Rumunské letectvo zařazuje F-16 zakoupené v Norsku. Celkem bude provozovat tři perutě
Rumunské ministerstvo obrany oznámilo, že tři letouny F-16 Fighting Falcon, které Rumunsko zakoupilo od Norska, přistály na 71. letecké základně „Generála Emanoila Ionesca“ v Câmpia Turzii. Jsou určené pro 48. stíhací peruť v rámci pokračujícího úsilí Rumunska nahradit flotilu stíhaček MiG-21 LanceR. S těmito letouny nyní 48. stíhací letka provozuje 15 letounů F-16 získaných z Norska.
Foto: Lockheed Martin F-16 Fighting Falcon rumunského letectva | Capt. Andrew Layton, US Air Force / Public domain
Rumunské ministerstvo obrany oznámilo, že tři letouny F-16 Fighting Falcon, které Rumunsko zakoupilo od Norska, přistály na 71. letecké základně „Generála Emanoila Ionesca“ v Câmpia Turzii. Jsou určené pro 48. stíhací peruť v rámci pokračujícího úsilí Rumunska nahradit flotilu stíhaček MiG-21 LanceR. S těmito letouny nyní 48. stíhací letka provozuje 15 letounů F-16 získaných z Norska.
F-16 Fighting Falcon jsou součástí smlouvy podepsané s Norskem 4. listopadu 2022, jejímž prostřednictvím Rumunsko získává 32 letounů F-16 za 388 milionů eur (asi 10 miliard korun). Dohoda zahrnuje počáteční logistickou podporu a balíček doplňkového zboží a služeb. Letouny, které by měly zůstat v provozu po dobu nejméně deseti let, budou sloužit jako přechod ke stíhačkám páté generace, včetně F-35, které Rumunsko pořizuje také. Před dodáním projdou norské letouny servisem, který zajistí splnění provozních standardů.
Norsko vyřadilo svou flotilu letounů F-16 v lednu 2022 a nahradilo je stíhačkami F-35. Celkem 32 F-16 prodalo Rumunsku, zatímco další darovalo Ukrajině. Dodávka letounů F-16 Rumunsku je vnímána jako předání schopností mezi spojenci NATO. První peruť vybavená norskými F-16 je umístěna na letecké základně Câmpia Turzii, druhá peruť je plánována na letecké základně Mihail Kogălniceanu. Letouny F-16 budou podporovat operace Stálé bojové služby NATO – jde o airpolicing a ochranu vzdušného prostoru Rumunska a NATO v době míru i v krizových situacích. F-16 nahradí letouny Mikojan MiG-21 LanceR.
MiG-21 LanceR, rumunská modernizace stíhacího letounu MiG-21 z éry studené války, byl zaveden koncem 90. let 20. století s cílem prodloužit operační životnost letounu a zlepšit jeho schopnosti. V rámci programu, vyvinutého ve spolupráci s izraelskou společností Elbit Systems, vznikly tři varianty: LanceR A pro útoky na pozemní cíle, LanceR B pro výcvik a LanceR C pro vybudování vzdušné nadvlády, což je v případě tohoto stroje a v podmínkách moderních vzdušného boje poněkud nadnesená charakteristika. Modernizace zahrnovala moderní avioniku, kompatibilitu s východními i západními zbraněmi, jako jsou rakety R-60M, R-73, Magic 2 a Python III, a vylepšené radarové systémy. Navzdory těmto vylepšením měl MiG-21 LanceR omezení v doletu, nosnosti a potýká se s potížemi v oblasti údržby, což vedlo k jeho vyřazení z výzbroje rumunského letectva v květnu 2023.
Pořízení letounů F-16 Fighting Falcon tak představuje významný posun ve schopnostech vzdušných sil Rumunska. Letouny F-16 mají ve srovnání s MiG-21 LanceR vyspělejší avioniku, větší nosnost a lepší manévrovací schopnosti. Je vybaven moderními radarovými systémy a širokou škálou výzbroje, včetně střel AIM-120 AMRAAM a AIM-9 Sidewinder, jakož i přesně naváděnou municí. Víceúčelové schopnosti letounu F-16 mu umožňují plnit úkoly vzduch-vzduch i vzduch-země. Rumunsko nákupem 32 letounů F-16 od Norska spolu se stávající flotilou od Portugalska vytvoří tři perutě, čímž se vzdušné síly země přizpůsobí standardům NATO a zlepší se jejich operační připravenost.
Rumunský program nákupu letounů F-16 byl zahájen v roce 2013 v rámci programu Peace Carpathian pořízením 12 letounů F-16 od Portugalska za 252,6 milionu dolarů. Tento program zahrnoval bývalé letouny portugalského letectva a letectva Spojených států dodané Portugalsku k dalšímu prodeji. Dalších pět letounů F-16 bylo od Portugalska zakoupeno v roce 2019 a dodáno do roku 2021. V březnu 2019 Rumunsko zahájilo řízení o pořízení dalších 36 letounů F-16. Současný norský kontrakt představuje další fázi modernizace vzdušných sil a postupného navýšení flotily na 51 letounů F-16 do roku 2025.
Rumunsko rovněž zřídilo Evropské výcvikové středisko F-16 (EFTC) na 86. letecké základně ve spolupráci se společností Lockheed Martin, Rumunskem a Nizozemskem. Toto zařízení cvičí rumunské piloty a očekává se, že se rozšíří i na další provozovatele NATO, včetně Ukrajiny. Nizozemsko pro tento účel poskytlo další letouny F-16.
F-16 Fighting Falcon je jednomotorový nadzvukový víceúčelový letoun původně vyvinutý společností General Dynamics pro letectvo Spojených států. Do výroby byl uveden v roce 1976 a od té doby jej používá 25 vzdušných sil po celém světě. Letoun má bezrámový kryt pro lepší výhled z kokpitu, ovládání fly-by-wire pro větší obratnost a sklopené sedadlo pro zmírnění přetížení. F-16 je navržen pro víceúčelové použití a může nést různé zbraně vzduch-vzduch a vzduch-země na 11 pevných bodech. Jeho radarové systémy, jako je AN/APG-68, podporují řadu bojových a průzkumných funkcí. Letoun může dosahovat rychlosti přesahující Mach 2. Celkem bylo vyrobeno více než 4600 letounů F-16 a modernizace zajišťují trvalou operační způsobilost v různých úlohách.
Zdroj: armyrecognition
Komentáře
Pepík Knedlík
23. 12. 2024, 12:49Všichni mají snahu a kupuji a armada CZ v podstatě nemá nic. Vlastně stovky generalu, ale žádný z nich nemá dostatečnou kvalifikaci. Už ani vetrone nemáme:smile:
Czertik
23. 12. 2024, 11:28oproti mizu 21 zlepseni.
zajimalo by me proc kdyz puvodne rumuni planovaly nakup 36 stroju koupily jen 32. nedostatek vhodnych letounu ?