Německo zbrojí. Námořnictvo získá fregaty F126, tankisté se těší na Leopard 2A8
Německo dosáhlo milníku v obranných akvizicích a stanovilo nový rekord, když Bundestag letos schválil 59 návrhů na financování, z nichž každý přesahuje 25 milionů eur. Toto bezprecedentní číslo odráží odhodlání spolkového ministerstva obrany posílit schopnosti Bundeswehru v reakci na aktuální bezpečnostní a obranné výzvy. Schválené projekty podtrhují zintenzivněné úsilí Německa o modernizaci vojenské techniky a posílení jeho závazků v rámci NATO, zejména na východním křídle aliance.
Foto: Fregata třída Niedersachsen (F126) – první má vstoupit do služby v roce 2028 | Thales / Public domain
Mezi klíčovými projekty Německo plánuje posílit své námořní i pozemní síly, a to kvalitativně i kvantitativně významným způsobem. Bundeswehr by měl do roku 2034 obdržet šest nových fregat F126. Původní smlouva podepsaná v červnu 2020 se týkala výstavby prvních čtyř jednotek, přičemž v červnu 2024 byla uplatněna opce na pořízení dalších dvou jednotek. Náklady na další dvě fregaty se odhadují na 3,1 miliardy eur, z toho 2,8 miliardy na stavbu a 300 milionů na související služby a vybavení. Tyto všestranné válečné lodě budou hrát klíčovou roli v námořních operacích a pobřežní bezpečnosti a zároveň budou poskytovat základní schopnosti projekce síly pro kolektivní obranu NATO.
Fregaty F126, původně označované jako „Mehrzweckkampfschiff 180“ (Víceúčelová bojová loď 180), jsou víceúčelová plavidla určená pro německé námořnictvo se zaměřením na protiponorkový boj. S výtlakem 10 550 tun, délkou 166 metrů a šířkou 21,7 metru jsou stavěna pro rozsáhlé operace na volném moři. Mohou pojmout až 198 členů posádky, což nabízí operační flexibilitu pro různé vojenské mise. Jsou vybaveny hybridním pohonem kombinujícím dieselové a elektrické motory a umožňují diskrétní a efektivní manévrování přizpůsobené taktickým potřebám.
Fregaty F126 jsou vyzbrojeny protiletadlovými a protilodními raketovými systémy a systémy obrany na krátkou vzdálenost, díky čemuž jsou účinným prvkem obrany před různými hrozbami, včetně balistických raket a ponorek. Pokročilé detekční systémy umožňují sledování a identifikaci cílů ve složitém mořském prostředí. Lodě staví společnost Damen jako hlavní dodavatel a německé loděnice Blohm & Voss, GNYK a NVL se na nich podílejí jako subdodavatelé, což zajišťuje vysoce kvalitní integraci pokročilých technologií pro posílení německé námořní obrany.
Pro pozemní armádu německé ministerstvo obrany schválilo pořízení 105 hlavních bojových tanků Leopard 2A8, konkrétně pro posílení německé brigády nasazené v Litvě. Cílem tohoto rozhodnutí je posílit vojenskou přítomnost Německa na východním křídle NATO, což je zásadní opatření k odvrácení potenciálních hrozeb v této geopoliticky citlivé oblasti. Leopard 2A8, nejnovější verze proslulého německého bojového tanku, přináší výrazné zlepšení ochrany, mobility a palebné síly, což z něj činí cenný prostředek pro Bundeswehr a jeho spojence.
Leopard 2A8 je nejnovější model tanku řady Leopard 2, který vyrábí německá společnost KNDS Deutschland. Je navržen pro moderní požadavky bojiště a je vybaven pokročilým vícevrstvým pancířem kombinujícím ocel, wolfram, keramiku a kompozitní materiály, který poskytuje zvýšenou ochranu proti balistickým a výbušným hrozbám. Leopard 2A8 je také vybaven systémem aktivní ochrany Trophy, známým jako EuroTrophy, který detekuje a neutralizuje přicházející hrozby, čímž dále zajišťuje bezpečnost posádky. Tank je vyzbrojen 120mm kanónem s délkou hlavně 55 ráží a hladkým vývrtem od společnosti Rheinmetall. Kanón je schopen střílet různé typy munice, včetně programovatelných nábojů DM11. Je spřažen s kulometem ráže 7,62 mm. Tank je vybaven pokročilým systémem řízení palby a termální optikou třetí generace umožňují přesné zaměřování i za pohybu nebo za snížené viditelnosti.
