Návrat domů po více jak 74 letech
Více než 74 let poté, co byl B-24H Liberator seržanta amerického letectva Alfonsa O. Durana sestřelen za druhé světové války nad územím bývalé Jugoslávie, byl nalezen jeho hrob a identifikovány jeho ostatky, které se nyní vrací domů, do Nového Mexika.
O tom, že ostatky odkryté výzkumným týmem americké vládní agentury DPAA v hrobě vedle kostela na slovinském venkově loni v roce 2017 patří skutečně jejich příbuznému, se Duranova rodina ve Spojených státech dozvěděla v polovině minulého roku. Neteř Alfonsa O. Durana Pat Duranová, která léta tlačila na ministerstvo obrany, aby našlo a vyzvedlo ostatky jejího strýce, prohlásila, že tato zpráva byla pro ní a celou rodinu sladkohořká. "Plakali jsme a připomínali si úsilí, které jsme vynaložili na to, abychom s tím pohnuli, a jak často jsme propadali zoufalství, že se toho nikdy nedočkáme," svěřila se nyní Pat. "Samozřejmě cítíme stále jistý smutek, že Alfonso musel zemřít tak mladý a že jeho rodiče a sourozenci nemohli nikdy tuto věc sami uzavřít."
Oddělení Ministerstva obrany USA koordinující řízení ve věci válečných zajatců, padlých a pohřešovaných vojáků (Defense Prisoner of War/Missing Personnel Office) uvedlo, že Duranovy pozůstatky byly úředně zaregistrovány 22. května 2018. Duran byl naposledy spatřen naživu 25. února 1944 jako člen posádky bombardéru B-24H Liberator přezdívaného "Knock it Off" přidělenému k 724. těžké bombardovací peruti, 451. bombardovací skupině, 15. letecké armády dislokované v Itálii.
Foto: B-24H Liberator 724. těžké bombardovací perutě
V poslední den operace „Argument“, kdy Duranovo letadlo letělo ve formaci z Gioia del Colle bombardovat německou leteckou továrnu v Regensburgu, se dostali pod palbu německých stíhaček a protiletadlových děl. Zadní střelec v druhém letadle byl svědkem přímého zásahu Duranova Liberatoru, který jim odtrhl část pravého křídla. Letadlo se stočilo do prudké vývrtky a pak mu zmizelo z dohledu. Předpokládá se, že Duranovi se nepodařilo vyskočit s padákem. Všech devět zbylých členů posádky se zachránilo, bylo zajato, podrobeno výslechu ve Veroně, kde se dozvěděli, že v troskách letadla bylo nalezeno jedno tělo. Místo havárie se mělo nacházet v nedaleko současného slovinského hlavního města Lublaně, v oblasti, která byla tehdy pod kontrolou nepřítele.
Foto: Mapa označující místo vzletu (zcela dole uprostřed), cílovou destinaci letu (vlevo zcela nahoře) a místo havárie letounu (uprostřed červeně vyznačeno)
Za více než sedmdesát let stopa vychladla. Pat Duranová, která se narodila deset let poté, co její strýc zahynul, vyrůstala jako celá její rodina s vědomím, že "se za války někde ztratil a nikdy se ho už nepodaří najít“. Pak však v roce 2006 předali slovinští vojenští historici do USA informace o letounu B-24 Liberator, který měl havarovat 25. února 1944 v blízkosti Pokojisce - malé vesnice v horách nedaleko Lublaně - a zmínili se i o hrobu letce.
Vyšetřovatelé úřadu Defense POW/Missing Personnel Office uskutečnili několik terénních výzkumných misí a v roce 2012 dospěli k závěru, že pozůstatky, které mají být uloženy někde za kostelem v Pokojisce, budou pravděpodobně Duranovy. Pátrání se však zpomalilo až takřka zastavilo, částečně v důsledku hluboké reorganizace POW/MIA. Pat Duran se obrátila o pomoc na svého senátora a díky Renatě Gutnikové, slovinské vojenské vědecké pracovnici, která jako první informovala Pat o možném místě hrobu jejího strýce, získala DPAA loni v létě povolení k výkopu a exhumaci hrobu za vesnickým kostelem v Pokojisce.
Foto: Desátník amerického námořnictva Julian Temblador a antropoložka Joan Bakerová z týmu ministerstva národní obrany (POW/MIA) při výzkumu hrobu u kostela v Pokojiisce ve Slovinsku
"Byla to intenzivní a náročná akce," vzpomíná Pat Duranová," a několikrát jsme to málem vzdali." V červenci minulého roku začal tým DPAA s výzkumem v místech předpokládaného hromadného hrobu, kam mělo být přemístěno v 60. letech 20. století z místa havárie Liberatoru i Duranovo tělo. Ale po dvou dnech odhalil tým pouze suť, hlínu a kameny. Pak však dostal tip od místních, který je zavedl k původnímu hrobu za kostelem, kde brzy našli lidské pozůstatky.
Foto: Americký hřbitov vojáků zmizelých během bojů za druhé světové války Florence American Cemetery and Memorial nedaleko Florencie
DPAA ve svém prohlášení neupřesnila, jak dokázali Duranovy pozůstatky identifikovat. „Myslím, že definitivní identifikaci byli schopni provést pomocí vzorků DNA odeslaných některými členy rodiny," myslí si Pat Duranová. Podle ní budou nyní strýcovy pozůstatky pohřbeny na hřbitově v Santa Fe v Novém Mexiku, blízko místa, kde vyrůstal.
Jméno Alfonso O. Duran je zaznamenáno americkém památníku vojáků zmizelých během bojů za druhé světové války na hřbitově Florence American Cemetery and Memorial v Itálii nedaleko Florencie. Vedle jména bude nyní umístěna kokarda na znamení, že jeho tělo bylo nalezeno a úředně zaregistrováno u Defense Prisoner of War/Missing Personnel Office.
Foto: Americký památník vojáků zmizelých během bojů za druhé světové války Florence American Cemetery and Memorial nedaleko Florencie
Zdroj: Star and Stripes
Komentáře
Luboš
14. 01. 2019, 16:40Celkem dobré letadlo, díky Davisovu křídlu (úzké, dlouhé) rychlé a s velkým doletem. Zároveď ale toto křídlo bylo jeho slabinou, jakékoliv jeho poškození mělo obvykle fatální následky.
Na rozdíl od jiných letadel, která se i přes značné poškození domů vracela.