Italská letadlová loď Cavour se připravuje na provoz letadel F-35B
Italská letadlová loď Cavour zahájila přípravy na aktualizaci svého leteckého křídla. Loď připlula na italskou námořní základnu v Tarantu, kde bude v suchém doku upravena na používání amerických víceúčelových bojových letounů kategorie V/STOL typu Lockheed Martin F-35B Lightning II.
Podle současných plánů by měla být úprava plavidla dokončena do jara příštího roku. V létě 2020 má loď zamířit k pobřeží Spojených států, kde bude za pomoci amerického námořnictva a leteckých složek americké námořní pěchoty komplexně otestována kompatibilita upravených lodních systémů a letounů V/STOL F-35B.
Cavour je vlajkovou lodí italského vojenského námořnictva. Slouží od roku 2009. Její výtlak je 27100 tun, délka 244 m a šířka 39 m. Je určena k vedení letecké podpory námořních akcí, k vedení obojživelných operací nebo humanitárních misí. S pomocí čtyř vyloďovacích člunů LCVP a transportních vrtulníků může provádět výsadky na pobřeží, a to včetně výsadku tanků a jiné obrněné techniky.
Foto: Letadlová loď Cavour / Armando Mancini / CC BY
Letadlová loď Cavour má průběžnou letovou palubu a velitelský můstek na pravoboku. Na přídi je opatřena tzv. „skokanský můstkem“, který usnadňuje start plně naložených letounů. Na palubě je šest přistávacích bodů pro transportní vrtulníky a jeden bod pro záchranný vrtulník.
Na lodi umístěné letecké křídlo je své základní podobě tvořeno dvanácti vrtulníky a osmi bojovými letouny AV-8B Harrier II. Složení se však může operativně měnit. V případě potřeby je možno na palubu umístit ještě dalších osm Harrierů, nebo naopak využít prostor hangáru leteckého křídla pro až 24 tanků nebo 100 lehčích obrněných vozidel výsadkové skupiny.
Lockheed Martin F-35 Lightning II je americký bojový letoun, který vznikl jako výsledek programu Joint Strike Fighter (neboli společný útočný stíhač) vyhlášeného ministerstvem obrany USA za účelem vytvoření jednotné víceúčelové stíhačky, která by byla zařazena do výzbroje USAF, USN, USMC a spojenců NATO. Díky tomu je možné stroje vyrábět ve velkých sériích, což podstatně snížilo jejich cenu.
Foto: F-35 Lightning II (vpravo) společně s F-22 Raptor | autor: Laith Jobran (se souhlasem autora)
Jde o třídu jednosedadlových, jednomotorových víceúčelových stíhacích letounů páté generace ve vývoji, určených k provádění pozemních útoků, průzkumu a vzdušných obranných misí s technologií stealth
Jelikož mají různé verze F-35 nahradit tak různorodé stroje, jako A-10 Thunderbolt II, F-16 Fighting Falcon, AV-8B Harrier II a F/A-18 Hornet, vznikly tři hlavní verze tohoto letounu: první je varianta s konvenčním vzletem a přistáním (F-35A), druhou je varianta s krátkým vzletem a svislým přistáním (F-35B) a třetí je varianta určená pro operace z letadlových lodí s charakteristikami CATOBAR (F-35C). Pro potřeby dalších uživatelů (Izraelské vojenské letectvo a Kanadské královské letectvo) vznikly další dvě modifikace. Budou tak představovat většinu amerického taktického letectva s lidskou osádkou.
Foto: F-35 Lightning II | autor: Laith Jobran (se souhlasem autora)
Pohonnou jednotkou letounu F-35 je motor F135 od společnosti Pratt & Whitney, díky kterému dosahuje stíhačka maximální rychlosti více než Mach 1,6. Pratt & Whitney F135 má s přídavným spalováním tah 191 kN, což z něj dělá nejsilnější motor, jaký byl kdy instalován do stíhacích letounů. Kromě předních průduchů je vzduch do motoru přiváděn i dvoudílnými dveřmi, umístěnými na hřbetu letadla, hned za kokpitem.
Foto: Motor F-135 pro variantu F-35A | Wikimedia Commons
Vzduch vychází ven přes zadní trysku s vektorováním tahu, ale i přes menší trysky v křídlech, které se používají při vyrovnávání letadla během vzletu. Systém vektorování tahu je nezbytný pro variantu s krátkým vzletem a svislým přistáním, ale u varianty F-35A použitý nebyl, protože by to zbytečně navýšilo výrobní náklady.
Varianta F-35A je jediná, která je vybavena vnitřním kanónem GAU-22/A ráže 25 mm. Varianty F-35B a F-35C mohou mít kanón ukrytý v stealth kontejneru, upevněném na vnějším závěsníku.
Video: Letoun F-35B v akci / YouTube
Pokud si chce F-35 zachovat stealth vlastnosti, může uvnitř nést jen omezené množství raket typu vzduch-vzduch a vzduch-země. Letadlo je vybaveno dvěma vnitřními šachtami, z nichž každá disponuje dvěma závěsníky. Může tak nést jen 4 rakety vzduch-vzduch (AMRAAM, ASRAAM) nebo kombinaci dvou raket typu vzduch-vzduch a dvou přesně naváděných střel typu vzduch-země.
Komentáře
darkWolf
29. 07. 2019, 17:51to Já: nevím, jestli si chtěj vzpomínat na slavnou Regiu Marinu, která napřed přišla o půlku své síly jediným náletem asi 15ti beznadějně prehistorických dvojplošníků s torpédama a následně se předvadla jako neschopná boje, případně jako specialista v zahazování těžkých křižníků - napovím - Matapan: zásah torpédem vyřadil Pole pohon a kormidlo, geniální Iachino pro jistotu nechal na její "ochranu" jako terče pro Angličany s dělostřeleckým radarem ještě Zaru a Fiume. To opravdu nevymyslíš... Dnes už mi přijde ta letadlovka ve Středozemním moři víc zbytečná s dostřelem raket, ale tehdy myslím litovali, že nedokončili Aquilu.
Old Harold
27. 07. 2019, 23:15Jo, jo Petře Kansane, je to známo už dlouho. A kdyby to tak už konečně, po té dlouhé době, zvládlo i letadlo tvého oblíbence Ruska, to bys koukal až do konce a vesele tleskal ručičkama....:wink: