Ostré střelby houfnic DANA na mezinárodním cvičení Joint Fires 2019
Ostrými střelbami ze samohybných kanónových houfnic DANA vyvrcholilo tento týden v Doupovských horách na Karlovarsku mezinárodní cvičení Joint Fires 2019. Do dělostřeleckých manévrů se zapojily čtyři stovky vojáků se sedmdesáti kusy pozemní i letecké techniky. Cvičení se zúčastnil i náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Aleš Opata spolu se zástupcem náčelníka GŠ AČR generálmajorem Miroslavem Hlaváčem a náčelníkem štábu Pozemních sil Armády ČR plukovníkem gšt. Ladislavem Švejdou.
Vojenský újezd Hradiště se stal na týden domovem pro téměř čtyři sta vojáků. Jádro tvořili příslušníci 131. dělostřeleckého oddílu 13. dělostřeleckého pluku z Jinců, které doplnili vojáci 4. brigády rychlého nasazení.
V rámci cvičení byla věnována také značná pozornost prověření sladěnosti velitelských i koordinačních struktur na úrovni mechanizovaného praporu a mechanizované brigády, kdy tyto prvky byly začleněny do těchto míst velení v rámci cvičení.
Foto: Úkolem dělostřeleckých návodčích, tzv. Forward Observer (FO), je vedení průzkumu a navádění paleb pozemního dělostřelectva. Jejich primárním úkolem je zjišťování nepřátelských cílů. | army.cz
„Cílem cvičení bylo především zdokonalení příslušníků 131. dělostřeleckého oddílu při poskytování palebné podpory při vedení defenzivních činností pro 4. brigádní úkolové uskupení,“ říká plukovník gšt. Jan Cífka, zástupce velitele 13. dělostřeleckého pluku a zároveň zástupce řídícího cvičení pro bojovou střelbu a dodává, že příslušníci Ozbrojených sil Slovenské armády a Polské armády se do cvičení aktivně zapojili i do jednotlivých bojových scénářů. Vojáci německé a americké armády se cvičení se účastnili tentokrát jako pozorovatelé.
„Pro naše partnery z ostatních armád je toto cvičení cenné zejména pro vzájemnou výměnu zkušeností a sladěnost konkrétních postupů při našem možném společném nasazení v rámci Aliance,“ dodává velitel 13. dělostřeleckého pluku Ivan Mráz a dodává, že v příštím roce se zejména polská armáda zapojí do společného cvičení větším počtem vojáků i techniky.
Foto: Palebná podpora více prostředků najednou dokáže v místě dopadu granátů rozpouzat opravdové peklo. | army.cz
Samohybná kanónová houfnice DANA je hlavní zbraní dělostřelců české armády
Dělostřelecké systémy představují po letectvu druhý nejdůležitější prostředek palebné podpory pozemních jednotek pro ničení cílů na krátké a střední vzdálenosti.
Samohybná kanónová houfnice vz. 77 DANA (Dělo automobilní nabíjené automaticky) je československá samohybná kanónová houfnice (ShKH) ráže 152 mm s pohonem 8×8. Je určena primárně k podpoře mechanizovaných a výsadkových jednotek v boji. Je to nesmírně silná, třicetitunová zbraň, která v případě konfliktu likviduje živou sílu i techniku s maximálním dostřelem téměř dvaceti kilometrů. Vývoj zbraně byl dokončen v roce 1976 ve slovenském podniku Konštrukta Trenčín a o rok později byla Dana zavedena do výzbroje ČSLA. V závodech ZŤS Dubnica nad Váhom bylo následně vyrobeno celkem 672 samohybných kanónových houfnic vz. 77.
Foto: Bojová rychlost střelby při automatickém nabíjení jsou 4 výstřely za minutu | army.cz
Houfnice je umístěna na upraveném (motor V12 je např. uložen v zadní části ventilátorem směrem vzad a polonápravy mají ve směru jízdy opačné přesazení) podvozku nákladního automobilu Tatra 815, což jí v době vzniku odlišovalo od většiny ostatních samohybných děl, která byla instalována na pásových podvozcích. Vozidlo má filtroventilační zařízení umožňující činnost i v zamořených oblastech a je vybaveno systémem centrálního huštění kol. Stroj je vybaven nabíjecím automatem, v případě nouze je možné houfnici nabíjet ručně. Na střeše věže je lafetován 12,7mm kulomet DŠKM vz. 38/46.
Na základě samohybné houfnice DANA byly postupně vyvinuty nové či modernizované verze, přičemž například v případě ShKH ZUZANA se jedná o slovenský výrobek firmy Konštrukta Defence a. s. Trenčín. Modernizované verze původní ShKH Dana nabízejí i české společnosti holdingu Czechoslovak Group.
Posádku tvoří pět členů, kromě velitele a řidiče jsou to mířič, nabíječ a časovač. Velitel kromě odpovědnosti za celou posádku přijímá úkoly od velení, musí správně spočítat prvky a komunikuje s mířičem při jejich nastavování. Funkce řidiče je nesmírně důležitá. Musí nejen ovládat třicetitunovou techniku a dopravit ji i s posádkou na stanovenou pozici, ale odpovídá za stav vozidla, kontrolu motoru, doplnění motorového a hydraulických olejů, zkrátka udržuje dělo v takovém stavu, aby bylo kdykoliv akceschopné.
Video: Cvičení Joint Fires 2019 / YouTube
Komentáře
Pavel
04. 09. 2019, 11:24Npor. Miskovec nas nechal pri nocnim cviceni vystrelit jen s prachovou naplni bez strely. Zablesk jako prase, dosahoval snad 25 metru :smile:, jakoby vyslo pulnocni slunce :rocket::sun_with_face::sun_with_face: