Poslední sbohem italské ponorce Scirè
Na začátku osmdesátých let minulého století se v italském tisku objevila zpráva, že příslušníci izraelských speciální oddílů použili k výcviku vrak ponorky Scirè, která byla za 2. světové války potopena nedaleko přístavu Haifa britským námořnictvem. Tato informace vyvolala u italské veřejnosti a zejména u italského námořnictva velké emoce, protože ponorka Scirè byla ikonou italských námořníků a cvičení izraelských námořníků u trosek ponorky bylo považováno za velkou neúctu k mrtvým hrdinům. Zde je třeba uvést, že ponorka Scirè se za 2. světové války účastnila jedné velmi úspěšné mise italského námořnictva, a protože takových úspěšných misí už Italové moc neměli, stala se Scirè skutečným kultem italských námořníků.
19. prosince 1941 pronikla ponorka Scirè k britské námořní základně v Alexandrii, kde vysadila čtyři vepříky, což byly řiditelná torpéda. Italským námořníkům se na vepřících podařilo dostat do přístavu a tam za pomocí náloží těžce poškodit dvě nepřátelské bitevní lodě a dva torpédoborce. Poškození britských válečných lodí bylo opravdu velké a lodě před potopením zachránila jen skutečnost, že v přístavu bylo mělké dno. Ponorce Scirè se stal osudný den 10. srpen 1942, když byla nedaleko Haify odhalena britskými letadly a poškozena hlubinnými bombami. Protože hrozilo, že se ponorka potopí, nařídil její velitel, ať se loď vynoří a posádka se vzdá. Britové patrně úmysly Italů nepochopili a po vyplavání Scirè na hladinu po ní začali střílet z pobřežních děl. Hořící ponorka se po několika zásazích potopila a vzala s sebou do hlubin i celou posádku.
Foto: Italská ponorka Scirè byla ponorka třídy Adua, postavená ve 30. letech 20. století, která sloužila během 2. světové války v Regia Marina. Byla pojmenována po severní oblasti Etiopie, která byla v té době součástí italské východní Afriky | Neznámý autor / Wikimedia Commons / Public domain
Vrak ponorky byl dlouhou dobu zapomenut, dokud ho v roce 1982 neobjevil izraelský podvodní archeolog Ehud Galili. Ten o vraku informoval úřady a Izraelci, kteří si nebyli patrně vědomi hodnoty, kterou pro Italy tato ponorka měla, začali u vraku ponorky cvičit svá elitní komanda. Italská vláda poté požádala Izraelce, aby povolili italskému námořnictvu z vraku exhumovat těla mrtvých námořníků, aby je mohli konečně řádně pohřbít. Nejednalo se tak o samozřejmou věc, jak se může zdát, protože Itálie byla za války součástí OSY, byla spojenec Německa a v Izraeli byli Italové mnohými považováni za spoluúčastníky holokaustu. Na mrtvé italské námořníky ve vraku ponorky se nahlíželo podobně. Naštěstí od 2. světové války uběhlo dost času a Izrael měl v té době již s Itálií dobré vztahy Izraelci nakonec Italům exhumaci námořníků dovolili. V roce 1984 se italským potápěčům podařilo všechny ostatky z vraku vytáhnout, aby je pak za vojenských poct v Itálii konečně pohřbili. Vrak ponorky se stal symbolem dobrých vztahů Itálie a Izraele a také se u něj v roce 2015 uskutečnilo společné námořní cvičení Vycházející hvězda, kterého se zúčastnilo italské a izraelské námořnictvo.
Zdroj: research-repository, Wikipedia
Komentáře
Radek
06. 08. 2021, 07:25Sciré hlavně vypouštělo Maiale proti Gibraltaru, po dvou neúspěšných výpravách uspěla v září 1941 a potápěči s Maiale potopili/těžce poškodili 3 britské tankery.