Proč má celý Blízký východ respekt z izraelského tanku Merkava
Za posledních čtyřicet let jen několik zemí prokázalo, že jsou schopny postavit vlastní hlavní bitevní tanky. Jednou z těchto tankových velmocí je ve skutečnosti jedna z nejmenších zemí na světě - Izrael. Izraelský hlavní bitevní tank řady Merkava je pak jedním z nejlépe disponovaných tanků, jaké kdy byly vyrobeny.
Po získání nezávislosti Izraele v roce 1948 byly vytvořeny Izraelské obranné síly (Israel Defense Forces, IDF). Vznikly také zprvu skromné tankové síly, které jen s vypětím sil tehdy odrazily, v účinné kombinaci s ostatními zbraněmi, útoky ze sousedních arabských zemí. V roce 1956 v rámci Suezské krize (někdy také označované jako sinajská válka či druhá arabsko-izraelská válka) se však situace výrazně zlepšila a v roce 1967 izraelský tankový sbor v podstatě vyhrál Šestidenní válku bleskovým tažením přes Sinajský poloostrov a na Golanské výšiny. Tanky, americké M48 a britské Centurion s izraelskými osádkami, tehdy nepřítele rozdrtily a zajistily tak rychlý konec války.
Foto: Izraelský tank Merkava Mk.4 | Black Mammmba / CC BY-SA 3.0
Následné preventivní útoky Izraele na sousedy se však nelíbily některým jeho evropským spojencům. Spojené království tak zrušilo společný projekt vývoje tanků. Francie pak uvalila embargo na další dodávky stíhaček Mirage a raketových člunů. Pro Izrael z toho vyplynulo poučení, že pokud jde o výzbroj, musí snížit svoji závislost na zahraničních mocnostech. V roce 1970 tak začaly IDF vyvíjet svůj vlastní tank.
Úkol navrhnout izraelský tank připadl generálmajoru Israeli Talovi, bývalému veliteli obrněného sboru IDF, který vedl 84. obrněnou divizi k vítězství na Sinaji. Talův projekt byl velkou výzvou, protože izraelský vojensko-průmyslový komplex byl v plenkách a země nikdy předtím velké obrněné vozidlo nevyráběla. Tal pracoval "na zelené louce" a musel postavit tank zcela od základu. Na druhou stranu se měl oč opřít – zkušenosti IDF s tankovou válkou již byly značné a poskytovaly jasná zadání a priority.
Moderní tank definují tři atributy: palebná síla (hlavní zbraň), mobilita (rychlost a průchodivost terénem) a ochrana (pancíř). Některé země vyrábějící tanky kladou důraz na jeden nebo dva atributy na úkor ostatních. V případě Izraele upřednostnil Tal ochranu před ostatními funkcemi. Malá velikost státu Izrael znamenala, i mírné ztráty na životech byly ve válce citelné, důraz tak byl logicky kladen především na ochranu posádky tanku, aby se tak snížily personální ztráty.
Dostatečná ochrana také znamenala, že osádky tanků spolu vydržely v původní sehrané sestavě, takže mohly efektivně bojovat na základě svých zkušeností. Izraelský tank pak dále upřednostňoval palebnou sílu, protože, pomineme-li přežití, jediným způsobem, jak vyhrát válku, bylo efektivně ničit nepřátelské tanky. Mobilita pak byla pro Izraelce na posledním místě - jako malá země Izrael pravděpodobně nikdy nepovede dlouhá tažení na velké vzdálenosti.
Důraz izraelského tanku Merkava na ochranu se projevil hned několika způsoby. Tank měl silný pancíř domácí konstrukce a korba a věž byly navrženy s velmi ostrými úhly, které měly svým sklonem maximálně zvýšit odolnost tanku. Díky tomu tank získal elegantní, až futuristický vzhled. V rozporu s tankovými konvencemi byly motor a převodovka umístěny v přední části tanku, což poskytovalo posádce dodatečnou ochranu v případě, že by čelním pancířem pronikla protitanková střela. Původní hydraulické ovládání věže, které používalo hořlavou kapalinu, jež ve válce v roce 1973 popálila mnoho izraelských tankistů, bylo nahrazeno elektrickým ovládacím systémem a munice byla až do svého použití uložena v nehořlavých kanystrech, aby se minimalizovala pravděpodobnost výbuchu.