Leopard 2A8 poháněný motorem o výkonu 1 600 koní dosahuje maximální rychlosti 70 km/h a má dojezd přibližně 450 km. Jeho robustní odpružení s torzní tyčí a vysoké schopnosti překonávat překážky mu umožňují manévrovat v drsném terénu, stoupat po svazích o sklonu 60 %, překonávat zákopy široké až 3 metry a s přípravou brodit vodu hlubokou až 4 metry. Pro ochranu a pohodlí posádky je tank vybaven systémem ochrany proti zbraním hromadného ničení, klimatizací a pomocnou pohonnou jednotkou, která pohání palubní systémy bez nutnosti spouštět hlavní motor. Díky pokročilé ochraně, výjimečné mobilitě a nejmodernějšímu vybavení je Leopard 2A8 zařazen mezi strategické prostředky moderních ozbrojených sil.
Mezi další projekty patří pořízení systémů protivzdušné obrany Patriot. V červenci 2024 schválil rozpočtový výbor Bundestagu pořízení čtyř systémů Patriot v rámci širší investice přesahující 6 miliard eur na různé obranné akvizice. Kromě toho v červnu 2024 ministr obrany Boris Pistorius navrhl dohodu o nákupu až 2,35 milionu dělostřeleckých granátů s rozpočtem až 15 miliard eur, jejímž cílem je doplnit zásoby Bundeswehru.
Procedura „návrhu za 25 milionů eur“, která je vyžadována pro každý projekt přesahující tuto finanční hranici, zahrnuje komplexní podrobnosti o každé plánované akvizici. Každý návrh pak přezkoumává a schvaluje rozpočtový výbor Spolkového sněmu, což zajišťuje transparentnost a odpovědnost při využívání veřejných prostředků. Tento přísný proces zaručuje, že každá investice splňuje nejvyšší standardy relevance a efektivity pro potřeby německé obrany. Schválení 59 nejnovějších návrhů Spolkovým sněmem v roce 2024 představuje nejen historický rekord, ale také silný závazek Německa investovat do moderní a schopné armády. Tato akviziční dynamika odráží zvýšené povědomí o současných bezpečnostních výzvách a mezinárodní odpovědnosti Německa v rámci NATO.
V posledních letech Německo výrazně zvýšilo své vojenské výdaje, zejména v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu v únoru 2022. Tato situace vedla kancléře Olafa Scholze k vyhlášení zvláštního fondu ve výši 100 miliard eur na modernizaci Bundeswehru a k závazku věnovat na výdaje na obranu více než 2 % HDP. V roce 2024 dosáhl rozpočet na obranu 90,6 miliardy eur, což znamenalo 55,4% nárůst oproti roku 2023.
Zdroj: armyrecognition.com
Komentáře
Czertik
19. 11. 2024, 10:37nemci zbroji...sebe. ale ze by nejak vyznameji pomohli ukrajine, to uz ne.
je to zvlastni, z rad nemcu denodene slychame, jak skodlive pro ukrajinu a svet by bylo kdyby americane omezili svoji podporu ukrajine a jak by na to doplatila evropa.
ale k tomu, ab evropa, potazmo nemecko prevzalo zodpovednost za ochranu a obranu ukrajiny od usa, tak k tomu uz se nemaji. zajimave.
kdyz si nemci objednali tolik novych leo2, tak uz nic jim nebrani v tom aby ukrajine predaly uplne vsechny leo1 co maji ve skladech, to by ukrajincum v obrane dot pomohlo, zvlast kdyz posledni mecic neustale prohravaji a ustupuji.
ale nemci jim nic nedaji. proc ?
Marty
19. 11. 2024, 10:56Czertik
přiznávám že nevím kolik L1 na skladech armády zbylo ani v jakém jsou stavu, ale zaslechl sem něco o nové letecké munici z Německa pro Ukrajinu, na první pohled vypadá zajímavě ale moc detailů sem neviděl, ale počet 4 000 pokud jde o přesně naváděnou munici se již počítá, ikdyž to reálně situaci asi neotočí, rozhodně to pomůže
Marty
19. 11. 2024, 11:02eště bych dodal že je po desetiletích trestuhodného (bohužel ne ojedinělého) zanetbávání Německých ozbrojených sil opravdu nutné hodně investovat, například stav více jak poloviny nadzvukového letectva je příšerný (ikdyž se to udajně začíná pomalu dávat do pořádku)