Rumunsko koupí z USA protilodní raketové systémy
Rumunské ministerstvo obrany oznámilo podepsání mezivládní dohody s USA o provádění akvizičního programu Anti-ship Missile Mobile Installations System.
Tento americký protilodní raketový systém je určen k ochraně pobřežních oblastí před povrchovými plavidly. Nákup amerického systému umožní rumunskému vojenskému námořnictvu získat v krátké době vysoce moderní mobilní protilodní raketový systém (CDS), který splňuje standardy NATO, a který je přizpůsobený k plnění aktuálních úkolů.
Foto: Odpal střely NSM (Naval Strike Missile) | U.S. Navy / CC BY-NC-ND
Podepsaný dokument Letter of Offer and Acceptance (LOA) byl předán vládě USA, která zajišťuje nákup systému v rámci programu zahraničních vojenských prodejů Foreign Military Sales (FMS) v souladu s ustanoveními zákona 37/2021 o formování bojových schopností proti povrchovým plavidlům. Kontrakt bude realizován v letech 2021 až 2024 a dodávka mobilních protilodních raketových systémů bude dokončena ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024.
Podle podepsaného dokumentu je výrobce povinen postavit výrobní závod a vytvořit jednotku údržby založenou na rumunské obranné společnosti, jak je definována v čl. 3 písm. s, Zákona č. 232/2016 o národním obranném průmyslu. Výrobní závod vybere výrobce systému se souhlasem rumunské vlády.
Mobilní protilodní raketový systém bude mimo jiné obsahovat čtyři mobilní odpalovací zařízení, velitelská, řídicí a komunikační vozidla, vozidla pro nakládku a přepravu, detekční zařízení, zařízení pro údržbu a testování, kryptografická a speciální zařízení, výcviková zařízení a speciální databáze mobilního protilodního systému. Dokument hovoří také o poskytnutí počáteční logistické podpory, specializované pomoci a školení personálu. Cena programu na pořízení mobilního protilodního raketového systému ve vybrané konfiguraci je 286 milionů dolarů bez DPH. Přesná prodejní cena bude stanovena až po dokončení nákupního procesu.
Rumunské ministerstvo obrany realizuje projekt nákupu systémů pobřežní obrany od roku 2018. Soutěže se zúčastnily čtyři společnosti: evropská firma MBDA se systémem založeným na protilodních řízených střelách MM40 Exocet Block-3, americká firma Boeing se systémem založeným na protilodních řízených střelách Harpoon, švédsko-německé konsorcium Saab / Diehl BGT Defense se systémem založeným na protilodních řízených střelách RBS-15 Mk.3 a norsko-americké konsorcium Kongsberg / Raytheon se systémem založeným na protilodních řízených střelách NSM (Naval Strike Missile).
V říjnu loňského roku americké ministerstvo zahraničí schválilo potenciální dodávku dvou systémů pobřežní obrany Rumunsku v rámci programu zahraničního vojenského prodeje, v celkové hodnotě až 300 milionů USD. V lednu 2021 rumunská vláda schválila a předložila parlamentu návrh zákona, který stanoví získání systému pobřežní obrany založeného na protilodních řízených střelách NSM (Naval Strike Missile) ve Spojených státech v rámci programu zahraničního vojenského prodeje. Nákup byl schválen rumunským parlamentem v březnu. Hlavním dodavatelem v USA bude společnost Raytheon Missile and Defense, Tucson, AZ.
Protilodní řízená střela NSM (Naval Strike Missile) byla vyvinuta norskou společností Kongsberg Defence Systems. Je nástupcem protilodní řízené střely typu Penguin a aktuálně jedinou provozovanou protilodní řízenou střelou nejnovější páté generace. Střela se vyznačuje vysokou obratností a díky aplikaci technologií stealth je obtížně zjistitelná radary. Naváděcí systém je zcela pasivní - během letu je střela naváděna inerciálně na základě předem získaných a vložených dat, v závěrečné fázi pak pomocí infračerveného senzoru. Střela má také datalink, takže během letu je možno operativně měnit její dráhu i cíl. Hmotnost střely je 407 kg, hmotnost její bojové hlavice 125 kg. Dosah střely přesahuje 185 km.
