí zákonitě mnohem víc. Pro držitele ZP ta zbraň nemá žádný smysl a pro ty, kteří ho nemají vyjde levněji si ho zaplatit a pořidit nějakou normální zbraň.
krtek
10. 11. 2020, 20:04Cena je opravdu přestřelená, nejlevnější skoro 10,5 tisíc :0 . Kdyby se prodávala za max. 3 tiscíce, byl by to bestseller.
Miriam
10. 11. 2020, 17:27Ta zbraň má jednu velikánskou výhodu....
Stát o ní neví :)
bombero
10. 11. 2020, 16:34No nevím, ale cenovka od 11 000,- do 22 000,- mi přijde trochu mimo