Military Paintball aneb paintball v reálném armádním stylu
Paintball každý zná v podobě nějakého hřiště s překážkami, kde hráči mají na sobě podivné maskovací kombinézy a ještě podivnější zbraně, nebo jak se oficiálně říká, značkovače. Ovšem to je jen jedna z možností, jak tuto hru hrát.
Nedávno jsem na facebooku na nějaké stránce použil výraz military paintball a byl jsem málem utlučen, protože nic takového prý existovat nemůže. Strhla se velká kybernetická strkanice mezi airsofťáky, kteří tvrdili, že paintball se military hrát nedá a oponenty paintballisty. Pojďme se tedy v krátkosti podívat, jak to tedy je?
KOMERČNÍ PAINTBALL:
Jedná se o druh paintballu, který byl zmíněn hned v úvodu. Hřiště s různými překážkami, dřevěnými domky, nebo i zákopy. Za peníze si půjčíte maskáče, značkovač, masku a jdete hrát. Většinou se toho účastní party kamarádů, které se chtějí vyblbnout.
WOODSBALL:
Máte své vybavení, většinou již i velmi solidní a výkonnou zbraň. Maskáče všelijaké, výstroj všelijakou. Někdo si zakládá na tom, aby vypadal jako voják, ale většinou nikdo neřeší, zda vesta je origo, nebo nejlevnější milt-tec. Hlavní je, aby bylo kam dát tuby s kuličkami, nebo zásobníky pro zbraně se spodním nabíjením. Hraje se většinou na oficiálně domluvených pozemcích a jde hlavně o to si zastřílet. I zde mohou být malé scénářové hry. Na woodsball se jezdí ale v prvé řadě sypat. To je nejdůležitější kritérium.
MILITARY PAINTBALL:
V prvé řadě bych rád uvedl, že pojem military paintball je ryze česká zkomolenina. Je to ekvivalent k výrazu – mil-sim. Her se účastní velká část woodsball hráčů. Zde se jedná ale již o větší hry ( v našem pojetí je to kolem 200 lidí ), kde výjimkou nejsou ani vozidla a to ani obrněná.
Tyto hry jsou již někdy i 24hodinové a mohou se odehrávat i na ploše několika kilometrů. Na těchto hrách fungují medici, apeni a je například omezen počet kulometů – v reálu přece taky každý v jednotce nemá kulomet, že? Je-li to dovoleno, používají se sádrové granáty, dýmovnice a dříve byly k vidění i podomácku vyrobené nášlapné miny.
Na těchto hrách je velení, určené frekvence, plní se úkoly. Jsou zde místa, kde se schází zasažení „mrtví" hráči, tzv. mrtvoliště a zde se čeká na oživení, tzv. reswpone.
HARDCORE MILITARY PAINTBALL:
Zde se jedná o početně nejméně zastoupené odvětví. Není kladen důraz na množství vysypaných kulí, ale na plnění úkolů. I když to není pravidlem, tak zde si již hráči zakládají i více na vzhledu. Zbraně jsou stejné a stejně dobře výkonné jako u woodsball, nebo military paintballu, ale vybavení je většinou na jiné úrovni. Smysluplně zvolené uniformy, nezřídka armádní originály a kladen je důraz na taktické vesty, kde si většina lidí na této části výstroje dává záležet.
V této formě paintballu se již objevují i noktovizory nebo dražší termovize. Her se účastní s pravidla do 50 hráčů a jsou jen pro vybrané týmy. Jde o náročné operace, kde se hodně chodí s plnými batohy a využívá se topografie. Neřeší se počasí ani terén. Jsou týmy, které když si alespoň jednou při operaci nepřebrodí nějakou pořádnou řeku, odjíždí z akce znechuceni :) Hry jsou tzv. ilegal, to znamená, že se většinou hra odehrává tam, kde se hráčům zrovna zlíbí, s přihlédnutím samozřejmě k tomu, aby nebyl nikdo z nezúčastněných ohrožen a aby nedošlo k ničení cizího majetku. Velice jednoduše, prostě se jde hrát někam do lesa.
Při hrách se klade důraz na maskovací schopnosti a striktně se poslouchají rozkazy a drží pozice. Velitelé jednotek nejsou určování, protože v těchto týmech jsou funkce pevně dány celoročně. Některé 24 hodinové hry jsou jen tzv. na jeden život. Zde si opravdu dáváte pozor, kdy a na koho je vhodné vystřelit, protože pokud vám to nevyjde, trávíte třeba i dvě noci povinně na „mrtvolišti".
Týmy hrající hardcore, mají i své výcviky a týmové družby. Jinak hráči toho stylu jsou většinou vášnivými militaristy, takže o vojenství se zajímají celoročně. Taktéž navštěvují střelnice, věnují se bojovým sportům a uměním, survivalu pod. Zde se již jedná o životní styl, nebo chcete-li postoj. Není to už jen hra, jste to prostě vy.
PAINTBALL VS. AIRSOFT
Věčný boj, jako mezi 7,62 a 5,56 :) Airsofťáci na nás někdy pohlížejí z hora, kvůli naším značkovačům, ale i zde doznal paintball velkého pokroku, kdy se již dělají značkovače se spodním reálným podáváním a zbraně jsou 1:1 s originály. Pravdou je, že většina našich zbraní je nereálných, ale věřte, že na 5 metrů by jste nechtěli být dobrovolně zasaženi. Pro nás je důležité, že značkovače jsou výkonné ( s upravenou úsťovou rychlostí se dá standartně střílet na 50m i více ) a cítíte, nebo vnímáte oproti airsoftu i jeden zásah jednou kuličkou někam do výstroje. Barva z kuličky je vhodným potvrzením zásahu- lze snadno bez následků očistit.
Naše hardcore akce si nezadají s těmi airostovými . Jediný rozdíl je jen ve vzhledu zbraně a snad ještě ten, že u nás nejdou reenactoři. Jde nám mnohým o vzhled, ale ne o přesné napodobování, nejsme KVH, jde nám o funkčnost. Pokud chce někdo opravdovou zbraň, tak můj názor je ten, že si má zajít na střelnici, jinak tak jako tak, vše střílí jen nějaké kuličky.
VÝHODY PAINTBALLU:
Potvrzení zásahu barvou, větší razance zásahu-více se bojíš, více se kryješ, když chci být „reál" nemám 300 koulí v zásobníku, možnost hrát i několik dnů v mrazu a zbraň ( i automatická) stále střílí, zvuk střílejících zbraní, zvláště jsou-l zapojeny kulomety se více podobá reálnému střetu, než-li šicí dílně na Srí Lance.
V podstatě je jedno co hrajete, obojí jsou jen kuličky, ale pro nás má paintball víše uvedené výhody. Výhod je více, ale to by bylo na déle.
Komentáře