Komentáře
alexa123
07. 05. 2021, 10:39czert
"... inteligent mysldnku..."
Neskutočne si to o sebe dobre vystihol. Pretože inteligent by predsa napísal že "inteligent myšlenku" - aspoň s myslím, že si to tak myslel. Pretože pri tvojej "hatlanine" človek nikdy nevie čo si to chcel napísať.
Tomas
07. 05. 2021, 08:13Ruská pozice je defenzivní, je pod tlakem malých státu NATA. Všichni chtějí jednat s Ruskem, ale jen při jeho nevýhode, z těchto důvodů je nadcházející summit Biden - Putin problematický pro Rusko. To je prakticky z evropské strany obkliceno základnámi. Nikdo nepožaduje odchodu USA z Německa, nebo Italie a Španělska. Jednání je pozitivní, ale nikoliv za každou cenu. Vstup Ukrajiny do NATA je pověstný Rubikon.
czett
05. 05. 2021, 23:48Mira
Gramar nazi resi gramatiku, inteligent mysldnku.
Aspon vime co si.
czerz
05. 05. 2021, 14:12Tomas
Kdyby rusove nepidnikaly invaze k sozsedum a nekradli uzemi, bylo by rusko svetnu putna (neplest s putinem).
Tomáš
05. 05. 2021, 11:30Rumunsko získalo Trianonem odMadarska cele Sedmihradsko, byla to zásluha vítězné Francie. Maďarsko to považuje za křivdu doposud zvláště když této smlouvě bylo sto let. Za druhé světové války to bylo složitější, Rumunsko dodával o
naftu III říši a tak to bylo
spočítá no, batuskou Stalinem, odtržení Moldávie a ještě Jižní Dobrudza byla dána Bulharsku, pracoval jsem s jedním Bulharem, který objektivně říkal toto území nebylo nikdy bulharské. Bulharsko mělo celou válku vyslance v Moskve a tak bylo odměněno, jako jediný to Hitleruv satelit, něco podobného bylo iNorsko.Proto je nutné si položit otázku proč ten systém základen okolo Ruska a nákupy útočných protilodnich raketových systému. Uvidíme jak promluví nás prezident Zeman na summitu NATA v červnu oRusku.
o
Martin23
05. 05. 2021, 06:51Liberal shark04. 05. 2021
černé moře už nebude jen ruský rybník.
+++++++++++++++++++++
Ano, již to bude i americký rybník.
Tak to se "těším", až Rusko nainstaluje rakety v Karibiku a Karibské moře a Mexický záliv nebudou jen americké.
PS. Ale ve skutečnosti ve mne tyhle věci vyvolávají silné obavy.
Takle začala karibská krize a svět byl na pokraji sebezničení. USA instalovaly rakety v Turecku a Itálii.
Badysak
05. 05. 2021, 03:22Když se kouknu na mapu zase taková štreka to není, ale to je nanich si spočítat kolik prodělají odříznutím přístavů a kolik by je stál průplav. Lidi na to mají.
czert
04. 05. 2021, 22:31Bafyshak
Coz o to, ukrpsove by tam velmi radi postavily pruplav, ale nemaji na to penize.
Petr C.
04. 05. 2021, 18:07No jo, jenže koncem roku 2024 už bude mnoho věcí jinak.
Neodvažuju se hádat jak, protože neznámých je velmi mnoh.
Liberal shark
04. 05. 2021, 17:42černé moře už nebude jen ruský rybník.
Badysak
04. 05. 2021, 16:41Spíše čekám kdy z Krymu udělají ostrov a postaví průplav, když rusáci blokují kerčský průliv
czerz
04. 05. 2021, 11:41Doufam ze podobne rakezy si co nejdrive nakoupi i ukrajina. Ti si pak rusove rozmysli zda li obtezovat ukrajinska plavidla.