Rotmistryni Michaelu Tichou prezident vyznamená medailí Za hrdinství
Rotmistryně Michaela Tichá zemřela 12. listopadu na mírové misi v Egyptě, kdy nepřežila, spolu s dalšími členy posádky, pád vrtulníku. Prezident Miloš Zeman nedávno sdělil, že Michaela bude v příštím roce vyznamenána in memoriam medailí Za hrdinství.
Foto: Příslušníci 8. úkolového uskupení se s rotmistryní Michaelou Tichou rozloučili již na letišti na Sinaji | army.cz
Vrtulník UH-60 Black Hawk se 12. listopadu zřítil během pozorovacího letu. Incident se stal nedaleko egyptského letoviska Šarm aš-Šajch u Rudého moře. Na palubě vrtulníku bylo osm členů posádky. Kromě sedmadvacetileté Češky zemřelo pět Američanů a jeden Francouz. Havárii přežil pouze jeden Američan, který je v současné době v kritickém stavu a bojuje o život.
Podle oficiálního sdělení armády havárii vrtulníku způsobila technická závada. Prezident Miloš Zeman však projevil o tomto tvrzení pochybnosti. Podle něho můžou stát za havárií islámští radikálové, kteří na Sinajském poloostrově působí. Ti podle slov prezidenta mohli vrtulník UH-60 Black Hawk sestřelit. Zeman zároveň doufá, že bude celý incident řádně prošetřen. Američan, který jako jediný havárii přežil, by tak do případu mohl přinést nové světlo. V současné době je však v kritickém stavu a bojuje o život v nemocnici.
Foto: Z pietního aktu na letišti ve Kbelích | army.cz
Rotmistryně Michaela Tichá byla příslušnice 8. úkolového uskupení Armády ČR MFO Sinaj. Posádka vrtulníku patřila k mezinárodní mírové misi MFO (Multinational Force and Observers – Mnohonárodní síly a pozorovatelé). Úkolem této mise je dohlížet na dodržování izraelsko-egyptské mírové dohody, která byla uzavřena v roce 1979.
Michaela byla povýšena in memoriam do hodnosti štábní praporčice. Prezident Miloš Zeman sdělil, že Tichá bude v příštím roce posmrtně vyznamenána medailí Za hrdinství. Její pozůstatky byly převezeny vojenským speciálem. Na letišti proběhla pieta, které se zúčastnila nejbližší rodina, nejvyšší státní a armádní představitelé a také americký velvyslanec S. King. Obřad proběhl se všemi vojenskými poctami. Zúčastnit se ho kvůli vládnímu nařízení smělo jen 15 lidí.
Michaela Tichá se narodila v roce 1993. Do armády vstoupila v roce 2017. Mise v Egyptě byla její první zahraniční misí.
Komentáře
Dušan
08. 12. 2020, 18:51Já teda nevím. Ale to už mi příjde adakvátnější dávat medaili za hrdinství obětem nehod na D1.
Jo kdyby zemřela v nějáké afghanské nebo irácké Mi-8 čce, tak to možná jo - to je třeba opravdu hrdninství si do toho dobrovolně sednout.
Jestli to dostane, tak je to devalvace toho ocenění. Věřím, že ani ona sama by si to takhle nepřála.
Jura
28. 11. 2020, 16:28Tato mírová mise neni nic za co by se naše armáda měla stydět, naopak v tomto regionu je potřebná a užitečná. Ani nemám problém s tím že posmrtně dostane medaili, vojáci to tak od pradávna mají.