Kterak se HTS potýká se střety lokálních warlordů v Sýrii
K zajímavé události došlo nedávno ve městě Sanamajn spadajícím do gubernie Daraa, 50 kilometrů jižně od Damašku. Vše začalo 4. ledna 2025, když ve městě propukly boje mezi dvěma opozičními frakcemi: jedna spojila svůj původ s velitelem Walidem Al-Zahrou, který byl zabit Asadovými silami v roce 2020, a druhá vedená Mohsenem Al-Haymedem, bývalým spolupracovníkem Asadovy vojenské rozvědky.
Foto: HTS se potýká s lokálními warlordy v Sýrii (ilustrační foto) | Wikimedia Commons / Public domain
Jak střety zesílily, obyvatelé města byli vyzváni, aby zůstali doma, zatímco mezi pozorovateli rostly obavy z nestability a obnovených bojů. Velitelství vojenských operací (HTS) rychle zareagovalo a prohlásilo, že nasazuje síly, aby obnovily pořádek ve městě. Dne 5. ledna nasadilo velitelství vojenských operací do Sanamajnu značně velký konvoj, po němž následovalo prohlášení: "Naše síly zasáhly, aby přerušily střety v Sanamajnu a převzali jsme všechna vládní zařízení a místa, abychom je ochránili, poté, co jsme odňali těžké a střední zbraně místním skupinám". Následující den vyšli obyvatelé Sanamajnu do ulic a požadovali odpovědnost za Mohsena Al-Haymada, obviněného z těžkého porušování práv obyvatel Dará, kolaborace s Asadovým režimem a dvou vražd během střetů 4. a 5. ledna. Demonstranti rozhodně odmítli jakoukoli dohodu, která by skupině umožnila vyhnout se spravedlnosti. V této době HTS zřídila 15 vojenských stanovišť, aby zastavila střety a zabavila skupinám další zbraně. V reakci na protesty HTS oznámila, že za 15 dní, jakmile bude v Dará jmenován státní zástupce, bude trestní stíhání zmíněné skupiny pokračovat. Tentýž den vyšli do ulic další demonstranti, tentokrát na podporu Mohsena Al-Haymada, požadujícího stíhání soupeřícího vojevůdce Ahmeda Džamála Al-Labbada (přezdívaném Al-Šabbat), vůdce jiné skupiny široce opovrhované lidem ze státu, za spolupráci s Asadovou pobočkou Státní bezpečnosti, kromě zločinů spáchaných na obyvatelích. Mnozí však vnímali protest jako vypočítavý krok Al-Haymeda, aby posílil svou vnímanou popularitu a odklonil pozornost od jeho vlastního trestního stíhání.
Sedmého ledna znovu propukly násilné střety, tentokrát však mezi oběma bývalými Asadovými stoupenci (Síly Mohsena Al-Haymeda a Ahmeda Al-Labbada). Dodejme, že obě skupiny jsou proslulé obchodem s drogami, vraždami, únosy a vypočítavými atentáty. Střety prý vyvolal exploze předchozího večera ve čtvrti Al-Majbal, která zabila řadu civilistů včetně dětí. Domovy spojené s Al-Labbadovou skupinou byly vypáleny a vyrabovány, Al-Labbád prý utekl, ale řada jeho rodinných příslušníků údajně zahynula. Osmého ledna dorazili vůdci z velitelství vojenských operací do Sanamajnu ve vojenském konvoji a ujistili obyvatele, že žádná skupina se nevyhne odpovědnosti. Vůdci pak uspořádali setkání s místními hodnostáři, kde byla uzavřena dohoda pro všechny skupiny a civilisty, aby odevzdali své zbraně. Bylo dosaženo dohody, že bude následovat soudní proces, aby se zodpovídali těm, kteří spáchali zločiny, a to jak nedávné, tak minulé. Krátce po zmíněné schůzce byly minarety po celém Sanamajnu použity k vysílanému prohlášení, v němž byl oznámen 24hodinové ultimátum pro všechny ozbrojence, přičemž termín byl stanoven na poledne 9. ledna. Jako první své zbraně tehdy odevzdaly jednotky Mohsena Al-Haymada a prohlásily, že jsou nyní první frakcí, které vyhoví, a vkládají svou důvěru ve vedení HTS. Velitelství vojenských operací následně zavedlo ve městě zákaz vycházení a uvedlo, že zůstane v platnosti, dokud nebudou všechny zbraně odevzdáni. Začali také násilně zabavovat zbraně skupinám a jednotlivcům, kteří příkazu nedodrželi.
Dění v Sanamajnu přitáhlo pozornost domácího publika po celé Sýrii, jelikož i v jiných oblastech země čelí podobným výzvám, a jde tak možná o vhodný model pro řešení podobných krizí. V budoucnu je zásadní zahájit transparentní soudní proces a zajistit, aby žádná skupina nebo jednotlivci nedostávala zvláštní zacházení a aby všichni, co spáchali trestné činy, za ně patřičně zodpovídali. To však zůstane těžkou výzvou, pokud některé skupiny, které se vzdají zbraní, očekávají imunitu nebo zvýhodněné zacházení.
Zdroj: Center for Strategic and International Studies, BBC
Komentáře
Vaclav Flek
16. 01. 2025, 23:58Nechci hodnotit clanek, jen se zeptam, zda autor povazuje slovo "warlord" za adekvatni cesky vyraz, srozumitelny kazdemu, a hezky cesky znejici ?
Czertik
14. 01. 2025, 14:24neverim tomu ze se spravedlnosti dostane pro vsechny. budou tam zlocinci co se vyhnou trestu, protoze budou kopat za tu spravnou stranu.
viz clovek co dneska vede syrii, clovek jehoz zapad najednou uznava jako vudce a spravneho cloveka, cloveka na nejz do nedavna ten samy zapad vypsal odmenu za dopadeni a vedl ho jako teroristu.
to sou paradoxy co.