Jihokorejské houfnice K9 a tanky K2 opět na scéně. Kromě Polska o ně má zájem také Rumunsko
V úterý 23. dubna 2024 přivítal jihokorejský prezident Yoon Suk Yeol v Soulu rumunského prezidenta Klause Iohannise, se kterým jednali o posílení spolupráce ve vojenském průmyslu, včetně společné výroby zbraní a dodávek samohybných houfnic K9 a tanků K2.
Tento krok je součástí širší strategie Jižní Koreje posílit svou přítomnost v globálním obranném průmyslu, zejména v Evropě. Významným partnerem Jižní Koreje v tomto regionu je již Polsko, přičemž nedávná jednání mezi orgány obou zemí se zaměřila na dodávky samohybných houfnic K9 a K-MLRS Chunmoo.
Foto: Samohybné houfnice K9 Thunder jihokorejské armády | Ministerstvo obrany Jižní Koreje / KOGL Type 1
Obranné vztahy mezi Rumunskem a Jižní Koreou jsou posíleny nedávnými dohodami, které podtrhují jejich vzájemný závazek k modernizaci armády a obranné spolupráci. Konkrétně jihokorejská společnost Hanwha Aerospace jedná o kontraktu v hodnotě přibližně 1 bilionu wonů (přibližně 17,4 miliardy Kč) na dodávku houfnic K9 do Rumunska. Jednalo by se o první významný obranný kontrakt mezi oběma zeměmi, který by měl významný dopad na posílení rumunských obranných kapacit. Kromě toho bylo v roce 2021 podepsáno memorandum o porozumění mezi společností Hanwha a rumunskou státní obrannou společností o vývozu samohybných houfnic K9 a bojových vozidel pěchoty, což lze označit za začátek dlouhodobé spolupráce v oblasti technologií a logistické podpory.
V rámci souběžného závazku se jihokorejský ministr obrany Shin Won-sik setkal s náměstkem polského ministra obrany Pawlem Bejdou. Jejich rozhovory se údajně týkaly chystané zakázky pro společnost Hanwha Aerospace na dodávku dalších 70 raketových dělostřeleckých jednotek Chunmoo v hodnotě 1,6 miliardy dolarů, která naváže na významný polský nákup zbraní od Jižní Koreje v hodnotě 22 miliard dolarů.
V roce 2022 podepsalo Polsko s Jižní Koreou významnou dohodu o nákupu vojenského vybavení v hodnotě 22 miliard dolarů (asi 520 miliard Kč), což představuje největší prodej zbraní v historii Jižní Koreje. Tato dohoda zahrnuje více než 150 samohybných houfnic K9 Thunder, 288 salvových raketometů Chunmoo a významnou objednávku hlavních bojových tanků K2 Black Panther. Kromě těchto nákupů vybavení se obě země zapojily do spolupráce na vojenských cvičeních, čímž posílily interoperabilitu mezi svými ozbrojenými silami.
K9 Thunder je jihokorejská samohybná 155mm houfnice navržená a vyráběná společností Hanwha Defense. Houfnice K9 byla vyvinuta pro splnění operačních požadavků ozbrojených sil Korejské republiky a může se pochlubit maximálním dostřelem přibližně 40 kilometrů při použití standardní munice NATO a až 60 kilometrů při použití raketových střel. Její konstrukce klade důraz na vysokou mobilitu, rychlou reakci a schopnost přežití, přičemž je schopna vypálit tři náboje během 15 sekund pro taktiku "shoot-and-scoot" (vystřel a ujeď), což minimalizuje vystavení systému nepřátelské palbě.
Systém K239 Chunmoo, známý také jako Korean Multiple Launch Rocket System (K-MLRS), je vysoce univerzální raketový dělostřelecký systém vyvinutý společností Hanwha Defense, který je schopen odpalovat různou munici včetně řízených střel. Nabízí rychlé palebné řešení schopné odpalovat salvy, které pokrývají širokou oblast a účinně zasahují nepřátelské cíle na různé vzdálenosti. Systém může obsahovat až 12 trubic pro střely ráže 239mm, nebo dvě po čtyřech 130mm střelách, což poskytuje flexibilitu a palebnou sílu v různých bojových scénářích. Systém Chunmoo je navržen pro rychlé nasazení a vysokou mobilitu, aby odpovídal operačnímu tempu moderní války, a zajišťuje kompatibilitu s různými mezinárodními raketovými systémy.