Hlavní zbraní tanku byl kanón M68 ráže 105 mm, stejný, který se objevil na tancích Centurion, Patton a M60. Tank vezl šedesát dva nábojů pro hlavní zbraň, což bylo mírně nadprůměrné množství. Tank měl tři kulomety, včetně jednoho koaxiálního kulometu ráže 7,62 milimetru spřaženého s hlavním kanonem. Kulomety ráže 12,7 a 7,62 milimetru byly nahoře na věži pro velitele a nabíječe. Ty byly užitečné pro střet s nepřátelskou pěchotou, slabě pancéřovanými vozidly a protitankovými týmy, jako byly obsluhy systému AT-3 Sagger, které si vybíraly v jomkipurské válce v roce 1973 v řadách IDF vysokou daň.
Jak již bylo výše zmíněno, mobilita byla u izraelského tanku nejnižší ze tří priorit. Verze Merkava Mk.1 byla vybavena vznětovým dvanáctiválcem Teledyne-Continental AVDS-1790-6A o výkonu 671 kW (900 k). V důsledku toho měla Merkava poměrně nízkou maximální rychlost pouhých 45 kilometrů za hodinu. (To byl rozdíl oproti americkému tanku M1 Abrams, který měl stanovenou maximální rychlost 70 km za hodinu a poměr výkonu k hmotnosti 25:1). U verze Mk.3 se použil výkonnější vznětový motor AVDS -1790-9AR o výkonu 883 kW (1180 k) a automatická elektricky řízená převodovka Detroit Allison CD-850-BX. Merkava měla vždy horší pohyblivost než ostatní tanky. Změna přišla s novou pohonnou jednotkou u verze Merkava Mk.4. Byl použit nový vznětový motor General Dynamics GD883 o výkonu
1118 kW (1500 k) při 2500 ot/min.
Nový tank, známý jako Merkava ("Vůz"), byl představen v květnu 1979. Tank se nepodobal ničemu, co tehdy používaly ostatní armády, zejména Spojené státy a Sovětský svaz. Poprvé se Merkavy dostala do ostré akce v roce 1982, kdy v údolí Bekaa bojovaly proti syrským tankům T-72 sovětské výroby. Merkavy tehdy zničily osm tanků T-72 na vzdálenost až čtyř tisíc metrů, aniž by utrpěly ztráty.
Časté izraelské války vedly k trvalému získávání bojových zkušeností, jejichž výsledkem byly nové a postupně zdokonalované tanky Merkava. Současný tank Merkava Mk.4 zachovává konstrukční priority tanku Merkava Mk.1, avšak obsahuje nově přepracovanou věž, výbušný reaktivní pancíř a modulární pasivní pancíř pro rychlejší opravu bojového poškození. Má větší hlavní zbraň ráže 120 milimetrů s osmapadesáti náboji včetně protitankové řízené střely LAHAT, což je mimochodem o osmnáct nábojů více než u M1A2 Abrams s podobnou zbraní.
Merkava je chráněna systémem aktivní ochrany Trophy, který využívá kombinaci senzorů umístěných na věži a speciálních výbušných projektilů k ničení raket a protitankových řízených střel. Systém Trophy je osvědčený v ostrém boji, kdy prokazatelně zachránil několik tanků Merkava Mk.4 (a jejich posádky) před protitankovými zbraněmi, které nasadil Hamás v roce 2014 v operaci Protective Edge v pásmu Gazy. Ve výbavě nejnovějších verzí tanků Merkava je také systém Iron Vision, který osádkám umožňuje "vidět skrz" svůj tank pomocí kombinace brýlí pro virtuální realitu a systému kamer.
