Nad Sýrií se srazily dva americké drony
Americké úřady ve čtvrtek oznámily, že došlo ke kolizi a totálnímu zničení dvou bezpilotních letounů, které prováděly hlídkovou činnost nad územím Sýrie. Na Twitteru se objevily fotografie zachycující hořící trosky dronů padající k zemi. Později se objevilo také video na YouTube.
Foto: Fotografie zachycující hořící trosky dronů padající k zemi | militarytimes.com
V rámci oficiálního vyjádření nedošlo k potvrzení toho, o jaké bezpilotní letouny se jednalo, spekuluje se však, že americké ozbrojené složky přišly o dva drony typu MQ-9 Reaper. Ty slouží především k nalezení a likvidaci dalších nepřátelských bezpilotních letounů, při odlišné konfiguraci však zvládnou také průzkumnou a zpravodajskou činnost.
BTW it seems there two big UAVs were shot down. As we can see above, one is MQ-9, second possible also MQ-9 or another big UAV. pic.twitter.com/f09EVMTyPL
— Yuri Lyamin (@imp_navigator) August 18, 2020
Kolize dronů ve vzduchu je však jen jedním (byť zatím jediným oficiálním) vysvětlením. Dle jiných zdrojů došlo k sestřelení dronů některými z vojenských jednotek, které zde působí – ať už šlo o turecké vojáky nebo jimi podporované milice. Tak jako tak jde o relativně citelnou ztrátu pro americké ozbrojené složky, neboť cena za jeden dron MQ-9 Reaper je cca 16 milionů dolarů, a to bez jakékoliv další instalované výbavy a výzbroje.
Video: Videozáznam padajícího dronu / YouTube
General Atomics MQ-9 Reaper je relativně pomalu se pohybující bezpilotní letoun, s maximální rychlostí kolem 300 km/h a hmotností až 4,7 tuny. V závislosti na konfiguraci (bojová, průzkumná) vydrží ve vzduchu až 30 hodin (v plně bojové konfiguraci je výdrž poloviční). Dolet dronu (opět v závislosti na zvolené konfiguraci) je až 1852 kilometrů a maximální výška, ve které může letoun operovat, přesahuje hranici 15 kilometrů. Americké letectvo je v operačním nasazení využívá od roku 2007. Kromě nich MQ-9 Reaper využívají také ozbrojené složky Itálie, Španělska, Velké Británie, Nizozemska a Francie.
Foto: MQ-9A Reaper | Wikimedia Commons
MQ-9 je vybaven sadou senzorů Raytheon AN/DAS-1, potřebných k zaměření pozemních cílů. Tato sada zahrnuje infračervený senzor, barevnou/monochromatickou denní TV kameru, laserový dálkoměr a značkovač. Díky laserovému značkovači může být Reaper vyzbrojen laserem naváděných pumami GBU-12 Paveway II a raketami AGM-114 Hellfire.
Letadla MQ-9 Reaper jsou v Sýrii a Iráku vedle útoků na pozemní cíle využívány hlavně k průzkumným letům. Od října 2014 do ledna 2016 uskutečnily tyto stroje celkově 1000 letů. Od začátku kampaně až do srpna 2016 vystřelily britské drony Reaper v Iráku na pozemní cíle 428 raket Hellfire a shodily 34 pum GBU-12. V Sýrii bylo od 2. prosince 2015 do srpna 2016 vypáleno 45 raket Hellfire a shozeny byly 3 pumy GBU-12.
Komentáře
czert
05. 06. 2021, 00:38Tarch
Jenze problem je v tom, ze tyhle drony se neridibpres pul zemekoule, to ze se ridi z lodniho kontejneru ma duvod.
Rizeni bych videl z turecka ci jine blizke zakladny nato.
Anton Ivanovič Děnikin
03. 09. 2020, 10:28Aha... ušákům spadli hračky nad uzemí které není jejich a pomáhají místním demokratickým uřezávačům hlav fikat palice všem nemuslimům. Já bych viděl první průser v tom že tam Američané vůbec jsou, ono totiž Syrie jim nepatří pokud dobře vím, jo aha... je tam totiž ropa :D :heart_eyes::money_mouth:
Martin23
26. 08. 2020, 08:49Příčetný diskutér totiž nemůže
24.08. vyčítat autorovi článku, tohle:
Tak už konečně víme, kde autor přišel na tu cenu 64 mil. USD za 1 dron.
Google:
"How much does a MQ 9 Reaper cost?"
The drone can also play the role of an ISR asset, serving ground commanders by acquiring and tracking targets or gathering other useful intelligence. MQ-9 Reapers have a unit cost of roughly $64 million, which includes four aircraft.9. 11. 2018
(Cena za jednotku MQ-9 Reapers, která obsahuje 4 drony...) Tedy asi 16 mil. USD za 1 kus.
