Indie poprvé otestovala odpálením z ponorky balistickou raketu schopnou nést jadernou hlavici
Ozbrojené síly Indie dosáhly zásadního milníku. Poprvé v historii se totiž mohou pochlubit, že disponují tzv. jadernou triádou, tedy třísložkovou formou jaderné výzbroje.
Před několika dny totiž došlo k úspěšnému otestování nové balistické rakety schopné nést jadernou hlavici, která byla odpálena z jaderné ponorky INS Arihant. Ta je jedinou svého druhu v arzenálu indického námořnictva, sama o sobě je však velice důležitá. Indie se totiž po posledním testu zařadila mezi hrstku zemí, které jsou schopné odpalovat balistické rakety s jadernými hlavicemi jak ze země, tak z vodní hladiny a ze vzduchu.
Foto: Ilustrační snímek balistické rakety (tzv. SLBM) odpalované z paluby ponorky | YouTube
Indie už dříve otestovala balistickou raketu krátkého doletu, model K15. Těch se na palubu INS Arihant vejde celkem 12, avšak s maximálním doletem 750 kilometrů nejde o systém, který by byl sám o sobě deterentem vůči ostatním mocnostem (Čína) a konkurentům (Pákistán) v regionu. Tím je až nově otestovaná raketa K4.
Foto: Indie už dříve otestovala balistickou raketu krátkého doletu, model K15 (na snímku) | Wikimedia Commons
Ta se se svým maximálním doletem až 3 500 kilometrů totiž řadí už mezi balistické rakety středního doletu. To v případě Indie znamená, že je indické námořnictvo schopné ze svých výsostných vod zasáhnout například Peking nebo jiné části Číny, nebo takřka celé území Pákistánu. Jako projekce síly a deterent vůči konkurenčním silám v regionu je tak tato balistická raketa mnohem úspěšnější než její menší sourozenec.
Video: Záznam z odpálení balistické rakety K-4 / YouTube
Balistická raketa K-4 byla ve vývoji více než 10 let. První testy se uskutečnily někdy po roce 2010, první „plně operační ostrý test“ byl až v roce 2016. Rok poté došlo k dalšímu pokusu, ten však skončil neúspěchem. Všechny předchozí testy však byly provedeny ze speciální odpalovací platformy. Minulý týden provedený test byl první svého druhu, kdy se odpalovalo přímo z ponorky. Tento testovací odpal měl být celkově čtvrtý a jak se zdá, konečně se vše vydařilo dle plánů. Indie v současné době pracuje na vývoji raket typu K-5 a K-6, které by měly být schopné donést jadernou hlavici až na hranici 5, resp. 6 tisíc kilometrů.
Komentáře