Řecko pořizuje pro své speciální síly 592 kusů vyčkávací munice Switchblade 300 a 600
Řecko se chystá pořídit 592 kusů vyčkávací munice (loitering ammunition, „kamikaze drony“) Switchblade 300 Block 20 a Switchblade 600 ze Spojených států. Zvláštní stálý výbor řeckého parlamentu pro vyzbrojování a smlouvy schválil tento nákup 17. září 2024 jako součást širší iniciativy na posílení obrany.
Rozhodnutí Řecka následuje po sérii strategických hodnocení, která začala v prosinci 2023 – řecký Generální štáb tehdy schválil související studii pro pořízení, modernizaci a vylepšení vojenského vybavení. Prvotní úvahy se týkaly dvou společností: izraelské firmy Aeronautics, která nabídla letoun Orbiter 1K, a americké společnosti AeroVironment, která vyrábí letoun Switchblade.
Foto: Odpalovací jednotka pro Switchblade 300. K vypuštění dronu se používá stlačený vzduch | U.S. Marine Corps
Koncem roku 2023 se však Řecko rozhodlo výhradně pro Switchblade, což bylo ovlivněno změnou priorit financování. Původní plán na pořízení použitých obojživelných obrněných vozidel AAV7A1 ze Spojených států byl zmrazen a přidělené prostředky byly přesměrovány do programu na vyčkávací munici. Konkrétně bylo 25 milionů dolarů z úvěrů zahraničního vojenského financování (FMF), poskytnutých v rámci amerického programu European Recapitalization Incentive Program (ERIP), přesunuto na pokrytí části nákladů na pořízení Switchblade. Tyto prostředky byly původně k dispozici na podporu přechodu Řecka od pásových bojových vozidel pěchoty BMP-1 sovětského původu.
Kromě toho Řecko obdrželo dodatečných 30 milionů dolarů v úvěrech FMF, jako součást americké pomoci a kompenzace za podporu Řecka Ukrajině. Tyto úvěry dohromady představují přibližně dvě třetiny celkových nákladů na pořízení vyčkávací munice ve výši 75,2 milionu eur, což snižuje přímé finanční výdaje Řecka. Akvizice zahrnuje oba modely Switchblade 300 a Switchblade 600, které dohromady čítají 592 kusů. Většina bude přidělena řeckým jednotkám speciálních operací a speciálních sil, menší část bude přidělena pěchotním jednotkám k seznámení s jejich operačními možnostmi.
Switchblade 300 je malý dron, vyčkávací či sebevražedná munice určená k tomu, aby poskytla pěším jednotkám o velikosti čety schopnost přesného zásahu. Bezpilotní prostředek pomáhá jednotkám pod nepřátelskou palbou tím, že zasahuje cíle na velké vzdálenosti, sleduje předem naprogramovanou dráhu a umožňuje operátorům změnit kurz během letu. Byl nasazen k ničení lehkých obrněných vozidel a osob a v případě potřeby může být odpálen za letu. Díky využití pozemní řídicí stanice (GCS) kompatibilní s dalšími bezpilotními letouny AeroVironment, jako jsou Wasp, RQ-11 Raven a RQ-20 Puma, lze Switchblade 300 koordinovat s dalšími bezpilotními letouny za účelem lokalizace a útoku na cíle.
Foto: Switchblade 300 | AeroVironment
Jeho vpřed zaměřená hlavice minimalizuje vedlejší škody a umožňuje upravit sílu detonace za letu. Systém je považován spíše za bezpilotní munici než za bezpilotní letoun, protože není schopen opětného přistání a využití a je řízen letovým rádiovým frekvenčním signálem. Navíc byl spojen se softwarem a technologiemi proti bezpilotním letounům společnosti SRC Inc. a zvyšuje tak svou schopnost ničit nepřátelské bezpilotní letouny.
