Mechanizovaná rota aktivní zálohy 72. mechanizovaného praporu Přáslavice
Rota aktivní zálohy 72. mechanizovaného praporu Přáslavice je organickou součástí profesionálního mechanizovaného praporu Armády České republiky (AČR). Rota aktivní zálohy pravidelně cvičí se svými kolegy – vojáky z povolání a připravuje se na plnění stejných úkolů jako zbytek praporu.
Foto: Rota aktivní zálohy 72. mechanizovaného praporu Přáslavice
O 72. mechanizovaném praporu Přáslavice
72. mechanizovaný prapor je součástí AČR a jeho úkolem je vedení pozemní bojové činnosti v sestavě 7. mechanizované brigády. Vyznačuje se velkou palebnou silou, manévrovatelností a odolností. Může se rychle přesunovat do stanovených prostorů, tyto bránit a vést vysoce odolnou, pružnou a aktivní obranu i rozhodný útok. Jeho bojová činnost se uskutečňuje v nepřetržité součinnosti s ostatními silami a prostředky brigády, jednotek taktického a vrtulníkového letectva.
Foto: Rota aktivní zálohy 72. mechanizovaného praporu Přáslavice
Mechanizovaný prapor je také součástí pozemních sil AČR. Z toho vyplývá i určení praporu k vedení obranné a útočné bojové činnosti, ochraně komunikací, objektů a prostorů mimo oblast přímé bojové činnosti – monitorování situace v přiděleném prostoru, udržování klidu a pořádku a ochraně civilního obyvatelstva při mírových a jiných nestandardních operacích mimo území státu. Rovněž posiluje ochranu státní hranice, střeží důležité objekty na území ČR a plní úkoly ve prospěch Policie ČR. Prapor je dále určen pro plnění úkolů prevence a reakce na krizové situace v národním a aliančním rozsahu.
Foto: Rota aktivní zálohy 72. mechanizovaného praporu Přáslavice
Množství úkolů 72. mpr Přáslavice je značné a škála nutných dovedností široká. Prapor má za sebou účast na řadě zahraničních misí – v Kosovu, Bosně a Hercegovině, Mali, Afghánistánu a dalších zemích.
Foto: Rota aktivní zálohy 72. mechanizovaného praporu Přáslavice
Rota aktivní zálohy 72. mpr
Rota původně vznikla v roce 2007 jako mechanizovaná četa, které od jejího vzniku velí npor. Mgr. Ivo Heinz. Od 1. 7. 2016 se tato četa rozrostla na mechanizovanou rotu zařazenou v sestavě 72. mechanizovaného praporu jako jeho 4. rota.
Struktura 4. mechanizované roty (AZ):
Jak již bylo psáno v úvodu, příslušníci roty jsou intenzivně trénováni ve všech dovednostech, které potřebují jejich profesionální kolegové z praporu. Jednotka každý rok vyčerpá kompletní dotaci výcvikových dní, kterou umožňuje legislativa – jedná se o 28 dní ročně. Tyto dny jsou rozděleny zpravidla na čtyři výcviky přímo u domovského praporu a jeden specializační kurz v některé ze vzdělávacích institucí armády.
Již od počátku založení jednotky používají její příslušníci stejné zbraně, techniku a výstroj jako jejich profesionální kolegové ze 72. mpr Přáslavice. Níže uvádíme příklady činností, ve kterých jsou příslušníci roty cvičeni:
Střelecká příprava
Příslušníci roty cvičí pod dohledem střeleckých instruktorů praporu a používají stejnou výzbroj jako zbytek útvaru. Mezi používané zbraně patří útočná puška CZ 805 BREN A1, pistole CZ 75 SP-01 Phantom, kulomet UKL vz. 59 (postupně je nahrazován kulometem MINIMI), pancéřovka RPG-7, odstřelovací puška SVD Dragunov, 120mm minomet vz. 82.
Hod ostrým granátem
Každý příslušník roty si během roku několikrát projde výcvikem v hodu ostrým granátem. Většinou je během výcviku hozeno několik obraných nebo útočných granátů každým jednotlivcem.
Výcvik s obrněnou technikou
Rota používá Bojové vozidlo pěchoty 2 a má vyškolené vlastní řidiče i střelce-operátory, v ovládání BVP-2 je tudíž plně samostatná. Střeleb z lafetovaných zbraní se účastní společně s profesionálními vojáky AČR. Úkoly plní s BVP jak samostatně, tak v sestavách větších jednotek.
