Osamělá smrt v podzemí nebo nekonečné uznání spolubojovníků - ,,tunelové krysy"
Byli jako duchové. Objevovali se v týlu jednotek poté, co byla celá oblast tak zpustošena bombami, napalmem i chemickými zbraněmi, že v ní nemělo nic přežít. Nikdo nechápal, jak je to možné, ale vždy se do zad Francouzů a po nich Američanů spustila palba. Řeč je o vietnamských bojovnících za svobodu, kvůli kterým vznikla v 70. letech 20. století asi nejpodivnější vojenská jednotka US Army- „Tunelové krysy“
Jako tunelové krysy (anglicky tunnel rats) byli označováni američtí, australští a novozélandští vojáci, kteří se účastnili podzemních vojenských misí během války ve Vietnamu. Později využívala podobné týmy i sovětská armáda během sovětské války v Afghánistánu a takovýto bojový tým mají také izraelské obranné síly.
Foto: Sgt. Ronald H. Payne ,,tunelová krysa" válka ve Vietnamu 1967
Během Vietnamské války se „tunelové krysy“ staly více méně oficiální specializací pro dobrovolníky z řad pěchoty, převážně ze Spojených států, Austrálie a Nového Zélandu. Jejich mottem byl latinský výraz „Non Gratum Anus Rodentum“ („Nemá cenu ani krysího zadku“). Už ve čtyřicátých letech během války proti francouzským koloniálním silám začal Vietcong vytvářet rozsáhlý podzemní systém tunelů. V šedesátých letech zde již existovaly podzemní nemocnice, tréninkové prostory, velitelství a mnohé další. Příslušníci Vietcongu, kteří byli skvěle vycvičeni pro partyzánskou válku, zde mohli zůstat ukryti i několik měsíců v kuse. Tunely byly jejich teritoriem.
Zprvopočátku když americké jednotky nalezly nějaký vstup do tunelových komplexů, vyhodili vstup do vzduchu, nebo začaly dané území bombardovat bombardéry B-59. Toto řešení se však ukázalo jako neúčinné, a proto vznikly jednotky, určené pro průzkum těchto tunelových komplexů. Roku 1967 vznikla jednotka, spadající pod 1. pěší divizi U.S.ARMY. Měla střídavě kolem 20 členů. Tito členové byli dobrovolníci a byli vybíráni podle zvláštních kritérii. Příslušníci jednotky tunelových krys, jak se jim říkalo, byli spouštěni do tunelů převážně po dvojicích. Vojáci s sebou nosili revolver .44 Magnum, ale možná i Colt 1911 s tlumičem, nůž a baterku, kterou ovšem používali velice zřítka. Úkolem těchto jednotek bylo narušovat strukturu a organizaci NVA nebo VietCongu, kteří zde mívali svá velitelství, nemocnice, skladiště..... Viz. velitelství NVA ve filmu Údolí stínů s Melem Gibsonem. Tunely byly velice úzké, stavěné pro malé Vietnamce, a proto hrozilo zasypání. Někdy se však stalo, že se některý tunel sesypal a pohřbil vyslané průzkumníky. Pokud má někdo chuť si zahrát na tunelovou krysu doporučuji si zahrát hru Vietcong, ve které si celé jedno dějství zahrajete na Sgt. Hawkinse, který se plazí tunelem, aby zachránil svého kolegu ze zajetí Vietcongem. Na tunelové krysy hrozilo v tunelu nejenom nebezpečí sesypání, ale mnoho dalších nebezpečí, jako byly skryté díry s naostřenými bambusovými tyčemi, tak také vodní hladiny, které museli proplout. Avšak největším problémem, hlavně na psychiku, byla, jak už jsem zmínil, stísněnost prostoru a tma.