Tank Merkava, který je ve světě těžkých obrněných vozidel ikonou, je také prokazatelně velmi úspěšný v boji. Ačkoli to není tank pro každou armádu, pro Izraelské obranné síly je to dokonalý hlavní bitevní tank. Jelikož jsou tanky pro bezpečnost Izraele opravdu důležité, země již zahájila vývoj nástupce tanku Merkava Mk.4. A to mnohem dříve, než stávající technika stačí zastarat. Nepřátelé Izraele dnes již dobře vědí, že Merkavu není vůbec snadné porazit.
Zdroj: nationalinterest.org
Komentáře
KubrtUmrd
30. 11. 2021, 21:05Seš kunda, Kubrte
Politik
30. 11. 2021, 18:21Toľko ideologických exkrementov čo tu niektorí "intelektuali" píšu sú jasným dôkaxom ich "rozhľadenosti,vzdelanosti,intelektuálnej úrovne...." čo už ...aj takí musia byť!Najhoršie je že majú volebné právo!!Potom tie voľby aj tak vyzerajú...Matovič,Naď,Kiska,Remišová,Pročko...holt "elita národa"
To je výsledok mozgovej činnosti takých "velikánov ducha " ako MAB & co
Martin
09. 11. 2021, 12:39Arabské zbraně nejsou o moc horší než jiné. Oni na tom zas tak nešetří. Ale oni prostě neumí investovat do vycviku.
BeeWee
02. 11. 2021, 11:00Merkava je asi užasný tank, rozprášil ty bolševická téčka jako jestřáb hejno vrabců, Izraelci vědí jak na to , jsou malá země ale mají vrcholné technologie v mnoha oborech , a to je dobře, prřčoto Arabům to jinak nejde , té muslimské pakáži nas ne platí jwen síla a tu Izrael má včetně dokonalého Mossadu . Jdou si svojí cestou a na každého kašlou a má to smysl . Proto se také Merkava nikam nevyváží a asi ani nesmí dle předpisů Izraele, nežvaní se o ní jak o poutové atrakci a má ji jen izraelská armáda .
Marek Micka
02. 11. 2021, 09:57MXM "největší výhoda tanku Merkava je že je doslova dělaný "na míru". To žádná jiná tanková škola nezná, jak americké, německé a ruské jsou konstruovány univerzálně na proměnlivý typ bojiště od bažinatého/lesnatého terénu po polopoušť." To není pravda. Každý národ si zbraňové systémy vyvíjí pro své ozbrojené síly "na míru" (za předpokladu, že takový zbraňový systém dokáže sám zkonstruovat nebo není určen ). To fakt není záležitost pouze Izraele. Zrovna M1 Abrams byl koncipován primárně pro studenoválečné bojiště střední a západní Evropy. Stejně tak německý Leopard 2. Ruské/sovětské tanky byly a jsou též šité "na míru" sovětské/ruské doktríně.
Czert
02. 11. 2021, 09:06Izrael zanikne.
Proc?
Dnes je moderni lezt arabacum do zadele. A antisemitismus se za poslednich 10 let v evrope vice nez z 20x nasobil. A evropanum je to jedno.
MAB
01. 11. 2021, 09:21Ono to neustáloé podceňování Ruska z hlediska agresora pouze svědčí o neznalosti historie. Rusko se do Evropy dostává mnohokrát již více třista let, jeho mentalita jako státu elit, nikoliv národního, což opět vychází z ruské mentality, v sobě má silný mongolský prvek agrese a absence hodnot. Rusko (zde výhradně Moskovie) nikdy nepoznalo to, co Střední Evropa, například mnoha set leté budování majetku, nikdy nemělo kapitalismus malých řemeslníků,, vždy z důvodů totální militarizace společnosti. Ta je patrná i dnes v rozměrech, které jsou prostě až absurdní. Navíc Rusko kulturně opravdu nemá nic společného s většinou slovanských zemí, naopak, ono Slovany, což jsou jádrově Poláci, Ukrajinci, Bělorusové, tedy národy, které kdysi po staletí tvořily jeden stát a vyspelou kulturu, považuje tradičně za nepřátele a za národy nižší katregorie. Bohužel, k střízlkivéímu hodnocení Ruska , Moskovie, chybí prostě jedno, objektivní podání jeho historie. Pokud vám, ani nebyl vydán cestopis pražského rodáka Tannera ze 16. století, kde popisuje Rusko tehdy, prakticky těžko najít změnu dnes. Rusko je stále prapodivně zemí, u které ideologie překrývá realitu.
