Na Orlickoústecku se opět střetly německé druhoválečné tanky Panther se sovětskými tanky T-34
Jako již tradičně i letos se na Orlickoústecku odehrála vzpomínková akce Cihelna 2019, která se mimo jiné zaměřuje na ukázky významných bitev 2. světové války. Letošním tématem byla tzv. Ostravsko-opavská operace, která proběhla na jaře 1945, kdy Rudá armáda tlačila z východu přes Slezsko a pokusila se zde prolomit Německou obranu. Jednalo se již o 22. ročník této oblíbené akce (nejen) milovníků vojenské historie, která se letos mimořádně vyvedla.
Foto: Letos se historická ukázka mimořádně vyvedla | autor: Monika Pivoňková
Hlavní program akce Cihelna 2019 se letos konal 17. srpna v Králíkách. Doprovodný program však začal již v pátek 16. srpna spanilou jízdou historické vojenské techniky obcemi a městy kolem Králíků. V těchto dnech byly v prostoru akce zřízeny německé i české dobové tábory, ve kterých mohli návštěvníci zhlédnout historickou vojenskou techniku, součásti polního ležení a podobně.
Foto: Replika německého druhoválečného kolopásového vozidla Sd.Kfz. 251/1. Dále je pak vidět německý tank Panther, německý lehký stíhač tanků Marder, lehký obrněný vůz SdKfz 222 a sovětský tank T-34/85 | autor: Monika Pivoňková
Akce Cihelna není ovšem zaměřena jen na historii, ale i současnost. Naše armáda zde například prezentovala současnou vojenskou techniku, simulovala zde různé vojenské akce a návštěvníci si mohli prohlédnout vojenský tábor určený pro zahraniční mise.
Foto: Simulace evakuace raněného vojáka z bojové zóny | autor: Monika Pivoňková
Kromě armády jste na akci mohli také vidět prezentaci (včetně dynamických ukázek) jednotlivých složek IZS, jejich činnost, techniku apod. Fanoušci PČR, Hasičského záchranného sboru ČR, Celní správy nebo Vězeňské služby si tedy přišli na své.
Foto: Prezentace Hasičského záchranného sboru ČR | autor: Monika Pivoňková
Letošní ročník Cihelny byl zaměřen na historickou bitvu, do které se zapojili i naši tankisté, kteří pomáhali Sovětům prolomit německou obrannou linii během Ostravsko-opavské operace. Cílem této operace byl průlom Sovětské armády na území Československa za pomoci 1. československého armádního sboru. Němci se snažili bránit ostravskou průmyslovou oblast, která pro ně byla velice důležitá. Jednalo se totiž o poslední průmyslovou oblast, kterou Němci na konci války drželi.
Foto: Replika německého druhoválečného tanku Panther | autor: Monika Pivoňková
Na letošním ročníku bylo k vidění opravdu úctyhodné množství historické vojenské techniky. K vidění byly například dvě zdařilé repliky německého druhoválečného středního tanku Panther, čtyři sovětské tanky T-34, německý polopás a mnoho dalšího.
Foto. Další zdařilá replika tanku Panther | autor: Monika Pivoňková
Průběh historické bitvy ovšem nebyla jediná dynamická ukázka, kterou jste mohli na akci Cihelna 2019 vidět. Různé zajímavé dynamické ukázky předvedli i příslušníci Armády České republiky.
Foto: Prezentace vojenské techniky AČR | autor: Monika Pivoňková
Jednalo se například o simulaci napadení vojenské patroly, zneškodnění útočníků a následný letecký odsun zraněných. Dále pak příslušníci Centra vojenské kynologie Chotyně předvedli slanění psovodů spolu se psy z vrtulníku PZL W-3 A Sokol. K vidění byla také prezentace dálkově ovládaného pásového stroje BOŽENA 5, který je určen k plošnému odminování terénu od protipěchotních i protitankových min.
Foto: Dálkově ovládaný pásový stroj BOŽENA 5 | autor: Monika Pivoňková
Do akce Cihelna se zapojilo přes 700 lidí, z toho přes 300 z nich byli příslušníci AČR. Celkově se na akci Cihelna 2019 přišlo podívat přes 25000 návštěvníků.
Na druhoválečnou vojenskou techniku a bitvu samotnou se můžete podívat na níže uvedeném videu.
Video: Cihelna 2019 - dynamická ukázka historické techniky v rámci připomínky Ostravsko-opavské operace / YouTube
Komentáře
carlos
21. 08. 2019, 21:10přesné označení těch bojových letounů je Jak-3 ULL
výzbroj: 1 x kanón KVAK 17,3 mm, paint ball a 2 x synchronizovaný kulomet USB 6,12 mm, airsoft