A pak 26.08. se odvolátat na tohle:
Autor píše přímo v článku: "...cena za jeden dron MQ-9 Reaper je cca 16 milionů dolarů, a to bez jakékoliv další instalované výbavy a výzbroje."
Je snad zřemé, že autor obsah opravil a že jsme do doby opravy oba diskutovali ve smyslu toho, co tam bylo původně.
Jinak by tady byl pouze jeden lhář a to Karel3, protože článek info o 64 milionech neobsahuje. (Jen příčetní vědí, že obsahoval).
Ona je totiž legrace v tom, že jsi mne napadl naprosto nesmyslně, kdy mnou uváděné info nebylo určeno tobě a v ničem nezpochybnilo tvoje vyjádření. Pouze jsem chtěl naznačit, že ceny stíhaček jsou jinde a že i 64 mil. za jeden nebo i oba drony je moc, přestože z jiných zdrojů uváděných 17 mil. (což tehdyy v článku nebylo) za holý dron již asi také není aktuální.
To jak jsi reagoval je známkou patologie a že jsi nakonec změnu v článku, kterou jsi ty sám pravděpodobně přímo vyvolal, použiješ jako důkaz vůči mně, že lžu, tak to už je vrchol tvého paranoidního chování.
Běž se léčit.
Martin23
26. 08. 2020, 08:25Karle přestaň chlastat, když nejsi schopen držet nit diskuze. Je to pak skutečně peklo.
Vždyť důvod, proč jste o tom začali a proč ty jsi napsal tohle:
"Tak už konečně víme, kde autor přišel na tu cenu 64 mil. USD za 1 dron",
bylo to, že jsi nesouhlasil s cenou, kterou uvedl autor.
Jak jsem řekl, těžko mohu hodnotit, kde autor tu cenu vzal a zda se nespletl. Ale je to pravděpodobné, když v článku po tvém příspěvku věc opravil.
Já pak pouze upozornil, aniž bych o tom dále chtěl vést nějaké diskuze, že cena 16 mil. je 10 let stará a je pouze za holý dron. Je tedy naprosto jisté, že škoda způsobená pádem dvou vybavených dronů bude přesahovat těch uvedených 2x 16 milionů. Jednak je modernizován samotný dron a jednak cena dalších systémů cenu logicky navyšuje.
Informace ohledně ceny F 18 SH pak byla s ohledem na logiku diskuze určena Omnymu, kdy cena F 16 FF je dnes kolem 35 milionům USD (19 mil. je cena z roku 1998 za model, který se již ani nevyrábí). F 18 SH jsem pak uvedl, protože je dnes nejlevnějším letadlem, které USA pořizují do služby.
Je tedy zjevné, že v tomto smyslu jsem dal zapravdu tobě, ale ty máš tak nízkou míru sociální inteligence, že i v tomto vyvoláš spor.
Martin23
25. 08. 2020, 08:05Ale Kadliku, já se přece nemám proč vymlouvat. Pouze jsem uvedl, že se cena dronů nedá určit, protože neznáme v jaké konfiguraci letěly.
Dále jsem uvedl, že ceny samotných letadel se zvyšují a že se neustále modernizují zbraňové systémy, elektronika. Proto bych se vůbec nedivil, kdyby se cena těch dronů blížila k tomu, co bylo uvedeno v článku, než co je uvedeno ve wiki.
Jinak řečeno, rozhodně si nemyslím, že by cena toho jednoho dronu byla 16 milionů, kdybych se tedy choval podobně debilně jako ty, a chytal tě za každé slovo.
Mohu jen opravit, že cena 35 milionu za F 18 SH byla z roku 2000. Tady jsem nedopatřením uvedl nepřesnost, protože jsem to střelil z hlavy.
Ale za to se opravdu nemám potřebu omlouvat.
Martin23
24. 08. 2020, 13:41Karle, já nevím, kde autor přišel na danou částku a nebudu o tom ani spekulovat. To může vysvětlit jen on.
Faktem je jedna zjevná skutečnost. Co můžeš objektivizovat, je cena holého dronu.
Další součástí hodnoty těch konkrétních dronů pak bylo to, co nesly za zařízení. Ať již špionážní techniku nebo zbraňové systémy. Od toho se pak odrážela jejich skutečná hodnota.
