RANGER jak ho neznáme…
Absolventa kurzu RANGER (jeho deník byl publikován zde na Armywebu), externího poradce NGŠ AČR pro oblast AZ a velitele roty AZ 601.skss jsme na konci minulého týdne potkali v jeho civilním zaměstnání - „cimba" je obchodním manažerem jediného českého výrobce hodinek ELTON hodinářská, a.s. a požádali ho o rozhovor.
Foto: Cimba je mimo jiné obchodním manažerem jediného českého výrobce hodinek ELTON hodinářská
Armyweb: Ludvíku, na výstavě jste prezentovali novou limitovanou edici legendárních hodinek PRIM Orlík v bronzovém pouzdře. Jsou krásné, ale nezdá se Vám, že 85.000 Kč za hodinky je trochu moc?
Mechanické hodinky opravdu nejsou zrovna levná záležitost. A není žádný logický ani pragmatický důvod si kupovat drahé hodinky jen pro to, abyste věděli kolik je hodin. Za 500 Kč si můžete koupit přesné a značkové digitálky s budíkem, stopkami, kalendářem i osvětlením displeje - neznám nikoho kdo by je měl.
Foto: Ludvík Cimburek představuje hodinky PRIM Orlík II. BRONZ L.E.
Armyweb: Samozřejmě chápu, že si lidé kupují hodinky podle toho, jak se jim líbí i podle značky, ale proč by měl někdo vůbec přemýšlet o mechanických hodinkách?
Mechanické hodinky jsou nadčasová záležitost. Je to i forma investice a nemyslím tím jen limitované edice. Mechanické hodinky totiž můžete odkázat svým dětem nebo vnukům, budou fungovat za 50 i za 100 let, a když ne, nechají se opravit. To je mimo jiné také důvod, proč většina mechanických hodinek má „konzervativní" vzhled. Na výstavě se za mnou zastavil kamarád, který má hodinky po prapradědečkovi. Ten je jako strojvůdce na parní lokomotivě dostal od císaře F. Josefa I, protože bylo potřeba, aby vlaky jezdily přesně.
Video: Jak fungují mechanické hodinky / YouTube
Armyweb: Na internetu jsem našel podstatně levnější hodinky PRIM – České dráhy za 7500 Kč, ty asi nejsou mechanické, že?
Hodinky českých drah jsou typickou ukázkou naší firemní nabídky. Uvnitř je švýcarský quartzový bateriový strojek. Vše ostatní, tedy pouzdro, číselník, ručičky, korunku, zadní víko děláme my. A umíme to udělat tak, jak si zákazník přeje. Dokonce se na výrobu může přijet podívat do Nového Města nad Metují.
Vhodnou ukázkou úprav na hodinkách jsou třeba hodinky Pilot. Designem odkazují na palubní přístroje v letadlech MIG, které se v licenci vyráběly v ČSSR a na jejichž produkci se podílelo několik československých podniků.
Změna barvy a tvaru ručiček, trochu upravený potisk číselníku a jsou z nich oficiální hodinky českého olympijského týmu.
Nebo hodinky pro Nadační fond REGI Base I.
Armyweb: Když tedy budu chtít vyrobit Primky - Armyweb co mám udělat?
To samé co dělají kluci od bojových útvarů, kteří chtějí hodinky „své" jednotky, nebo kluci co se vrací z mise a chtějí na ni mít společnou památku. Ozvat se mi a nejlépe mít třeba fotku hodinek co se Vám líbí s tím, jak byste je chtěl upravit a jaké logo tam natisknout.
Armyweb: Poslední otázka, jaké hodinky nosíte Vy?
PRIM Orlík II. Primátorky 100 L.E
Foto: PRIM Orlík II. Primátorky 100 L.E.
Autor: Armyweb, fotografie www.prim.cz
Komentáře