MXM
31. 10. 2021, 23:30největší výhoda tanku Merkava je že je doslova dělaný "na míru". To žádná jiná tanková škola nezná, jak americké, německé a ruské jsou konstruovány univerzálně na proměnlivý typ bojiště od bažinatého/lesnatého terénu po polopoušť. Merkavy jsou dokonale přizpůsobeny tamnějšímu terénu a širší rozpětí schopností nepotřebují. Taky jsou snad jediní na světě co si tak úzkou specializaci mohou dovolit díky poměrně "bezedným" zdrojům spojenců.
kevin
31. 10. 2021, 21:33Něco bychom mít měli, a to ne kvůli rusovi, ten sem fakt nepůjde. V 68 měli strategický důvod, ale dnes je toto dávno pasé. Zbraně jsou jiné. Kdo by se ale jednou mohl dát do pohybu je turek a pokud si bude jistý, že jsme slabí, tak se jednou do pohybu dá.
kelev
31. 10. 2021, 20:58Můžete mi říct, kde a která Merkava používá reaktivní pancéřování, jak uvádí článek?
Reaktivní pancéřování se používalo u Magachů (3, 4, 5, 6) nebo u Centurionů (Shot-Kal Dalet, Gimel), ale Merkavy?
avarom
31. 10. 2021, 19:48potřebujeme plnohodnotnou armádu, ne polní nemocnici, nebo chemickou brigádu, to jen k těm co pořád zpochybňují její potřebu, konec konců my nemáme jako nepřítele Rusko, ale Rusko nás jako nepřítele má, a fňukat, že za nás nikdo nechce bojovat nám nepomůže
prism
31. 10. 2021, 19:30Pokud bychom meli nakupovat tanky, sel bych taky do Merkavy. Je to asi momentalne nejlepsi varianta, i kdyz cena bude asi jinde nez za otahany Abramsy.
Kubrt
31. 10. 2021, 18:54Mark. To jste mi ale neodpověděl na otázku, proti komu bychom měli bojovat. Jako že by Rus naložil své tanky na vlaky, přejel Ukrajinu, Polsko a Slovensko, na Moravě to složil a vyrazil na Prahu chránit ruskou menšinu na sídlišti v Butovicích?:joy: Nebo bychom měli bojovat se svými spojenci z NATO? Nebo s Čínou? Nejsme ani východní Ukrajina, ani Krym, tudíž o naše území Rus zájem nemá. Stejně jako nemá jakékoliv územní nároky v Evropě, protože má svého území dost.
Apropó, a kolikrát nám ta naše vojenská technika v minulosti pomohla? Třeba v roce 1938 nebo 1968? Pro nás je veškerá vojenská technika potřebná tak nanejvýš na vystavování v Lešanech a ve Kbelích.
Jinak v tancích se docela vyznám a kvality Merkav už od jedničky dobře znám. Takže není nutné mi v tomto směru dělat školení.:wink:
Mark
31. 10. 2021, 16:33Kubrt
Při vhodně zvolené taktice a s vycvičenou posádkou jsou tanky na moderním bojišti pořád potřeba a nějakou dobu se to ještě nezmění, pokud vůbec, jen se třeba změní vzhled a výzbroj někdy v budoucnu.
A naše republika musí taky zbrojit, jako všechny ostatní země světa a to právě proto, abychom nemuseli bojovat. Jo a s těmi Pandury by bylo lepší si něco nejdřív zjistit, než být posměváčkem.
