Quadrokoptéra – nejlepší přítel vojáka
Zá posledních několik let zaznamenala oblast osobních bezpilotních letadel obrovský rozmach. Bezpilotní stroje již nejsou jen velké neskladné letouny, ale čím dal více také „příruční" stroje, schopné kolmého startu a přistání. Jednou z nejdynamičtějších kategorií „vrtulníků" jsou quadrokoptéry, tedy stroje osazené čtyřmi malými rotory.
Foto: Quadrokoptéra Phantom / DJI Innovations
Nejnovějším přírůstkem do rodiny bezpilotních čtyřmotorových strojů je Phantom od americké firmy DHI Innovations. Nejnovější verze Phantomu je vybavená stabilizovanou HD kamerou a GPS přijímačem. Trasu stroje lze tak naplánovat například na tabletu - určit záchytné body na digitální mapě, místo návratu a operátor se už nemusí o nic starat.
Pokud je uživatel v rádiovém dosahu, pomocí technologie wi-fi může živě sledovat video na svém chytrém telefonu nebo tabletu. HD kamera umístěna pod strojem pak dokáže snímat obrazy s rozlišením až 14 Mpx. Pokud je stroj mimo dosah, data se ukáladjí na SD kartu.
I samotné letové parametry stroje jsou zajímavé. Maximální rychlost je 10 m/s, tedy na úrovni nejrychlejších lidských sprinterů planety. Maximální komunikační dosah 300 metrů tak dokáže Phantom překonat za 30 sekund - dostatečné parametry pro prozkoumání podezřelé budovy nebo vesnice v Afghánistánu.
Video: Názorná ukázka letových schopností stroje Phantom
Quadrokoptéra Phantom není jediným podobným strojem na trhu. Známý je také AR Drone 2.0 od americké firmy Parrot. Stroj si dokonce za pár tisíc můžete zakoupit v českých internetových obchodech.
V současné době jsou malé bezpilotní „čtyřmotoráky" zatím hračky, ale psychologická bariéra byla již překonána. Baterie jsou již dostatečné levné a výkonné, aby stroj udrželi několik desítek minut ve vzduchu. Je také vyřešená miniaturizace kamer s velkou rozlišovací schopností i datový přenos na velkou vzdálenost.
Podobné letouny se mohou stát obrovským pomocníkem pro vojáky. Stačí z pouzdra na taktické vestě vytáhnout osobní quadrokoptéru a vyslat ji prozkoumat cílovou oblast. Obraz pak můžeme sledovat klidně na zápěstním displeji.
Obrovským pomocníkem budou také pro kolony vojenský vozidel a pyrotechniky. Vojáci mohou z bezpečí svých obrněných vozidel, klidně ze speciálního boxu na střeše, vyslat stroje k prozkoumání podezřelých aut, osob ale i pilířů různých mostů, pod kterými se mohou ukrývat IED.
Zdroj: Gizmag
Komentáře