Foto: Výcvik s obrněnou technikou
Taktická příprava
Totožně jako vojáci z povolání nacvičují příslušníci roty reakce na množství situací, v nichž se může prapor ocitnout: přesuny, předbojové a bojové sestavy, bojové drily, C-IED, KPM, průzkum, obrana, útok a mnoho dalšího. Výcvik probíhá pod dohledem zkušených instruktorů praporu, kteří disponují neocenitelnými zkušenostmi ze zahraničních misí.
Tělesná příprava
Kromě aktivní fyzické zátěže během celého výcviku absolvují příslušníci roty zaměstnání zaměřená přímo na zvyšování fyzické kondice. Vojáci v aktivní záloze jsou také pravidelně přezkušování dle standardních tabulek fyzické zdatnosti vojáků z povolání.
Foto: Tabulky přezkoušení z fyzické zdatnosti
Zdravotní příprava
Rota je pravidelně seznamována s nejnovějšími trendy poskytování předlékařské pomoci v bojových podmínkách kvalifikovanými vojáky se zkušenostmi ze zahraničních misí.
Příslušníci roty mají možnost se zdokonalovat v poskytování první pomoci nejen během běžného výcviku, ale také vysláním na zdravotnické kurzy. Zdravotní příprava poskytuje příslušníkům lepší znalosti a schopnosti pomáhat i ve svém civilním životě. (Což se stává poměrně často.)
Topografická příprava
Plánovací proces před vydáváním bojového rozkazu, orientace v terénu, navigace – to všechno probíhá za použití souřadnicového systému dle standardu NATO. Znalosti jsou často prověřovány různými tematickými cvičeními zaměřenými na topografii a orientaci v terénu.
Spojovací příprava
Rota pracuje se spojovacími prostředky jednotlivce RF-13, resp. RF-1301, a radiostanicí R-123 integrovanou v BVP-2. Vše probíhá dle standardních postupů radiokomunikace AČR.
Bojové střelby čet
Příslušníci pravidelně prodělají bojové ostré střelby (BOS) družstev a čet jako vrcholnou prověrku úrovně secvičenosti a připravenosti. Tyto bojové střelby probíhají buď pěšmo, nebo komplexně za použití obrněné techniky. Během BOS se užívá ostré munice do všech přidělených zbraní v plné ráži (včetně BVP-2). BOS čet a družstev probíhají za stejných podmínek a dohledem jako u profesionálních příslušníků praporu.
Ochrana proti zbraním hromadného ničení (OPZHN)
Příslušníci roty cvičí s prostředky individuální ochrany OM-10M, OM-90 a JP-75. Vojáci nepravidelně absolvují zaměstnání zaměřené na práci s odmořovací soupravou BVP-2.
Foto: Ochrana proti zbraním hromadného ničení (OPZHN)
Vojenské plavání
Řidiči BVP prochází přezkušováním z vojenského plavání.
Aeromobilní příprava
Několikrát měli příslušníci příležitost nacvičovat navádění vrtulníku Mil Mi-171Š na přistání, dále zajištění přistávací plochy, korektní sesedání a nasedání, opouštění vrtulníku z pozice ve „visu" několik metrů nad zemí a plnění úkolu tematického výcviku za použití vrtulníku jako dopravního prostředku.
Prováděním všech jmenovaných činností (a mnoha dalších) se příslušníci aktivní zálohy 72. mpr Přáslavice snaží zajistit si dostatečnou úroveň znalostí a schopností, aby mohli v případě potřeby okamžitě posílit své profesionální kolegy.
Přestože je prapor dislokován u Olomouce na Moravě, tak jsou příslušníci roty z celé České republiky a dojíždění jim nedělá žádný problém.
Zájemce o vstup do roty by mohlo zajímat, že v ní jsou zastoupena snad všechna civilní povolání. V sestavě roty jsou vojáci, kteří jsou v civilním životě učitelé, chemici, zdravotníci, právníci, zedníci, zemědělci, státní úředníci, podnikatelé a další. Rota tímto reprezentuje snad celé spektrum občanů ČR, kterým není obrana vlasti lhostejná. Mezi lidmi, kteří si vyzkoušeli, jaké je být vojákem v aktivní záloze u nás v Přáslavicích, je i herec Martin Písařík, který zde natáčel dokument o naší práci s názvem „Až na dno". Po natáčení se vyslovil, že pokud by neměl natolik nabitý herecký program, moc by si přál být s námi na stálo. Ukázku z připravovaného pořadu jste měli zde na Armywebu možnost také vidět.
Rota aktivní zálohy v současné době hledá další příslušníky do svých řad. Pokud Vás tento článek zaujal, kontaktujte přímo velení roty přes facebookovou stránku roty nebo přes e-mail az72.mpr@email.cz.
Komentáře