A jak vidím, v tomto smyslu to i autor opravil.
tom
24. 08. 2020, 11:51"slouží především k nalezení a likvidaci dalších nepřátelských bezpilotních letounů"
evidentne se navzajem nalezli a zlikvidovali :D
Tarch
24. 08. 2020, 10:52Martin23: Vliv to má na to, že to řídí lidi zavření daleko od aktuálního dění. Dlouhá monotóní a nudná práce zvyšuje riziko v tom, že si ti lidé začnou práci usnadňovat a obcházet předpisy.
Martin23
24. 08. 2020, 09:53No a k těm cenám za MQ-9 Reaper. Wiki sice uvádí 17 milionů dolarů, ale to jsou ceny 10 let staré a od té doby všechno zdražilo. Vlastně i všechny stíhačky zdražily na dvojnásobek.
Například cena F 18 SH je podle serveru Aviatia 80 milionů dolarů.
Martin23
24. 08. 2020, 09:43Libor Režňák
No dovolím si konstatovat, že S 400 to rozhodně nebyl.
Takový dron, když nastane vizuální kontakt, sestřelíte i kulometem. To je jen takové dražší a trochu větší práškovací letadlo (myšleno srovnání rychlosti).
Tarch
Tak ať je ovládají z menší vzdálenosti, když to má na to vliv.
Představte si situaci, že by dva nadšenci z Brna ovládali dva drony nad Prahou a ony by se srazily.
Ani do toho příběhu nemusím započítávat, jestli o sobě věděli nebo ne. Vždyť je to absurdní.
PS. A co teprve až začnou používat ty bezpilotní autonomní stíhačky. Jak se i tady o tom psalo. To začne být na obloze fakt hodně nebezpečno.
Cateye
23. 08. 2020, 14:08Tak proč by se měl spojenec, respektive jím podporované milice chlubit, že nad svým územím sestřelili letadla Velkého bratra, že? :)
Nicméně pravděpodobnější bude chyba personálu. Ostatně US Air Force si dost hlasitě stěžuje na nedostatek operátorů bezpilotních letadel, který musí kompenzovat špatně vzdělanými lidmi bez pilotních zkušeností. Něco jako u nás ohledně strojvedoucích...
ROBO
23. 08. 2020, 13:42Omny
Aha tak oni nechtěli nasrat Amíky :grin::grin::grin:
Jim tak hrozně záleží na jejich psychickým blahu :laughing::laughing::laughing:
Tak je tedy nechají volně působit nad svejma hlavama :sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile:
Nevim proč už tedy vypálili ty tisíce raket PVO ? To je používají místo ohnostroje ? No hlaně nerozesmutnět Američany . Ty seš fakt komik .
Ale když sestřelovali Izraelskou F-16 , nebo Irán USAdron v mez. vzduš.prostoru tak jim nad Americkým psychickým rozpoložením moc nezáleželo .A ze strany USA se ani nic nedělo .
ROBO
23. 08. 2020, 12:27Martin23
Přestaň tady zase blounznit ty svoje nesmyslné konspirační lži , výmysli a bláboly . To fakt neumíš nic jinýho než lhát . Vždyt si to ani nikdo nezkusil lživě nárokovat , jak je to často zvykem . Tak už konečně proboha začni aspon trochu používat hlavu , než se zase úplně ztrapníš .
Už je tam prostě těch dronů prostě tolik , že se riziko srážky zvyšuje . Zřejmě se jich sešlo víc nad jedním důležitým bodem zájmu .
Mají to tam ti RuSSký fašistický okupanti ale pěkně pod kontrolou . Každej si tam litá jak chce a jediný co mu hrozí je srážka s vlastním strojem :grin:
Tarch
23. 08. 2020, 12:01Martin23: No ona taková šance u dronů řízených z druhé polokoule je. Mohly mít nastavenou stejnou letovou hladinu a souřadnice. A když dokáží přesně útočit, tak i ta navigace je může dostat na přesně to samé místo. Načasování už je jen dílo náhody.
Martin23
23. 08. 2020, 11:31Karle, pokud si chceš něco dokazovat, prováděj to na obě strany respektive u obou zmiňovaných verzí incidentu.
Já mohu jen zopakovat, že srážka mi přijde jako absurdní verze příběhu a možná by nebylo od věci si připomenout diskuzi drony vs. Panciry.
Bylo by zajímavé připustit, že ty drony jsou ovládány tak sofistikovaně, že se srážejí mezi sebou.
PS. Vyjdi ven mrkni na oblohu a představ si tu náhodu, že se srazí dva letící a ovládané objekty. Je to nesmysl.
Martin23
23. 08. 2020, 10:09Jak je asi něco takového pravděpodobné? Podle mne se pravděpodobnost srážky, pokud nenacvičujete nějakou "tandemovou akrobacii" limitně blíží nule.
Prostě byly sestřeleny.