Foto: Tunel Vietkongu pod vietnamskou džunglí - 1969
Kdykoli pozemní jednotky narazily na vstup do tunelu, byly tam vyslány tunelové krysy, aby zlikvidovaly skrývající se nepřátelské vojáky a umístily v tunelech výbušniny pro jejich zničení. Tunely představovaly mnoho potenciálních hrozeb, např. nepřátelskými vojáky obsazené díry po stranách tunelů odkud mohly být házeny oštěpy na narušitele. Nepřátelští vojáci však nebyli jediným nebezpečím. Bylo tam také plno nebezpečných zvířat, např. hadi (včetně těch jedovatých, kteří tam někdy byli nastraženi úmyslně), krysy, pavouci, škorpióni a mravenci. V tunelech také hnízdili netopýr černovousý a kaloň jeskynní, ti ale při probuzení představovali pouze nepříjemnost, nikoliv přímé nebezpečí. Často se v tunelech nacházely zaplavené ohyby naplněné jedovatým plynem. V podzemí byl plyn velmi nebezpečnou zbraní a příslušník tunelových krys se mohl rozhodnout do tunelu vyrazit už s nasazenou plynovou maskou, protože její nasazení ve stísněných tunelech bylo prakticky nemožné. I za cenu rizika se však do tunelů vydávali většinou bez plynové masky, protože v těsných tunelech se s maskou špatně dýchalo a bylo obtížné něco vidět či slyšet.
Příslušníci tunelových krys neměli v těchto stísněných prostorech rádi silný hluk při výstřelu z jejich standardní zbraně využívající náboje typu .45 ACP, při kterém často dočasně ohluchli. Bylo tudíž obvyklé, že s sebou nosili různé jiné zbraně, na které ve svém okolí narazili. Obzvláště oblíbenou byla sovětská pistole, kterou u sebe nosili někteří nepřátelé. Ta byla ovšem vzácná a tak si někteří vojáci nechali poslat civilní pistoli nebo revolver od někoho doma. Mezi oblíbené pistole patřil malý německý Luger nebo méně častá pistole Walther s dvoučinnou spouští, obě dvě ráže 9mm. Spoustu takových zbraní si domů přivezli američtí vojáci vracející se z bojů druhé světové války. Někteří členové tunelových krys si také měnili své pistole s příslušníky jiných armádních složek. Mnoho z nich také používalo improvizované tlumiče, aby ještě více zredukovali hluk při výstřelu. Obzvláště oblíbeným byl speciálně modifikovaný Smith & Wesson Model 29, známý také jako „tichý revolver pro speciální účely“. Na rozdíl od standardního provedení Modelu 29, který používá náboje typu .44 Magnum, speciální tichá verze revolveru používá speciálně upravené náboje typu .410 do brokovnice. Podobné typy nábojů později používali i Sověti, například v revolveru OTs-38. Díky těmto nábojům byl revolver navíc lehčí a lépe použitelný ve stísněných prostorech.
Foto: Příslušníci tunelových krys byli ve většině případů muži menší postavy (168 cm a méně) aby se mohli lépe pohybovat ve stísněných tunelech
Příslušníci tunelových krys byli ve většině případů muži menší postavy (168 cm a méně) aby se mohli lépe pohybovat ve stísněných tunelech. Nebylo to však podmínkou. Tom Mangold a John Penycat, autoři knihy Tunely v Cu Chi uvádějí, že příslušníky tunelových krys byli téměř výhradně běloši nebo Hispánci a většinu Latinoameričanů tvořili Portorikánci nebo mexičtí Američané. Taktika tunelových krys byla obzvláště úspěšná během jejich nasazení v lednu 1966 během kombinované americko-australské operace namířené proti tunelům v oblasti Củ Chi v provincii Bình Dương, nazvané Operace Crimp.
Foto: Boj s tunely je stálý problém i v současnosti. Zde během operací proti palestinským teroristům nasazují životy vojáci IDF
Tunelové krysy v současnosti - Válka v Afghánistánu
V Afghánistánu existuje rozsáhlá síť historických tunelů zvaných „kariz“, které byly používány pro přepravu vody, a během sovětské války v Afghánistánu v letech 1979 až 1989 byly využívány mudžáhidskými bojovníky. Sovětská 40. armáda měla své vlastní tunelové krysy, jejichž úkolem bylo tunely zaplavit, pak vniknout dovnitř, odstranit nástražné pasti a zlikvidovat zbývající nepřátele. Námořní pěchota Spojených států amerických a Námořní pěchota Spojeného království provádějí podobné bojové operace i v rámci právě probíhající války v Afghánistánu.
Video: Dokumentární film Válečná tajemství - Vietnam / YouTube
Zdroj: M. Kovář - Diverzanti a agenti v akci, YouTube, forum.valka.cz
Komentáře
satestsat121
22. 04. 2019, 20:43Ti chlapci ve Vietnamu celkem zbytečně, ale pravda hrdinsky obětovali své životy. Jsou to vojáci, stateční, dobře vycvičení, ale jsou to i cvičení zabijáci.