Indie urychleně poptává ruské tanky Sprut-SDM1
Indie a Rusko jsou údajně v pokročilém stádiu jednání o indickém nákupu ruských lehkých tanků Sprut-SDM1, uvedly to indické noviny The Economic Times. Jednání byla zahájena koncem letošního července v rámci zrychleného mezivládního procesu.
Foto: Lehký obojživelný tank Sprut-SDM1 | V. Kuzmin / CC BY NC-ND
Potřeba nových lehkých tanků vyvstala po nedávných vojenských střetech na hranicích s Čínou. Ta posílila své jednotky v příhraniční oblasti o tanky Type 15. Lehké tanky Sprut-SDM1 se v Rusku teprve testují, ale zdroje uvádějí, že by mohly být uvedeny do provozu a poskytnuty Indii k sérii polních testů ještě před uzavřením dohody. Indie by tak mohla získat asi dvě desítky lehkých tanků. Hovoří se o jejich celkové ceně na úrovni kolem 68 milionů dolarů.
Prototypy lehkého obojživelného tanku Sprut-SDM1 byly v Rusku nedávno předány ke státním zkouškám společností Vysokotočnyje kompleksy, která patří do Rostechu. Tanky budou v příštím roce a půl intenzivně testovány ve vojenských prostorech Ministerstva obrany Ruské federace. Mělo by jít o různé lokace – od přímořských oblastí až po vysokohorské terény v různých klimatických pásmech, včetně těch s extrémními teplotami.
Podle výsledků státních zkoušek bude projektová dokumentace nového lehkého obojživelného tanku schválena a umožněna tak sériová výroba.
Foto: Lehký obojživelný tank Sprut-SDM1 | V. Kuzmin / CC BY NC-ND
Tank Sprut-SDM1 se stal proti svému předchůdci mobilnějším díky instalaci nového motoru, převodovky a podvozkových a řídících systémů, které již byly testovány na výsadkových vozidlech BMD-4M a posledních modifikacích bojových vozidel pěchoty BMP-3. Bojová síla vozidla byla posílena novým digitálním systémem řízení palby odvozeným od systému instalovaného v hlavním bojovém tanku T-90M.
V současné době neexistuje ve světě žádný analog vozidla Sprut-SD / Sprut-SDM1. Podle ruských odborníků tak má vozidlo vysoký exportní potenciál. Je však velká škoda, že moderní Sprut-SDM1 již existuje řadu let a ke státním zkouškám se dostává až nyní, kdy se ve světě začínají hledat lehké tanky, které jsou již odzkoušené a připravené k použití.
Lehký obojživelný tank Sprut-SDM1 je charakterizován jako bojové obrněné pásové obojživelné vozidlo s dělostřeleckým a raketovým systémem zbraní ráže 125 mm, které může bez doplňování paliva překonávat úseky dlouhé až 500 km, může být přepravované výsadkovými loděmi i vojenskými transportními letadly a vysazováno na padácích s posádkou na palubě.
Foto: Lehký obojživelný tank Sprut-SDM1 | V. Kuzmin / CC BY NC-ND
Palebná síla lehkého obojživelného tanku Sprut-SDM1 není nižší než u tanků T-80 a T-90, a pokud jde o mobilitu na souši i na vodě, je cca na úrovni výsadkového BMD-4M.
Sprut-SDM1 má základní bojovou hmotnost 18 tun, vícepalivový vznětový motor o výkonu 373 kW (měrný výkon je větší než 20 kW na tunu), maximální rychlost na silnici větší než 70 km/h a maximální rychlost plavby asi 7 km/h. Kromě 125mm hladkostěnného kanónu je vyzbrojen dvěma kulomety kalibru 7,62 mm.
