Jaké jsou nejběžnější moderní úchopy samonabíjecí pušky
Nic není dogma, což platí dvakrát při výcviku bojové střelby. Stejně tak, jak se vyvíjí ergonomie a doplňky zbraní, vyvíjejí se i střelecké postoje a úchopy. Armády ani střelecká komunita nikdy nezažily takový progres ve výcviku, jaký zažíváme dnes. Když se podíváme například na velký skok ve střelecké přípravě jednotlivce u naší armády, musí to být všem více než jasné.
Foto: Nic není dogma, což platí dvakrát při výcviku bojové střelby. Stejně tak, jak se vyvíjí ergonomie a doplňky zbraní, vyvíjejí se i střelecké postoje a úchopy. (ilustrační foto) | autor: J. Macošek / CC BY-NC-ND
Na internetu se na nás ohledně manipulace se zbraněmi valí spousta informací. Střelecké autority přicházejí společně s výrobci se stále lepšími ergonomičtějšími a funkčnějšími úchopy, ale otázkou je, jaký úchop je ten správný?
Za nás existuje jednoduchá odpověď. Žádný! Každý úchop má své pro a proti a je důležité aby si každý střelec našel ideální pohodlí pro střelbu. Samozřejmě fyziku neošálíte a existují léta prověřené techniky, které vyhovují největšímu procentu střelecké veřejnosti. Právě na tři nejoblíbenější techniky úchopu samonabíjecí pušky jsme se zaměřili v následujícím videu.
Video: Nejběžnější moderní úchopy na samonabíjecí pušce / YouTube
Obecně platí, že mezi nejčastější důvody, na základě kterých dochází k nepřesnosti ve střelbě, je možno rozdělit do dvou skupin. Jedná se o chyby, které vznikají v důsledku nesprávné činnosti střelce a pak se jedná o chyby, které střelec ovlivnit nemůže.
Do první skupiny patří zejména chyby při míření, dýchání, spouštění a chyby vyplývající ze špatně zaujaté polohy, natočení zbraně, nesprávný odhad vzdálenosti, zanedbání výškového rozdílu mezi střelcem a cílem. Do druhé skupiny pak patří hlavně teplota nábojů, rozptyl hmotnosti střel, vítr, tlak, teplota vzduchu a další vnější vlivy.
Komentáře