Leibermuster: Revoluční maskovací vzor pro Wehrmacht a Waffen-SS, který přišel až na konci 2. světové války
V posledních měsících 2. světové války byl do výstroje německé armády pokusně zaveden nový maskovací vzor Leibermuster, který byl oproti soudobým maskovacím vzorům revoluční. Pojďme se na tento málo známý vzor podívat podrobněji.
Maskovací vzor se skládal ze žlutohnědého podkladu, bílých skvrn, které jsou přetištěné světle zelenou barvou. Přes to byly dále natištěné zelené skvrny ve tvaru listu spolu s nepravidelnými červenohnědými a černými skvrnami. Kromě tohoto poměrně složitého maskovacího vzoru byl materiál potištěn speciální barvou, která pohlcovala světlo a tím částečně znemožňovala identifikaci pomocí infračervených nočních pozorovacích přístrojů, které byly na konci války zaváděny.
Foto: Voják v uniformě se vzorem Leibermuster (první zleva) | Wikimedia Commons / Public domain
Celá složitost maskování byla pochopitelně časově i materiálně náročná. Leibermuster byl vyprojektovaný už v lednu roku 1945 doktorem Schickem a měl se stát univerzálním maskovacím vzorem jak pro Wehrmacht, tak pro Waffen-SS. Nový vzor měl být použit pro maskovací uniformy (kalhoty, blůza), čepice, celty nebo zimní oblečení či potahy na helmy.
Foto: Detail maskovacího vzoru Leibermuster | Wikimedia Commons / Public domain
K německým jednotkám se maskovací vzor Leibermuster zřejmě dostal už začátkem dubna 1945. Přesně údaje se vzhledem ke zmatkům v německé armádě na konci války nedochovaly a celkově je dostupných informací o tomto maskovacím vzoru jen velmi málo.
Foto: Skupinka vojáků v uniformách se vzorem Leibermuster | Wikimedia Commons / Public domain
Faktem ovšem zůstává že zatím nejvíce dochovaných fotografií německých vojáků mající uniformy se vzorem Leibermuster bylo pořízeno v květnu 1945 v tehdejším Protektorátu Čechy a Morava v oblasti Náchodska. Vojáci, kteří ho mají na sobě, pravděpodobně patřili k 1. horské divizi Wehrmachtu.
Přestože se do budoucna počítalo s využitím vzoru Leibermuster pro nejrůznější maskovací doplňky, oficiálně potvrzené je pouze zavedení vzoru v rámci maskovacích uniforem střihu M44 a polních čepic.
Foto: Vojáci Wehrmachtu v uniformách ve vzoru Leibermuster
Někdy se tento vzor také nepřesně nazývá Leibermuster M45. Toto však není oficiální název. Německá branná moc nerozlišovala uniformy podle roku zavedení a označení uniforem jako M36, M40...M45 se objevilo až v poválečných letech. Toto označení začali používat hlavně sběratelé za účelem lepšího rozlišení jednotlivých uniforem.
Foto: Německý voják v kompletní uniformě se vzorem Leibermuster | Wikimedia Commons / Public domain
Zdroj: camohq.com, lux-military-antiques.com
Komentáře