Komentáře
czert
06. 03. 2021, 15:56ano, sprut ma hodne nevyhod oproti cisnkym typum, ale jak bylo napsano, moc na vyber nemaji, brano od statu co by jim neco prodaly.
a ty horsi senzory, slabsi pancerovani, nedisattek aktivni obrany..atd - jdou vyresit tim, ze se to proste na tank prilepi, ano prijde tim o obojzivelnost, vysaditelnost z letadel - ale to myslim indy trapit nebude.
ale jak se rika, vzdy je lepsi mit neco nez nic.
Tarch
08. 10. 2020, 17:56Tak Indové tam tanky mají pro podporu pěchoty. V článku, který jsem četl psali, že operují na cestách a v údolích a ze svahů je jistí pěchota. Chlubili se i tím, že je jsou po úpravách schopni provozovat tanky nejvýše na světě při teplotách pod -30 stupnů. Lehčí platformu asi chtějí dostat ještě do vyšší nadmořské výšky.
Ten Sprut má ale spoustu nevýhod. Nemá přídavné pancéřování, nemá aktivní ochranu, má mnohem horší optiku a sytém palby než Číňan, o vysazování z letadla se v té výšce asi nedá moc bavit. Pro ně je to vyloženě aktuálně dosažitelný, levný ,analogový stroj, který je jednoduchý na obsluhu a u kterého můžou prohlásit že jsou také schopni provozovat "tank" tak vysoko.
Díky dělu bude stále platit, kdo dříve uvidí a vystřelí, ten nejspíše i vyhraje. Hodně tomu pomáha, že Indové budou nejspíše ta bránící se strana. Ale i tak..... Malajsie by jim mohla nabídnout lepší techniku.
liberal shark
08. 10. 2020, 11:23To Martin 23
Na palebnou podporu mají VDV vozidla řady BMD. Sprut je také výsadkové vozidlo, ale vzhledem ke své výzbroji určené primárně k boji s tanky. V současné situaci je tak trochu redundantní, a proto ho asi VDV nezavedla do výzbroje. Indům by se mohl hodit jako protiváha k možnémui nasazení čínských lehkých tanků ve sporné oblasti.
bombero
08. 10. 2020, 09:49Martin23- navíc si myslím, že tohle bude mít mnohem lepší průchodnost terénem, než lehký
tank. Možná trochu srovnatelný je M8 AGS, ale ten tuším není obojživelný
Martin23
08. 10. 2020, 09:11liberal shark
Sprut není tank, není ani stíhač tanků.
Je to výsadkové obrněné vozidlo, které lze schodit na padáku z letadla, které lze vypustit z výsadkové lodi, a které je po dobu nezbytně nutnou schopné podporovat výsadek a plnit provizorně funkci tanku, stíhače tanků a dělostřelectva.
Analog, který dokážete dostat s výsadkem parašutistů do týla nepřítele, s takovou palebnou silou, neznám. A to je jeho přednost.
Samozřejmě při střetu s klasickým lehkým tankem, který je i tak o mnoho tun těžší a tedy znatelně více pancéřovaný, je Sprut v nevýhodě. Ale výsadek s takovým vozidlem je mnohem údernější než bez něj.
Martin23
08. 10. 2020, 09:04Tarch Nevím, kde mají Indové T 72 nebo T 90, ale souhlas.
Stačí kontrolovat horské silničky a cesty. Ale na to, aby v takovém prostředí někdo zastavil kolonu Type 15 stačí protitankový systém typu 9K113 Konkurs nebo BGM-71 TOW.Ale samozřejmě je také řešením do oblasti dotáhnout pár kusů T 72 (T 90), ty zakopat či jinak zodolnit, aby kontrolovaly cesty a tak plnily obranné funkce pevnůstek.
Podle mne nelze od Sprutu očekávat ani plnohodnotné tankové vlastnosti, ani plnohodnotné vlastnosti stíhače tanků.
Sprut je VÝSADKOVÉ OBRNĚNÉ VOZIDLO. Tedy operuje tam, kam se v daném čase není schopna s výsadkovými jednotkami dostat žádná jiná technika a plní v nezbytném čase roli tanku, stíhače tanku i dělostřelectva.
