Podívejte se, jak se napravovala ekologická katastrofa z první války v Perském zálivu
První válku v Perském zálivu zná snad každý. Jednalo se o první „válku v přímém přenosu“, kdy proti sobě stála mezinárodní koalice vedená Spojenými státy, a irácká armáda pod velením Saddáma Husseina. Bod sváru byl Kuwait a jeho údajné „šikmé vrty“, které měly čerpat ropu ze sousedního Iráku. Reálie o konfliktu však ponechme stranou a zaměřme se na něco jiného.
Když se řekne první válka v Zálivu, mnoho lidí si vybaví obrázky živoucího pekla, které Kuwait ke konci konfliktu připomínal. Ustupující irácká armáda se totiž rozhodla, že koaličním jednotkám (ale ve finále nejen jim) pořádně znepříjemní život tím, že zapálí několik stovek ropných vrtů, které se na území Kuwaitu nachází. To co následovalo, bylo čistou katastrofou.
Zapálené ropné vrty chrlily obrovské množství spalin a kouře do atmosféry a to do takové míry, že v postižených oblastech zavládla nepřirozená a značně strašidelná tma, kvůli téměř stoprocentnímu zastření slunce. Kromě naprosto očividné ekologické katastrofy měly tyto podpálené vrty ještě další dopady, zejména na zdravotní stav a psychiku koaličních vojáků, kteří pod masami kouře a zplodin působili. Právě zde je možné vypátrat jednu z příčin častého výskytu PTSD a tzv. Gulf War Syndrome, kterými koaliční vojáci po válce trpěli.
Psychické a fyzické léčení u mnohých trvalo i několik let, náprava ekologických dopadů byla také během na dlouhou trať. O tomto tématu byl natočen velmi zajímavý dokumentární snímek, který si můžete prohlédnout na videu výše. Jmenuje se Fires of Kuwait a popisuje práci profesionálů a dobrovolníků z celého světa, kteří po válce přijeli do Kuwaitu s jedním cílem – zlikvidovat ekologickou katastrofu způsobenou zapálenými ropnými vrty. Pokud vás problematika první války v Zálivu zajímá, tento snímek nabídne další zajímavou perspektivu, ze které je možné na tento konflikt pohlížet. Ti ostatní si mohou alespoň udělat obrázek o tom, v jakém prostředí a atmosféře museli koaliční vojáci fungovat. Nic hezkého to rozhodně nebylo.
Komentáře