Pobyt v přírodě může být příjemný i v zimě
Pokud chce člověk nabrat nové síly a tzv. si dobít baterky, je pobyt v přírodě tím pravým řešením. Přes léto můžete spát pod širákem nebo pod celtou, avšak v zimě je už zapotřebí se vybavit trochu důkladněji a přiznám se, že mým cílem je si pobyt v přírodě užít v co největším komfortu a ne zkoušet své limity "krutopřísným" testem přežití v přírodě bez veškerého vybavení.
Foto: Přiznám se, že mým cílem je si pobyt v přírodě užít v co největším komfortu
Proto jsem pro svůj nedávný pobyt venku zvolil svůj již v minulosti ověřený spacák Softie 12 Osprey od Snugpaku s tepelným komfortem do -10 °C a jednomístný stan Ionosphere od stejné britské značky. Pod spacák jsem si rozložil karimatku BW, kterou mám již přes 12 let a stále mi bezchybně slouží :)
Stan je sice deklarován jako jednomístný, nicméně já se do něj v pohodě vešel i s manželkou. Ta je sice drobnější postavy, ale to zas kompenzuji já s výškou 188 cm a 109 kg :). Sestavení stanu je rychlé, intuitivní až primitvní, takže máte v podstatě do několika málo minut postaveno.
Foto: Veškeré komponenty stanu po rozbalení
Stan sestává z podkladové části (podlahy s moskytiérou), kterou rozložíte na zem a ve svou místech jí provlečete stanové oblouky. Dno korpusu je vyrobeno z 70D nylonu s polyuretanovým povlakem (8000 mm). Tyčky jsou opravdu pevné na rozdíl o d konkurenčních stanových laminátových tyček, které mi prošly rukami a které se často lámou.
Foto: Stavba podkladové části (podlahy s moskytiérou) stanu
Takto hotový korpus může být v létě naprosto dostačujícím prodyšným přístřeškem chránícím před dotěrným hmyzem a vy tak můžete v klidu spát v podstatě pod otevřeným nebem. Pokud však chcete být kryti před větrem, dešťem nebo zimou, využijete 2. krycí části stanu, kterou jednoduše přehodíte přes korpus a na několika místech celtu upevníte pomocí suchého zipu.
Foto: Upevňování vrchní části stanu
Foto: Detail uchycení vnější celty stanu prostřednictvím pásků na scuhý zip
Nutno ještě pochválit ergonomické kolíky, které jdou díky svému tvaru a menším rozměrům krásně vpíchnout do země.
Foto: Kolíky jsou opravdu vychytané
V přední části stanu je mezi moskytiérovou částí stanu a mezi vrchní celtou prostor pro odložení batohu bot apod., což také jistě oceníte.
Vnější vrstva stanu je vyrobena z 50D Nylonu s Rip-Stop úpravou (5000 mm) a veškeré švy má kvalitně podlepené. Před pobytem ve stanu jsem v něm nechal hořet cca hodinku 3 svíčky, aby byl následný pobyt co nejpříjemnější.
Foto: Ve stanu je příjemně a o to běží...
Ráno jsem velmi ocenil teplou kávu, kterou jsem si ohřál velmi primitivním (avšak efektivním) způsobem a to tak, že jsem nalezl plochý, ve středu mírně prohnutý, kámen na který jsem umístil kusy silnějších klacků, mezi které jsem kápl hořlavý gel Firedragon, se kterým jsem měl dobré zkušenosti již v létě.
Foto: Aplikace hořlavého gelu na plochý kámen
Tento gel je dlouhohořící, ekologicky nezávadný, bez zápachu a v létě vám v pohodě a poměrně rychle ohřeje litr tekutiny.
Foto: Hořlavý gel snadno zapálíte, má vysokou výhřevnost a jen tak ho nesfouknete
Při mínusových teplotách jsem však tento gel musel následně obohatit o silnější verzi tuhého paliva v kapsli Firedragon, která už svoji práci odvedla na jedničku a během krátké doby jsem už pil horký nápoj :)
Foto: Silnější verze tuhého paliva Firedragon v kapsli
Video: Tuhé palivo Firedragon v praxi / YouTube
Suma sumárum jsem si díky výše uvedeným produktům maximálně zpříjemnil svůj pobyt v mínusových teplotách a pokud i vy trávíte svůj čas v přírodě, mohu vám v podstatě vše doporučit.
Komentáře
slimacisko
27. 11. 2018, 20:24Dobry den, prosim Vas, povedali by ste mi, aky hrncek je na videu? Znacku. A takisto tu tasku, co je to zac. Dakujem Vam pekne.
Lucia