Fenomén jménem GHILLIE SUIT
Odstřelovač, sniper, sharp shooter. Říkejte jim, jak chcete, ale pro všechny bude platit to samé. Elitně vycvičený voják, zbraň s dlouhou hlavní a kvalitní optikou. Jsou to jedny z nejúčinnějších jednotek, které lze v konfliktu nasadit do akce. Výcvik odstřelovačů je také jedním z nejnáročnějších a samotná činnost není zdaleka taková, jak to znáte z filmů.
Foto: Výcvik odstřelovačů je také jedním z nejnáročnějších...
Zjednodušeně řečeno je úkolem snipera dostat se nepozorovaně na výhodnou pozici - nasunutí. Jakmile jí dosáhne, musí tam bez prozrazení vyčkat do chvíle, než se objeví cíl, který zneškodní - splnění úkolu. A poté už zbývá jen opuštění prostoru a to ideálně opět nepozorovaně, ačkoliv situace po výstřelu a potenciálním prozrazení pozice odstřelovače může nepříjemně zhoustnout. Obecně je vše o velmi pomalém pohybu a hodinách čekání na jednu ránu.
Foto: Obecně je vše o velmi pomalém pohybu a hodinách čekání na jednu ránu
Pojďme se bavit o jedné jediné složce celého procesu - tedy o maskování. Umět utajit svou přítomnost před zraky nepřátel vyžaduje roky zkušeností a na jisté úrovní se dá hovořit i o umění.
Zkuste například na této fotografii najít odstřelovače?
Foto: Zkuste například na této fotografii najít odstřelovače
Pokud jste ho nenašli do 5s, mohlo by to pro vás znamenat konec. Ostatně, byl tady:
Foto: Dokázali jste ho najít sami?
Jak se stát chameleonem, který dokonale splyne s okolím? Elitní odstřelovačské jednotky přišly s konceptem 5S:
Shadow - pozor na vrhaný stín. Například na obličeji lze vystouplá místa (nos, brada) maskovat tmavou barvou
Silhouette - silueta naprosto stačí, aby měl nepřítel na co mířit. Pokud dokáže rozeznat specifickou část lidského těla (hlava, ramena, nohy), snadno si domyslí zbytek a může zahájit palbu. Pokud siluetu nevidí, má mnohem méně vodítek, kterých by se chytil.
Shine - odlesky mohou být významným demaskujícím prvkem. Stačí lesklé kovové části výstroje přestříkat matnou barvou nebo přelepit maskovací páskou. Optiku zbraně potom používat jen v nezbytných případech a ideálně ji nikdy nemít na přímém slunci.
Shape - jakékoliv tvary, které používáte, by měly kopírovat tvary vyskytující se v přírodě. Lidský mozek dokáže zachytit cokoliv podezřelého - rovné linie, obličeje, batohy, proto je potřeba se jich vyvarovat.
Spacing - v přírodě opět sledujte obvyklé rozmístění věcí - nebývá pravidelné. Pokud dokážete zapadnout do celkového obrazu, snížíte riziko prozrazení na minimum.
To, co ti nejlepší snipeři používají se jmenuje "ghillie suit", česky hejkal. "Ghillie" bývalo označení myslivce ve Skotsku, který podobný oblek nosil k maskování při odhalování pytláků. Profesionální armádní hejkal může vážit až 10kg a každý odstřelovač si ho musí být schopný vyrobit sám (z několika uniforem nebo kombinéz). Přední část je obvykle zdvojená, aby vydržela plazení a klečení.
Foto: Každý odstřelovač si musí být schopný svůj ghillie suit vyrobit sám
Na zádech najdete množství dlouhých proužků síťoviny či látky a oček na uchycení vegetace. Rukávy jsou velmi volné a také na nich najdete proužky látky a očka. Poslední částí je kapuce, která při správném namaskování rozbije siluetu "ramena + hlava". Kombinace maskování pomocí umělých (tkaných) materiálů a přírodní vegetace vyskytující se v okolí je přesně tím, co dělá ze sniperů neviditelné zabijáky.
Foto: Hejkal může vypadat všelijak a je zpravidla tvořen pomocí umělých (tkaných) materiálů a přírodní vegetace
Kdo ale dokáže takový desetikilový oblek využít? Jen odstřelovač, který působí v týlu nepřítele - je tedy na horké půdě a nesmí být odhalen z žádného směru. Nicméně jsou snipeři používáni i při jiných operacích a to například jako podpora pěších jednotek - tam už se vyžaduje jistá mobilita odstřelovače a obvykle je známa poloha nepřítele. Tady už stačí maskování pouze z hlavního směru.
Foto: Oblek odstřelovače, který působí v týlu nepřítele
K tomuto účelu byla vyvinuta lehčí varianta hejkala označována jako Sniper-hood. Sbalený dosahuje zhruba velikosti čutory, váhy 1kg a dá se bleskově vyladit tak, že si v mnoha ohledech nezadá s větším bratříčkem.
Foto: Odlehčená varianta hejkala označována jako Sniper-hood, na obrázku v porovnání se zásobníkem do SA vz.58
Na sniper-hood najdete jen záda, rukávy a kapucu, které postačí k tomu, abyste zalehli čelem k nepříteli a dodrželi většinu z 5S maskování. Jeho výhodou je i to, že není potřeba, aby ho používal jen speciálně vycvičený odstřelovač.
Foto: Na sniper-hood najdete jen záda, rukávy a kapucu, které postačí k tomu, abyste zalehli čelem k nepříteli a dodrželi většinu z 5S maskování
Je tak skladný a poskytuje tak vysokou mobilitu, že ho mohou k maskování použít i obyčejní "pěšáci" při držení obranných pozic nebo průzkumáci. Sniper-hood také zachovává přístup k sumkám na taktické vestě, což některé odstřelovačské obleky neumí.
Foto: Sniper-hood také zachovává přístup k sumkám na taktické vestě
Vojáci si hejkaly obvykle vyrábí sami. o to samé se snaží i hráči airsoftu nebo millitary paintballu. Nicméně se dá hejkal v celkem rozumné cenové relaci pořídit v armyshopech a pár úpravami vyladit k dokonalosti. Co se týče sniper-hood, do ČR je nikdo moc nedováží, nicméně je tu FROGGEAR vyrábí dle vlastního receptu. Obecně se pro military sporty hodí lépe, právě díky nízké hmotnosti a zachování mobility. Kromě moderních maskovacích vzorů jako Pencott nebo Kryptek seženete i český Vz.95. To vše vyladěné třeba sponou ITW NEXUS, která splňuje armádní požadavky na maskování v nočním vidění, kde "nesvítí".
Foto: Spona ITW NEXUS splňuje armádní požadavky na maskování v nočním vidění, kde "nesvítí"
Jaké maskování používáte vy? Vyrábíte si svoje hejkaly?
Zdroje:
Příručka US Army: Special Forces Sniper Training and Employment
forum.snipershide.info
wikipedia.com
frogman.cz
Komentáře