K2 Black Panther je hlavní bojový tank nové generace, který byl navržen, vyvinut a vyroben v Jižní Koreji jihokorejskou společností Hyundai Rotem. Tank K2 byl poprvé představen veřejnosti během výstavy obrany ADEX v Soulu v říjnu 2009. V květnu 2022 bylo oznámeno, že Polsko by mohlo získat tanky K2, které by nahradily jeho flotilu tanků T-72 darovaných Ukrajině. V červenci 2022 polské ministerstvo obrany oznámilo objednávku 180 tanků K2 a v prosinci 2022 obdrželo Polsko od Jižní Koreje první várku 10 kusů. V březnu 2023 pak člen zbrojní skupiny PGZ, společnost Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne, a jihokorejská společnost Hyundai Rotem Company oznámily vytvoření společného podniku, který bude polské armádě dodávat tanky K2 a související vybavení v celkovém počtu až 800 kusů. V dubnu 2024 se objevila zpráva, že v květnu zahájí rumunská armáda vojskové zkoušky tanku K2.
Tyto iniciativy jsou doplněny technologickými transfery a školicími programy, v jejichž rámci polští inženýři a technici absolvují v Jižní Koreji výcvik, aby byla zajištěna efektivní údržba a provoz pořízeného vybavení. Tato spolupráce svědčí o odhodlání obou zemí nejen posilovat svou národní bezpečnost, ale také podporovat mír a regionální stabilitu tváří v tvář rostoucím bezpečnostním výzvám. Jednání a smlouvy probíhají v době, kdy Jižní Korea využívá ruské invaze na Ukrajinu ke zvýšení svého podílu na trhu v Evropě, na Blízkém východě a v Asii. V souvislosti s těmito rozšiřujícími se vojenskými vazbami podnikl jihokorejský parlament kroky k usnadnění těchto rozsáhlých obchodů tím, že zmírnil omezení týkající se státního financování vývozu s cílem usnadnit cestu budoucím dohodám.
Ambice Jižní Koreje se nesoustředí pouze na rozšíření tržního dosahu, ale také na hlubší integraci s potenciálními i stávajícími partnerskými zeměmi v obranném sektoru. Tato strategická pozice má zásadní význam, neboť Jižní Korea se snaží nejen posílit své obranné schopnosti, ale také si zajistit vlivnější postavení na globální scéně v době sílícího geopolitického napětí.
Zdroj: armyrecognition.com
Komentáře
Pepík Knedlík
25. 04. 2024, 20:59Nastal čas si priznat, že Češi jsou natodem, který nemá v Evropě svoji destrukci konkurenci. Zavist, samolibost, zaprodanost a hloupost se projevuje vždy. Poláci si dělají vlastní testy vč možnosti vyroby.
A mají pravdu. Čekat na Leo 2, který se v náročných podmínkách ukázal jako velice nepotrebny stroj už asi Poláci o Rumuni nechtějí.
Czertik
25. 04. 2024, 16:06polaci ukazuji, spolu s rumuny, jak maji probihat nakupy techniky v zahranici. nakupy acr vzdy vypadaji tak, aby se penize udrzely u zahranicniho vyrobce plus obrovsky baksic pro soukromniky co zprodstedkuji nakup pro acr, s tim ze ceske podniky vzdy budou susit hubu.
Zdeněk
25. 04. 2024, 23:33Czertiku,
zas tak moc ty Poláky nepřechval, četl o tom průšvihu, co teď mají s nákupem FA - 50?
https://x.com/jirik957/status/1782389408596885527
p.s. zcela mimo téma, přečti si tento článek, myslím, že by tě mohl zaujmout.
http://tapolitika.cz/na-kave/osobnosti/boris-strugackij-s-fasismem-je-to-proste-nebudete-kricet-heil-ale-slava/
Czertik
26. 04. 2024, 15:59zdenek
tak ano, polaci maji trapas s fa-50 zpusobeny spechem, ale da se rict ze vse by se vyresilo casem, rocni zpozdeni simulatoru katapultu dle me neni nejaky kriticky problem, kolikrat se pilot katapultuje ? a neni to ryze recnicka otazka. nvic princip katapultaze je je u vsech letounu stejny, lisi se jen drobnostmi.
takze troufam si tvrdit, ze by ten rok pilotum nechybeli, zvlast pokud by se preskolovali z jineho letounu.
ale porad je to daleko mensi skandal nez kdyz cesi zaplati 122 mil za drony, ktere se bezne prodavaji za 25 mil, pak se skutecne nejde divit ze acr nechce rict co za kolik nakupovalo a brani se statnim tajemstvim a bezpecnosti.
co myslis ze je veti pruser ? rozkradenych 100 milionu nebo o rok zpozdeny simulatoru katapultaze ?
a k tomu druhemu linku, to ses trefil bratri strugalsti pratri mezi moje oblibene autory a clanek je skutecne prorocky, a neplati jen na rusko.
vzpominas na leto lasky v usa ? kdy teroriste (skutecne se nebojim je tak nazvat) z blm a antify delaly po celych usa bordel ? a kazdeho kdo s nimi nesouhlasil oznacovaly za nacka ?
a pritom jejich akce, vcetne nasily a zastrasovani pripominaly nacky vic nez kohokoliv jineho.