Není známka jako známka
Asi každý z nás měl tu čest se osobně setkat s US "psí známkou" (tzv. dog tag), která slouží k identifikaci vojáka. Originální údaje na známkách jsou v podstatě unifikované, tedy jméno vojáka, jeho číslo sociálního zabezpečení (SSN), krevní skupina a vyznání, nicméně dnes si může člověk (civil) na známku vyrazit v podstatě cokoliv.
Foto: Dnes máte na trhu spoustu různých ID známek
Dnes vám známky (origo i kopie) a jejich ražbu nabízí spousta firem, nicméně ne každá známka a už vůbec ne každá ražba je kvalitativně stejná. Máte známky, které se razí podle US standardu MIL-SPEC (na spodním obrázku vlevo), které mají viditelně hlubší a čitelnější ražbu nežli alternatvní metody ražby.
Foto: Porovnání hloubky a celkové kvality ražby podle standardu MIL-SPEC (vlevo) s ražbou standardní (vpravo)
No ona i samotná známka podle standardu MIL-SPEC vypadá už od prvního pohledu velmi dobře (viz obrázek níže), kdy si můžete např. povšimnout poctivého a přesného zakončení lemu známky včetně otvoru pro řetízek.
Foto: US dog tag podle standardu MIL-SPEC
Když jsme u řetízku, ten je také dobré mít ve standardu MIL-SPEC, protože je to opět zárukou kvality materiálu i zpracování. Originál MIL-SPEC řetízek je také označen rytbou USA.
Foto: Originál MIL-SPEC řetízek
Je potom na každém z nás, zdali mu stačí pro svoji potřebu známky obyčejné (čínské) nebo dá přednost kvalitě materiálu i ražby a zvolí známky ve standardu MIL-SPEC.
Pro fajnšmekry lze pak pořídit ID známky třeba v karbonu, které vypadají velmi dobře a vydrží v podstatě do konce života.
Výše uvedené známky MIL-SPEC včetně karbonových známke lze zakoupit např. u firmy D&D ARMY SHOPS XXL s.r.o.
Komentáře