Indie kupuje izraelské protitankové systémy
Podle magazínu Jane's Defense Weekly, ministerstvo obrany Indie podepsalo smlouvu se společností Kalyani Rafael Advanced Systems Pvt Ltd na dodávku blíže neurčeného počtu protitankových raketových systémů Spike. Hodnota smlouvy má čini ai 2,87 miliardy indických rupií (34,7 milionu dolarů). Dodávky systémů mají proběhnout během následujících dvanácti měsíců.
Foto: Spike SR | Rafael Advanced Defence Systems
Zveřejněné informace neuvádějí, která varianta Spike bude indickým ozbrojeným silám dodána, ale nejpravděpodobnější je nákup Spike SR s dosahem do 1500 metrů. V listopadu roku 2017 indické ministerstvo obrany odmítlo podepsat smlouvu se společností Rafael Advanced Defense Systems na dodávku systémů Spike (275 odpalovacích zařízení, 5500 řízených střel a transfer technologií pro organizaci výroby v Indii). V dubnu 2019 vyšlo najevo, že velení indických pozemních sil získalo malou dávku systémů Spike od společnosti Rafael v režimu nouzového nákupu.
Akvizice provedené v tomto režimu nevyžadují souhlas Rady pro nákupy indického ministerstva obrany. Potřeba urgentního pořízení protitankových systémů byla zdůvodněna záměrem posílit obranu na hranici s Pákistánem. Objednané systémy byly dodány do Indie koncem září až začátkem října 2019.
Protitankové řízené střely (dále jen PTŘS) patří mezi vysoce účinné zbraně, které na současném bojišti plní kromě ničení nepřátelské obrněné techniky i další velmi důležité úkoly. Pokud vezmeme celkovou technickou úroveň, parametry a komerční úspěch, tak se mezi absolutní světovou špičku v této kategorii zbraní nepochybně řadí komplety Spike od izraelské firmy Rafael Advanced Defense Systems.
Vývoj zcela nových protitankových systémů byl v Izraeli zahájen na počátku 90. let, a to na základě zkušeností s použitím PTŘS v izraelské armádě i jiných ozbrojených silách. Z analýzy těchto zkušeností vyplynulo celkem jasné zjištění, že dosavadní PTŘS (v izraelské armádě americký typ TOW-II a domácí MAPATS) přestávají postačovat. Důvodem nebylo jen zvýšení odolnosti nové generace tanků a zavádění aktivních ochranných systémů, ale také fakt, že se stále více ozbrojených konfliktů odehrávalo nikoli jako (víceméně) symetrický střet dvou armád, nýbrž spíše jako asymetrický boj, ve které proti sobě stojí pravidelná armáda a povstalci nebo teroristé. Takové konflikty se navíc často odehrávají v rizikovém prostředí měst. Společnost Rafael tedy zahájila vývoj nové řady PTŘS, která byla v izraelské armádě zavedena v roce 1997. Je nutno podotknout, že sami Izraelci užívají pro jednotlivé typy této „rodiny“ různá hebrejská slova, avšak na světovém trhu jsou tyto zbraně označovány společným názvem Spike, ke kterému se připojují zkratky specifikující jednotlivé typy.
Zdroj: Jane's Defense Weekly
Komentáře