Laserové zbraně ve válce o Falklandy
V mysli máme ukotvenou představu laserových zbraní, jako high-tech technologie, která patří spíše do sci-fi než do skutečného světa. Nedávno odtajněné dokumenty ministerstva obrany Velké Británie však ukazují, že laserové zbraně byly malém použity i ve válce o Falklandské ostrovy.
Foto: Letadlová loď HMS Hermes měla na palubě údajně laserové zbraně / Royal Navy
První lasery spatřily světla světa již v 60. letech minulého století. Už od počátku rozpoznali vojenští stratégové ničivý potenciál, v technologii zesilování světla stimulovanou emisí záření, tedy v technologii známou spíše pod anglickým akronymem Laser (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation).
Největší popularitu laserovým zbraním přinesl fantastický projekt americké administrativy Rolanda Reagana z 80. let minulého století – Strategická obraná iniciativa SDI (Strategic Defense Initiative). Veřejnost zná program spíše pod poněkud posměšným označením program „Star Wars", jenž měl ukazovat na technickou a finanční pošetilost celého projektu.
Laserové zbraně však málem (nebo skutečně – záleží na zdrojích) zasáhly do bojů o Falklandy (1982). Již v průběhu Falklandské války, jak informuje magazín Gizmag, se šířily mediálním prostorem informace o použití laserových zbraní Brity.
Argentinské letectvo ztratilo během války 35 letadel a 25 vrtulníků. Právě některé sestřely jsou připisované působení energetických zbraní. Jeden z argentinských pilotů například vypověděl, že "než šel dolů" byl oslněn prudkým světlem.
Nedávno zveřejněný dopis ze 17. ledna 1983 od britského ministra obrany Michael Heseltina potvrzuje alespoň část příběhu. „Možná si vzpomínáte, že jsme s velkou urgencí vyvinuli a nasadili laserové námořní zbraně, jejichž úkolem bylo oslnit argentinské piloty útočící na Task Force (bojové uskupení britských lodí – pozn. redakce) v jižním Atlantiku. Zbraň nebyla použitá v boji, a znalosti o nasazení laserových zbraní měl jen velmi úzký okruh lidí."
V dopisu se dále dočteme obavy Britů o úspěchů Sovětů ve vývoji energetických zbraní. V roce 1980 měli mít Sověti na křižníku Kirov nainstalován výkonný laser pro protivzdušnou obranu. Při umístění laserů na mobilní obrněnou platformu, mohli Sověti při masivním tankovém útoku získat nad státy NATO taktickou výhodu.
Sověti počítali s použitím laseru proti měkké síle (měkkým tkáním člověka), elektro-optickým přístrojům nebo proti pilotům. Proti sovětským tankům chtěly země NATO nasadit vlastní tanky, ale také bitevní stroje, jako vrtulníky AH-64 Apache nebo A-10 Thunderbolt. Právě proti těmto strojům, resp. pilotům, mohly hrát lasery aktivní roli.
Zdroj: Gizmag
Komentáře