Izraelské řízené střely pro MiGy-29 ázerbájdžánského letectva
Ázerbájdžánské vojenské letectvo (Azerbaijan Air Force) obdrželo v minulých dnech od izraelské firmy Rafael dodávku leteckých protiletadlových řízených střel I-Derby ER. Nové střely kategorie vzduch-vzduch jsou určeny k vyzbrojení stíhaček MiG-29.
Střela I-Derby ER je střela vzduch-vzduch středního dosahu (někdy je uváděno – střela s prodlouženým dosahem) vyvinutá izraelskou firmou Rafael Advanced Defense Systems. Navazuje na starší typ I-Derby, a v současnosti představuje nejnovější a nejpokročilejší izraelskou sériově vyráběnou střelu své kategorie.
Foto: Letouny MiG-29 letectva Ázerbájdžánu | Azerbaijan Air Force
Střela I-Derby ER se podle výrobce vyznačuje vynikajícími kinematickými schopnostmi a má i svoji verzi pro pozemní systémy protivzdušné obrany SPYDER. Zdá se, že I-Derby ER naváže na exportní úspěchy svého předchůdce a pronikne do výzbroje řady letectev. Střely I-Derby ER pro použití na strojích IAI Kfir v říjnu 2017 získalo vojenské letectvo Kolumbie (FAC), a to v rámci modernizačního programu letounů Kfir.
Střely I-Derby ER otestovala i Indie na lehkém bojovém letounu Tejas, a v roce 2020 realizovala jejich rychlý nákup v nouzovém režimu během patové situace mezi Indií a Čínou v údolí Galwan. Očekává se, že Indií provozovaná flotila ruských bojových letounů Suchoj Su-30MKI bude do roku 2022 taktéž vyzbrojena střelami I-Derby ER.
Střela I-Derby ER je střela s operačním dosahem asi 100 km. Využívá datové spojení založené na systému Rafael Global Link nebo datové spojení zákazníka. Tvar a rozměry střely I-Derby ER jsou téměř shodné s parametry původní střely Derby. Její hmotnost je 118 kg, délka 3,62 m, má průměr těla 0,16 m, rozpětí křídel 0,64 m a bojovou hlavici o hmotnosti 23 kg. Střela může letět maximální rychlostí Mach 4.
Rafael ve svých materiálech uvádí, že střela je vybavena dvoupulzním raketovým motorem a inovativním softwarově řízeným aktivním radarovým vyhledávačem. To dává nosiči velké úderné schopnosti na různých vzdálenostech, včetně krátkých i dlouhých za hranicí optické viditelnosti. Střelu lze snadno a rychle integrovat do bojových systémů různých moderních stíhacích letadel jako jsou F-15, F-16, F-18, Typhoon, Suchoj Su-30, Mirage 2000, Gripen, Tejas, F/A-50 a teď i MiG-29. Verzi I-Derby ER GBAD lze rychle integrovat do systémů protivzdušné obrany, jako je raketový systém země-vzduch SPYDER.
Foto: Střela I-Derby ER | Rafael
Moderní aktivní radarový vyhledávač střely I-Derby ER na bázi polovodičové technologie umožňuje plnou provozní flexibilitu díky softwarově řízeným provozním parametrům. Zvyšuje výkon střel proti nepřátelským cílům, jako jsou letadla s pevnými i rotačními křídly, UAV, řízené i neřízené střely. Jednoduchý a rychlý proces aktualizace softwaru lze dokončit i během bojové mise. Dvoupulzní raketový motor umožňuje optimální řízení tahu podle aktuálních požadavků, což prodlužuje operační letový dosah střely.
Střela nabízí také systém obousměrné komunikace založený na osvědčeném operačním softwarově definovaném rádiu společnosti Rafael, který poskytuje kompletní informace o konkrétním cíli i dalších cílech v jeho okolí, i systém elektronických protiopatření (ECCM). Letouny MiG-29 vojenského letectva Ázerbájdžánu dosud používají původní sovětské protiletadlové řízené střely řady R-73 a R-27.
Zdroj: airspace-review.com
Komentáře
czert
08. 11. 2021, 00:00tak bohuzel vsichni uz odepsaly armenii, posledni krestandy stat v muslimsem kotli. otazka je jestli to v budoucnu izraelce kousne do zadku nebo ne.
markus223
03. 11. 2021, 13:54"To není moc morální dodávat řízené strelyRafael vítězné straně. Koho sponzorovala Bohemia En ergy v říjnovyc h volbach, nic bych za to nedal, že to byly strany ze Spolu a Pirstanu. Je to vosi hnízdo, ale musí se to zveřejnit." Kristepane :-D :-D
Tomáš
03. 11. 2021, 10:48To není moc morální dodávat řízené strelyRafael vítězné straně. Koho sponzorovala Bohemia En ergy v říjnovyc h volbach, nic bych za to nedal, že to byly strany ze Spolu a Pirstanu. Je to vosi hnízdo, ale musí se to zveřejnit.