Jinak Merkava je velmi povedený tank. Od prvních verzí může i použít 60 mm minomet a od verze mk.2 je možno z něho odpalovat granáty i zevnitř stroje a + ještě možnost výsadku pěchoty 8 mužů ze zadu tanku, nebo převoz více munice či zraněných z boje, myslím, že se tam vlezou až 3 lehátka.
gogo
31. 10. 2021, 16:23Kubrte, bojová Fabie je ale jiná třída než Pandur
Kubrt
31. 10. 2021, 14:44Vždycky mne baví ty vášnivé diskuze o tom, jaké tanky by potřebovala mít naše armáda. V našich geografických a geopolitických podmínkách jsou to jen zbytečně drahé hračky. Stejně jako ukrutně drahé francouzské houfnice nebo izraelský protiraketový systém. Proti komu by jako měly ty naše tanky bojovat a jakou strategickou efektivitu by mohlo mít těch pár našich tanků? Jako že by Putin přijel obsadit Evropu? Jako že by se chtěl Putin podívat z Hradčan na Vltavu? Proč by to dělal? Stačí že zavře plyn a Evropa se vyfackuje sama. Budování tankových vojsk v evropských podmínkách je příprava na války minulé. Ale hlavně dobrej kšeft pro zbrojovky. V době dronů a hybridních válek jsou tanky jen něco jako dřevěný kyj. Ostatně, není to tak dávno, co jedna ženská s Fabií vyřadila z boje tři naše slavné Pandury.:joy:
Jo, Merkavy jsou určitě dobré tanky. Ale pro Izrael a pro Střední východ. Nikoliv však pro Evropu. Stejně jako kterýkoliv jiný tank.
Martin
31. 10. 2021, 13:58Janek: No jo jenže.... Merkava mk IV je široká 3,72m a váží 65t, Leopard 2 je široký 3,75m a váží 68t. A perlička na závěr T-72 má šířku 3,75m. Takže tohle byla celke hloupá výmluva.
Ano ty mosty by mohly být problém. Ale byl jsem u toho, kdy se přes most s maximální nosností 20t tahal nadrozměr s 50t a světe div se nespadl. Pokud ano, tak by to nejspíš někdo za blbě naplánovanou trasu odskákal.
A stejně to dopadne tak, že tu nakonec budou leopardy 2 stejně jako ve všech okolních zemích a na rozměry a hmotnost se zapomene, protože se najde přijatelné řešení problému.
Janek
31. 10. 2021, 13:00Přesně jak říká Milda, byl jsem u toho když nam Izraelci chtěli tyto tanky nabídnout. Po jejich vlastním zhodnocení naseho prostředí, zjistili že tank by se u nás nemohl převážet po zeleznici, je moc široký a těžký, k těmto tankům chtěli nabídnout i OT Namer založené na podvozku Merkava 4 bohužel jsou to jen OT a ne BVP což byl náš požadavek, izraelci mají jinou taktiku a složení obrněných brigád . Je to škoda rád bych sloužil s touto legendou.
Marek Micka
31. 10. 2021, 12:02Ales: Ten zadní prostor tam není kvůli převážení výsadku, ale kvůli převozu munice a jejímu snadnému dopnění pomocí palet.
Milda
31. 10. 2021, 10:35Ales:
Merkava je pro naše území příliš těžká. Na většinu mostů nemůže vjet ( stejně jako německý, britský či americký)
Ales
31. 10. 2021, 09:31Redaktor zapoměl, že tank může vozit výsadek a věž je tak nízká a v ostrém úhlu hlavně proto, aby vykukovala za dunou fakt jen nutná část a střely nepřítele jí maximálně jen škrábly. Mě by se docela u naší armády, merkavy líbili... máme podobné podmínky, malý stát, těžký terén. Vztahy s Israelem máme skvělé od jeho vzniku.
vastar
31. 10. 2021, 08:26protože Izraelci....jsou pracovití a vlastenečtí občané své vlasti...na rozdíl od Blízkovýchodních arabských národů