Rumunsko má zájem o americké tanky Abrams
Rumunsko pravděpodobně požádá Spojené státy o dodávky hlavních bojových tanků M1 Abrams. Po zhodnocení celkové situace a možností byla na rumunském ministerstvu obrany nakonec dána přednost americkým tankům před německými stroji Leopard 2. Podle portálu Defense Romania, který se odvolává na vyjádření mluvčího ministerstva obrany generála Constantina Spinu, se Rumunsko zajímá o nové tanky již od konce roku 2018 a údajně existuje i program jejich nákupu. Realizace pak má být zahájena v příštím roce. Kolik tanků chce Rumunsko pořídit není zatím známo.
Rumunská armáda má dnes celkem asi 202 tanků - 44 kusů tanku TR-580, 104 kusů TR-85 a 54 tanků typu TR-85M1, který jako jediný lze ještě považovat za hodnotný. Rumunsko pracuje na celkové modernizaci ozbrojených sil, ale doposud dostávaly přednost jiné složky než tankové jednotky. Investice směřovaly především do nákupu raketometů HIMARS, systémů protivzdušné a protiraketové obrany Patriot, pobřežních raketových systémů s protilodními střelami NSM, obrněných vozidel JLTV, kolových bojových vozidel pěchoty Piranha 5, raketových korvet Gowind 2500 a použitých stíhaček F-16.
Nedávno také vešla ve známost zpráva, že rumunský průmysl navázal spolupráci s jihokorejskými společnostmi Hanwha a LIG Nex1, a má velký zájem o nákup, servis a licenční výrobu jejich produktů. Mělo by se jednat především o bojová vozidla pěchoty AS21 Redback, samohybné 155mm houfnice K9 Thunder a možná i salvové raketomety.
Bojové vozidlo pěchoty AS21 je přitom poměrně horkou novinkou ve svém segmentu a odborníky je velmi vysoce hodnoceno. Hmotnost tohoto vozidla je cca 42 tun. Stroj pohání vznětová pohonná jednotka MTU MT 881 Ka-500 o výkonu 1000 koní, na kterou je připojena automatická převodovka. Vozidlo může být vybaveno různými věžemi a různými kanóny – např. věží od izraelského Elbitu s 30mm automatickým kanónem Bushmaster Mk 44/S, koaxiálním kulometem a PTŘS Javelin či Spike. Pancéřování vozidla je velmi moderní a na svou sílu poměrně lehké, vyžívá totiž nových jihokorejských technologií. Základní úroveň pancéřování je přitom možno v případě potřeby ještě zesílit přidáním pancéřových modulů od izraelské firmy Plasan a mřížových pancířů. Vozidlo je možno vybavit izraelským systémem aktivní obrany Iron First, nebo gumovými pásy, které snižují hlučnost, provozní náklady a zvyšují jízdní komfort.
Houfnice K9 Thunder je naopak již velmi známou a zavedenou zbraní, která zaznamenává stále nové a nové úspěchy. Její dělo ráže 155 mm s délkou hlavně 52 ráží má dostřel základní municí více než 30 km a speciální municí s hnací podporou více než 40 km. K9 se může také pyšnit použitím nových jihokorejských technologií, a to jak v oblasti pancéřování, tak i v oblasti elektroniky systému řízení palby a přenosu dat. Houfnice K9 Thunder je poháněna německým vznětovým motorem MTU MT 881 Ka-500 o výkonu 1000 koní, který je spojen s americkou automatickou převodovkou Allison X1100-5A3.
Zdroj: Defense Romania
Komentáře
Mark
18. 02. 2023, 12:25Rumuni rozhodně také potřebují obměnit tankový vozový park. Abrams by byla dobrá volba. Být Rumunem a poslat mě jako tankistu do nějakého konfliktu v TR-85, tak to musí být dost velký adrenalin. Ten tank je jen modernizovaná verze T-55. Takže šance na přežití posádky při zásahu se rovná praktický nule. Jinak ten tank byl prodán i do Egypta a Iráku, kde se taky účastnil Irácko-Íránské války.
Tanky co vychází z T-55 a jsou pořád ve službě je i egyptský Ramses II a pákistánský Al-Zarrar, který je kopií čínského Type 59, který je zase kopií T-54.