Přístup k našim válečným veteránům
Veterán (z latinského vetus neboli starý) je vojenský vysloužilec zvláště vysloužilý účastník nějaké války či bojového tažení. Pro svůj přínos vlasti a její svobodě bývají veteráni obvykle chováni v úctě. Toto je standardní definice výrazu veterán.
Za 2. světové války bojovalo v československých zahraničních jednotkách asi 50 000 Čechoslováků. V partyzánských jednotkách v Itálii, v SSSR a na Slovensku a v řadách francouzského podzemního hnutí bojovalo asi 12 000 československých dobrovolníků.
Foto: Naši váleční letci, kteří sloužili u RAF
Všechny státy jsou (po právu) na své veterány hrdí a tyto si hýčkají, nicméně u nás v ČR tomu bylo (a bohužel stále ještě je) jinak. Pokud budeme k sobě upřímní, přiznáme si, že jsme se tak trochu na naše veterány nejen vykašlali (a to jak finančně tak celkovým přístupem), ale v určité době se dokonce tito hrdinové trestně stíhali a trpěli za to, že bojovali za mír.
Foto: Přímí účastníci bojů u Jasla a Sokolova / Český svaz bojovníků za svobodu okresní výbor Kladno
To, že se rapidně snižuje úcta k druhému je bohužel smutný fakt, ale úctu k našim hrdinům bychom si měli bezmezně udržet i dlouhá léta po jejich smrti a NIKDY nezapomenout!
Obdobně bychom se měli chovat k našim novodobým válečným veteránům a pokud s jejich účastí na zahraničních misích nesouhlasíme, alespoň bychom je neměli hrubě urážet a nadávat jim do žoldáků.
Foto: Naši novodobí váleční veteráni Jiří "Regi" Schams a Miroslav Lidinský
Zdroj: Wikipedie
Komentáře