Náhodný objev tajného úkrytu člena plzeňského gestapa
Obyvatelka jednoho starého plzeňského bytu v blízkosti bývalého sídla gestapa zavolala svého syna, aby jí vyboural starou vanu a připravil prostor na přivezení a instalaci vany nové. Syn nelenil, vanu odtrhl a nalezl velmi pečlivě vyrobenou, utajenou schránku. V ní se nalézal balíček papírů, či bankovek, vlhkem ale zcela zničený a v papíru zabalená dvě kožená pouzdra a také cosi podlouhlé, zabalené do látky. Pojďme se na tento velmi zajímavý nález podívat podrobněji.
Gestapo - Geheime Staatspolizei, tedy tajná státní policie, byla vytvořena Hermanem Göringem k pronásledování odpůrců nacismu. Dne 20. 4. 1934 byl vedením gestapa pověřen šéf SS Heinrich Himmler a jeho zástupce byl pověstný Heydrich, kterého později v Praze zlikvidovali naši výsadkáři z Anglie. Gestapo sledovalo veškeré odpůrce režimu v Německu a později i v okupovaných zemích. Používalo nelidských metod vyšetřování, mučení, "ochranných vazeb" v koncentračních táborech a je zodpovědné za vraždy desetitisíců lidí. Také proto bylo v roce 1946 prohlášeno Mezinárodním vojenským tribunálem za zločineckou organizaci.
Foto: Německá tajná státní policie byla velmi obávanou složkou (na snímku klatovské gestapo)
Gestapo v Plzni sídlilo na dnešní adrese Anglické nábřeží 7, tedy v současné budově Policie ČR a v okolních domech měli gestapáci pronajaté byty. Právě byt po gestapákovi zde dostala jedna stará, dnes již nežijící paní. Byt dostala kolem roku 1946 a spokojeně se zabydlela. O mnoho let později, údajně kolem roku 1982, jí bytový úřad udělal velkou radost a přislíbil jí výměnu staré vany, která již měla hodně odslouženo. Byla zde od války, a tak se v ní jistě koupal i ten původní nájemník – gestapák.
Foto: Za války v budově na Anglickém nábřeží v Plzni sídlila německá tajná státní policie (gestapo) | mistapametinaroda.cz
Paní zavolala svého syna, aby starou vanu vyboural a připravil prostor na přivezení a instalaci nové. Syn nelenil, vanu odtrhl a nalezl velmi pečlivě vyrobenou, utajenou schránku. V ní se nalézal balíček papírů, či bankovek, vlhkem ale zcela zničený a v papíru zabalená dvě kožená pouzdra a také cosi podlouhlé, zabalené do látky.
V malém balíčku byla dvě kožená pouzdra - jedno obsahovalo Mauser HSc - velmi vzhledově atypickou pistoli. Její jméno je odvozeno od slov "Hahn Selbstpanner" (samonapínací kohout), malé dodatkové písmeno "c" označuje třetí vývojovou variantu ("Ausführung c"), která se dostala do sériové výroby. V dobových příručkách německé pořádkové policie ji můžeme najít také pod názvem "Mauser neuer Art". Druhé pouzdro pak obsahovalo Sauerovu revoluční pistoli 38H.
Foto: Nalezené pistole Mauser HSc (zcela vlevo), Sauer 38H 38H (uprostřed) a detail samopalu MP 40 | krimi-plzen.cz
Opět jde o raritní pistoli, vyráběnou firmou Sauer & Sohn, Suhl, Německo. Tento Sauer & Sohn 38H má naprosto exklusivní číslo 500100, což samozřejmě může být buď náhoda a nebo patřil někomu výše postavenému, kdo ví... Podlouhlý balíček obsahoval samopal MP40, nejrozšířenější samopal německé armády v ráži 9 mm. Všechny zbraně byly již bohužel poškozeny vlhkem, ale poškození bylo naštěstí jen povrchové a mírné.
Foto: Tajný úkryt obsahoval tyto zbraně | detektorweb.cz
Jak se zde zbraně vzaly, se dle historických pramenů dá snadno odvodit. Gestapák si zde zřejmě udělal případnou „únikovou soupravičku“, ale když 6. května 1945 Američané neočekávaně obsadili Plzeň, gestapo dostalo příkaz se ve své budově zabarikádovat a bránit se. Tenkrát ještě věřili fámě, že přijede Skupina Armád Střed, polního maršála Schornera a situace bude zvrácena. Po příjezdu Američanů někteří horliví příslušníci jednotek SS zahájili kolem desáté dopoledne střelbu, střílelo se z věží kostelů nebo z bytů na křižovatkách, ale proti dobře vyzbrojené spojenecké armádě neměli Němci sebemenší šanci.
Foto: Budova policejního ředitelství v Plzni | pam.plzne.cz
Právě budova gestapa se bránila nejdéle. Kapitulovala až kolem půl páté odpoledne, všichni gestapáci byli zajati a odvezeni do zajateckého tábora na Borských polích. Pro balíček si tak neznámý gestapák už zajít nestihl.
Uvedené zbraně byly dlouhá léta utajovaným rodinným pokladem, až po smrti paní je její vnuk prodal současnému majiteli, který je známým sběratelem. Ten také zařídil jejich legalizaci při jedné z minulých, zbrojních amnestií.
Zdroj: detektorweb.cz, krimi-plzen.cz
Komentáře
Kralik
15. 11. 2018, 13:29Zajimavi objev. :hamster::rabbit:
Marek
15. 11. 2018, 07:41Pokud vím, tak většina zazděných van měla vpředu takové "technické" okénko s deklem pro případ, že by se muselo operovat s odpadem apod. Takže ty zbraně možná nebyly zcela zazděny, ale prostřčeny právě tímto okénkem. No a uložiště se pak našlo při bourání celého vanového komplexu, avšak našlo by se i kdyby si paní otevřela to okénko a zašmátrala v jeho okolí. Nevím, no...
Kremlobot
14. 11. 2018, 20:02Asi tak. Gestapák za války neměl důvod zazdívat zbraně pod vanu. To po válce už by se pár důvodů našlo...
waketai
14. 11. 2018, 16:08Trochu nelogické...proč by to zadíval, když to mohle mít stále po ruce. Než by rozbil vanu - tak amíci by mu udělali dirku do kebule. Podle mně to tam zazdil první majitel po válce, tak jako řada lídí si schovala zbraně ihned po válce.