Varianta Switchblade 300 Block 20 rozšiřuje operační schopnosti modelu 300, prodlužuje dobu letu na 20 minut a přidává sadu otočných kamer EO/IR pro lepší identifikaci cílů. S celkovou hmotností přibližně 8 kg podporuje pozemní, námořní i mobilní platformy a umožňuje rychlé nasazení do dvou minut. Block 20 je rovněž vybaven vylepšeným digitálním datovým spojem (DDL) pro bezpečnou, šifrovanou komunikaci, což snižuje riziko zachycení signálu, umožňuje souběžný provoz více systémů Switchblade a podporuje operace s prodlouženým dosahem prostřednictvím dalších bezpilotních letounů.
Součástí Block 20 je odpalovací zařízení Multi-Pack Launcher (MPL), které může na dálku odpálit několik jednotek v konfiguracích od 2 do 20 nábojů, přičemž doba nabíjení jednoho náboje je méně než 30 sekund. Tato konfigurace podporuje obranu základny a usnadňuje operace „senzor-střelec“ přenosem plánů misí z jiných bezpilotních letounů AeroVironment.
Switchblade 600 pak je větší vyčkávací munice určená pro ničení obrněných a chráněných cílů. Ve svém tubusu se systémem řízení palby váží 54,5 kilogramu. Za 20 minut dokáže urazit vzdálenost až 40 kilometrů a poté dalších 20 minut vyčkávat, což jí dává celkový dolet 80 kilometrů. Její bojová hlavice vychází z protitankové střely Javelin a v terminální fázi letu dosahuje rychlosti 185 kilometrů za hodinu.
Střela Switchblade 600 je řízena prostřednictvím systému na bázi tabletu s autonomním a manuálním režimem, který je zabezpečen šifrovaným datovým spojením a GPS. Je rovněž kompatibilní s kapesním modulem DDL pro zásahy na větší vzdálenost. V rámci armádního vývojového programu Single Multi-Mission Attack Missile se společnosti AeroVironment podařilo rozšířit výrobu tak, aby bylo možné vyrobit až 6 000 kusů Switchblade 600 ročně. Tento model lze také nakonfigurovat pro šestistupňové odpalovací zařízení na vozidle nebo pro varianty se vzdušným startem, což rozšiřuje jeho potenciální scénáře nasazení.
Nákup této munice je součástí širší desetileté strategie Řecka v oblasti výdajů na obranu, která zahrnuje plány na pořízení 20 letounů F-35A Lightning II s opcí na objednání dalších 20 stíhaček od Spojených států a čtvrté fregaty Belharra od Francie. Střely Switchblade mají rovněž doplnit další zbraňové systémy v řeckém inventáři, jako jsou například protitankové střely Spike, které Řecko nedávno zakoupilo od Izraele a které budou umístěny na řeckých ostrovech v Egejském moři. Kromě toho Řecko v rámci širšího zaměření na modernizaci svých obranných schopností vyvíjí vlastní bezpilotní a protiletadlové technologie.
Rozhodnutí pořídit munici Switchblade přímo ze Spojených států, a nikoliv prostřednictvím domácí výroby, vyvolalo otázky ohledně schopnosti řeckého obranného průmyslu vyvíjet podobné technologie. Byly sice vyvinuty určité snahy o pokrok v oblasti domácích projektů vyčkávací munice, ty však zůstávají v počátečních fázích návrhu nebo raného vývoje. Závislost řeckých ozbrojených sil na zahraničních partnerech odráží současné operační požadavky, které domácí kapacity zatím nesplňují.
Akvizice vyčkávací munice je v souladu s probíhající americko-řeckou obrannou spoluprací a byla schválena nejvyšším řeckým orgánem pro rozhodování v oblasti zahraničí a obrany, vládní radou pro zahraniční věci a obranu (KYSEA). Toto rozhodnutí zasazuje řecké obranné zakázky do kontextu vztahů se spojenci v NATO a širších strategických cílů, jakož i do probíhajícího regionálního napětí s Tureckem ohledně námořních hranic, vzdušného prostoru a práv na zdroje v Egejském moři.
Zdroj: armyrecognition.com
Komentáře
Slavoslav
11. 10. 2024, 07:13Skoda, ze je embargo na info z ich nasadenia na UA kde ich peknych par kuskov bolo poslanych. Bolo par naznakov kde to bolo zmiesane hodnotenie a najma to proti FPV zabija cena