Francouzská armáda stavěla v Mali velice povedené polní tábory dle vzoru bastionů
Francouzská armáda stavěla v Mali velice povedené polní tábory, např. bastionovou pevnůstku připomínající Vaubanovy vzory ze 17. století, kterou vybudovali příslušníci 17 régiment du génie parachutiste.
Foto: Francouzská armáda stavěla v Mali velice povedené polní tábory. Na fotografii je bastionová pevnůstka připomínající Vaubanovy vzory ze 17. století, kterou vybudovali příslušníci 17 régiment du génie parachutiste | Warhistoryonline
Sébastien Le Prestre markýz de Vauban (1633-1707) byl celého půlstoletí jedním z nejuznávanějších pevnostních stavitelů a představitelů tzv. francouzské inženýrské školy. Svůj život zasvětil službě králi Slunce Ludvíku XIV., který jej za jeho zásluhy jmenoval francouzským maršálem. Vaubanův význam v dějinách pevnostního stavitelství i vojenství je nesmírný a jeho osoba se řadí mezi nejvýznamnější postavy světové vojenské historie. Obecně se uvádí, že během své kariéry podél francouzských hranic vystavěl třicet tři nových pevností a na tři stovky jich zmodernizoval. Při této činnosti využil veškeré dosavadní znalosti v oboru budování fortifikací, které se díky jeho iniciativně blížily k systematicky promyšlené vědě o vojenském stavitelství.
Foto: Později byl přidán i vnější prstenec, nebo spíš "hvězděnec" | Warhistoryonline
Stejně jako pevnostní výstavbu zdokonalil i dříve těžkopádné obléhací techniky, které zjednodušil natolik, že otázka pádu fortifikačního systému se začala počítat ne v řádu týdnů a měsíců, ale dní. Od vstupu do armády až do výslužby se zúčastnil celkem 48 obléhání, 140 bitev a šarvátek a byl osmkrát raněn. Avšak navzdory tomu, že významnou část života věrně sloužil francouzskému panovníkovi a požíval královy přízně, byl kritikem poměrů za jeho vlády. Na sklonku života v knize Projet d'une dixme royale (O králově desátku) navrhl obecnou desetiprocentní daň, jež by zahrnovala i šlechtu a církev, čímž upadl v nemilost jak královského dvora, tak i francouzské šlechty a duchovenstva. Do dnešních dní patří Vaubanovo jméno ve Francii k nejpoužívanějším názvům ulic, náměstí, přírodních lokalit, hotelů, restaurací, kin atd.
Foto: Plán městského opevnění v Neuf-Brisachu, které se dodnes považuje za Vaubanovo mistrovské dílo. Opevnění bylo dokončeno teprve rok po maršálově smrti. | Wikimedia Commons
Komentáře
Vaclav Flek
07. 10. 2022, 01:24pro Zdeněk :
Davam vam naprosto za pravdu, rozdil mezi nazvem clanku a jeho obsahem je do oci bijici. Nemohu verit, ze si to autor clanku takto pral, spise se na zaklade svych zkusenosti domnivam, ze nazvy clanku vymysleji editori v redakcich, snad ve snaze ucinit clanek atraktivnejsi, nebo, jak ja rikam, "vice sexy". Nekdy se ovsem tato jejich snaha miji s ucinkem, jak je tomu prave v tomto pripade.
Vzpominam si na svuj zivotopisny clanek o izraelskem generalovi a politikovi Arielu Saronovi, ktery chtel odpovedny redaktor za kazdou cenu nazvat "Kral Izraele", jakkoliv jsem s timto nazvem zasadne nesouhlasil. Nakonec si svou prosadil, ja ten clanek nemam rad, a spolupraci s danym redaktorem jsem ukoncil.
Zdeněk
10. 10. 2022, 17:08V některých případech bych nadpisy, a to i v seriózních médiích, nebo se tak alespoň tvářících, neoznačil za "více sexy", ale spíše za "šíření poplašné zprávy" ... přičemž články se v 99% případů drží v rámci možností známých faktů a "při zemi".
Ale každopádně, tohohle článku je škoda, přijde mi, že tohle téma je zajímavé a že mělo potenciál zaujmout.
Vaclav Flek
10. 10. 2022, 21:02pro Zdeněk
Ja jsem vyrazem "vice sexy" myslel takovy nazev ci upravu clanku, ktere jej ucini atraktivnejsim pro vic ctenaru, i kdyz to nemusi byt nutne v souladu s realitou. Myslim, ze muj priklad clanku o Arielu Saronovi jako "Krali Izraele" je dostatecne vymluvny, priklad tohoto clanku je jiz do nebe volajici...
Zdeněk
29. 09. 2022, 17:22Škoda, že se autor dopředu nerozhodl zda bude článek o moderní aplikaci principů fortifikace ze 17. století, výhodách a typech bastionových pevností, popřípadě zda půjde o životopis slavného francouzského stavitele pevností Sébastienu Le Prestre ... o každém z těchto témat bych se rád dozvěděl něco nového, ale takto jsem velmi zklamán.
Za mnohem přínosnější bych považoval soustředit se na jedno téma a to vzít trochu "do hloubky".
Ale za asi nejhorší považuji, že nadpis se prakticky míjí s obsahem samotného článku, což je nešvar v dnešní době velmi rozšířený a mě osobně přivádí k šílenství.