Pokud se to Rusům povede, tak takové výsadkové vozidlo s takovou palebnou silou nemá ve světě analog a Indové ho zcela jistě nepořizují proto, aby jej posílali do horských oblastí do tankových střetů s Čínou.
Jak jsem řekl, v Himalájích jsou větší tankové střety vyloučené. Za normálních okolností se říká, že při útoku by měl mít útočník převahu 3:1. V Himalájích bude obránce násobně ve výhodě.
No a Indové si Sprut podle mne nechtějí pořídit skrze nic jiného než kdyby se naskytla možnost protiútoku a nastala by příhodná situace pro výsadek na nepřátelském území.
liberal shark
08. 10. 2020, 08:18Jak zde již několikrát zaznělo, Sprut není tank, ale stíhač tanků. V podstatě moderní obdoba starých dobrých M10 a M36.
Tarch
07. 10. 2020, 14:03Vzhledem k tomu, že Indové mají v oblasti Chumar-Demchok ve výšce 5 tisíc metrů už T-72 a T-90, tak si asi myslí něco jiného. Harašit zbraněmi se dá všude. Tady nemusí nutně jít o operace větších rozměrů, ale o zajišťování horských vesniček a cest. Kdo tam ovládá cestu, ovládá území. Vždyť i Němci za druhé světové bojovali na území Jugoslávie nebo při obraně Itálie v horách s těžkou technikou.
alexa123
07. 10. 2020, 13:33Martin 23
Zbytečná debata.V Himalájích se žádné efektivní tankové operace provádět nedají.
Absolútny súhlas. Tanková bitka typu "Prochorovka" vo výške 3000-4000m je nezmysel. Takže tým pádom by ma zaujímalo, prečo chcú Sprut keď im doteraz nechybal.
Jan
07. 10. 2020, 13:14:grinning:Pěkný tančík, hodil by se mi na doma na nápravu chování těžce přizpůsobivých v okolí.
Jan
07. 10. 2020, 13:12Pěkný tančík, hodil by se mi na doma na nápravu chování těžce přizpůsobivých v okolí.
Martin23
07. 10. 2020, 12:27Tahle diskuze zde byla a je to pár týdnů.
Zbytečná debata.
V Himalájích se žádné efektivní tankové operace provádět nedají.
Tarch
07. 10. 2020, 11:21Oni právě Indové spěchají a proto se snaží koupit cokoli co se podobá lehkému tanku a co budou moci postavit na své straně hranice proti Čínskému Type-15. Nejhorší je, že Sprut ve skutečnosti žádným tankem není. Je to podpůrné vozidlo nebo maximálně tak stíhač tanků, který má proti číňanovi jedinou výhodu - je obojživelný.
alexa123
07. 10. 2020, 10:17karel3
... Indové evidentně nikam nespěchají...
Áno, nespěchaji. Až sa jedného dňa zobudia a zistia, že India je iba jedným z "hejtmanství" Číny.
alexa123
07. 10. 2020, 10:13Sprut ako taký vyzerá na prvý pohľad super a vo svojej kategórii nemá konkurenciu pretože jednoducho nikto iný takéto vozidlo nevyrába takže konkurenciu ani nemôže mať.
Ale je to výsadkové vozidlo kde je rozhodujúcim parametrom jeho hmotnosť. Tým pádom je jeho pancierovanie "symbolické" a množstvo vezenej munície tiež "symbolické".
Keďže Indovia nepotrebujú ľahký tank na padákové výsadky ale mobilný tank do vysokohorského prostredia, tak potom by som im odporúčal ľahký tank kategórie 35 ton napr. Turecko-Indonezia typ MWWT - lepšie pancierovanie a väčšie množstvo vezenej munície.
Ale Omny bude samozrejme iný názor :))