Jaké vybavení si vzít do přírody? Díl 1. Oblečení a batohy
V následujícím článku se společně podíváme na vybavení a oblečení, které je vhodné pro outdoorové aktivity v přírodě. Zaměříme se především na nás, ,,běžné smrtelníky" a né na vysokohorské vůdce a členy expedic do zapomenutých koutů naší planety...
Outdoorový batoh
Prvním, odrazovým můstkem bude vhodný batoh. Velikost batohu se odvíjí podle délky pobytu v přírodě a také ročního období. Na krátké jednodenní výlety dostačuje batoh o obsahu 20 – 30 litrů, na vícedenní pak 50 – 75 litrů. Samožejmostí je fakt, že v zimě i na 1-2 dny budete potřebovat batoh řádově větší než v létě, nejen díky většímu, spacímu pytli, ale třeba náhradnímu oblečení.
Batoh vždy vybírejte tak, aby Vám dobře „seděl" na zádech a zabalili jste do něj vše, co sebou ponesete. Velkou výhodou je pokud má batoh vlastní pláštěnku, odvětrávané záda, pohodlný bederní pás a umožňuje navěšení dodatečné výstroje. Rozumné je vybírat batohy i podle toho, jak se k zavazadlu budete chovat a co od něj očekáváte. Turistické batohy v pestrých barvách, nabízené v supermarketech mají třeba líbivý design a nízkou váhu, ta je ovšem na úkor odolnosti materiálů a rotržený batoh o větev nebo mokrý skrz na skrz během letní bouřky nechce nikdo.
Batoh na 1 den
Obecně lze říci, že batoh na jeden den může mít 15-25 litrů obsah, v návaznosti na vaši náročnosti na množství vybavení a zda cestujete sami, nebo třeba s dětmi. Batohy v této kategorii pořídíte za příjemný peníz a pokud vyberete například značku Tasmanian Tiger nebo CamelBak nebo Source, vydrží vám batoh opravdu dlouhá léta, stejné batohy totiž používají například vojáci během krátkých patrol v zahraničí nebo taktických cvičení. Bez problémů pojme nějakou svačinu, pití, doklady s telefonem a třeba ,,větrovku", kdyby se změnilo počasí.
Batoh ,,na víkend" 2-3 dny
Pomyslnou, zlatou, střední cestou jsou batohy o objemu kolem 45 litrů. Takový batoh bez problémů pojme nejen jídlo a pití na více dní, bez problémů v něm uložíte i třeba fleecovou mikinu na chladné večery, ale i spací pytel nebo karimatka bude mít své místo.
Batoh CamelBak BFM Multicam 45 litrů
Dle mého názoru je tato kategorie batohů nejrozšířenější, proto je její nabídka velice široká. Vybírat můžete ze značek jako Tasmanian Tiger, CamelBak, Source nebo Direct Action. Tyto značky jsou skvělou volbou v poměru kvality, ceny a užitné hodnoty. Pro profesionální použití a ,,fajnšmekry" lze vybírat ze značek jako Mystery Ranch nebo Arcteryx LEAF. Cenově sice náročnější, je to ale to nejlepší na trhu!
Batoh expediční - delší pobyt v přírodě
Poslední a velmi specifickou kategorií jsou batohy s objemem kolem 100 litrů. Jsou konstruovány na dlouhodobou přepravu většího množství materiálu. Tyto požadavky kladou vyšší nároky na zádový systém, odolnost materiálů i možnost nastavení celé konstrukce na míry Vašeho těla. Mimo základního vybavení, které jsme si zmínili u předchozích typů (velikostí) batohů si už můžete dovolit vzít s sebou třeba plynový vařič, který komfort pobytu v přírodě posune přípravou teplého jídla či kávy na další level. Možnost výběru je zde již podstatně menší, ale i tak můžete vybírat ze značek jako Tasmanian Tiger, Mystery Ranch nebo Source či známý batoh TL98 od firmy Fenix Protector, který používá mnoho našich vojáků.
Batohy nad 100 litrů už jsou kategorií samy o sobě a není mnoho lidí, kteří je využijí. Zvláště, pokud se bavíme o batohu na výlety.Přesto se můžete jen ze zvědavosti podívat, co takové ,,speciály" stojí a jak vypadají Mystery Ranch NICE 6500 BVS
Oblečení do přírody
Název ,,oblečení do přírody" nebo ,,outdoorové" oblečení je potřeba od sebe oddělit. Pro někoho je oblečením do přírody starší kousek z jeho šatníku, o který se nemusí bát, pokud si jej propálí u ohně nebo roztrhne o větev v lese, pro jiného to ale znamená to samé co pojem ,,outdoorové". Tady oblečení, které se hodí pro pobyt v přírodě nejen svou odolností a třeba nenápadnějším barvám, ale zejména svou funkčností.
My se zaměříme na to fukční oblečení, vhodné na náročnější pobyt v přírodě, nebo třeba na střelnici. Odrazovým můstkem bude roční období a počasí, za kterého váš výlet proběhne. Osobně jsem zastáncem dlouhých kalhot typu ,,kapsáče", poskytují větší ochranu proti slunci a dotěrnému hmyzu v létě, nebo s dobrým termoprádlem tepelnou izolaci v zimě. Další možností jsou kraťasy, vycházející ze stejného střihu a rozložení kapes. Většina modelů kraťasů i kalhot disponuje spoustou kapes na drobnosti jako je telefon, buzola nebo nůž, takže minimalizujete riziko ztráty vybavení.
Pokračování příště...
Komentáře