Rumunsko plánuje pořídit 300 nových tanků. Nyní kupuje 54 Abramsů
Rumunsko pokročilo v procesu pořízení 54 amerických hlavních bojových tanků M1A2 Abrams, avšak finálním cílem je vyzbrojit pět tankových praporů, což znamená nakoupit celkem 300 tanků, jak nedávno uvedl generálmajor Teodor Incicaș, šéf Generálního ředitelství pro vyzbrojování. Americké tanky mají nahradit staré tanky TR-85M1, které jsou v současné době ve výzbroji rumunské armády.
Foto: Rumunský hlavní bojový tank TR-85M1 | 7th Army Joint Multinational Training Command / CC BY 2.0
TR-85M1 je modernizovaná varianta TR-85, hlavního bojového tanku používaného rumunskými pozemními silami. Původní tank TR-85 byl rumunskou verzí sovětského tanku T-55 a byl zařazen do služby v roce 1986. Tank TR-85M1, známý jako "Bizonul" nebo "Bizon", vznikl počátkem 90. let 20. století jako výsledek rozsáhlých modernizací svého předchůdce. Tyto modernizace se týkaly mnoha aspektů tanku, včetně vylepšení pancéřové ochrany, zavedení nového systému řízení palby, vylepšených schopností nočního vidění a modernizace motoru.
Vylepšení pancéřování zahrnovalo kompozitní i reaktivní pancíř, což zvýšilo odolnost tanku proti protitankovým zbraním. Systém řízení palby prošel významným vylepšením spolu se zavedením výkonnějšího 100mm kanonu A308. To bylo výrazným zlepšením oproti starší konstrukci kanonu pocházející ze sovětské éry. Kromě toho došlo k vylepšení výkonu motoru tanku na 860 koňských sil, což umožnilo zvýšit rychlost a manévrovací schopnosti na bojišti.
V březnu Rumunsko zahájilo proces pořízení 54 modernizovaných tanků M1A2 Abrams. Rumunské ministerstvo národní obrany požádalo na začátku dubna parlament o předběžný souhlas s nákupem 54 modernizovaných tanků Abrams, který získalo. Bude tak nakoupeno 54 modernizovaných tanků Abrams ve variantě M1A2 a 12 odvozených variant, které jsou v současné době používány, ze zásob americké armády, včetně munice a výcvikových simulátorů.
Během Korejsko-rumunské konference o spolupráci v oblasti obranného průmyslu v roce 2023, významné strategické akce pořádané velvyslanectvím Korejské republiky v Rumunsku, se generálmajor Teodor Incicaș, vedoucí Generálního ředitelství pro vyzbrojování, zúčastnil panelu diskutujícího o vybavení rumunské armády. Řekl, že cílem je nakoupit přibližně 300 tanků a variant podpůrných vozidel, ale doba pořízení bude určena pozemními silami.
„Naším cílem je pořídit nové tanky, přibližně 300 hlavních bojových tanků, ale dobu pořízení bude muset určit příjemce. Cílem Generálního ředitelství pro vyzbrojování je vybavit rumunské ozbrojené síly nejmodernější vojenskou technikou na trhu a zajistit jejich provoz po celou dobu jejich životnosti,“ uvedl generálmajor Teodor Incicaș, šéf Generálního ředitelství pro vyzbrojování.
Neznamená to nutně, že i další tanky budou Abramsy. Vzhledem k tomu, že hovořil na akci spojené s jihokorejským zbrojním průmyslem, je možné, že se Rumunsko rozhodne pro pořízení tanků K2 Black Panther, podobně jako se pro tento typ rozhodlo Polsko. K2 Black Panther však pravděpodobně není jediným ve hře. Mezi možnými kandidáty by mohl být také Leopard 2A8, zejména vzhledem k faktu, že rumunský premiér Marcel Ciolacu během své nedávné cesty do Berlína jednal s německými výrobci zbraní.
Zdroj: armyrecognition.com
Komentáře
MiraH
21. 07. 2023, 22:57náhodou, když se korejci uchytili u Poláků, tak v Rumunsko je to už velká šance. A když tyto dva státy budou mít provozní zázemí pro K2 tak je to otázka i pro ČR. Už tak jsme závislí na Německu víc než je dobré, tudíž vynechání LeoA8 a výběr také K2 by byl logickou diverzifikací. Korejci u nás mají také své továrny, takže určitě je na co navazovat. Takhle se tu Němec bude cítit zas jako doma. Nezapomínejme na zhoubný vliv německého živlu na české země.
Šebesta
22. 07. 2023, 16:19Pro Mirah : zhoubný vliv tu zanechali hlavně komunisté vážený pane. Německo je dnes úplně jinde než v době 2.války.A dodám nikoli jen Německo ale celá západní Evropa. Neustavajíci příliv migrantů zejména z muslimských zemí to je a bude problém EVROPY NUMERO 1. Válka na Ukrajině určitě skončí dřív než příliv těchto kobylek které Evropu časem rozloží.
MiraH
22. 07. 2023, 16:46nu a co myslíte, ti chytřejší se budou chtít stěhovat sem když doma u nich nebude bezpečno.
Jinak k předešlému příspěvku, podle toho co jsem četl ti pozvaní Němci šli za příslibem nízkých daní a do kraje který není tak přehuštěn různými místními pány/šlechtici. Bohužel historie má tendenci se v určitých obmněnách opakovat, na to nezapomínat!
MiraH
22. 07. 2023, 16:57komunisty bych do toho netahal, byl to jakýsi hybrid národního socíku. Nikdo tehdy nechtěl abysme se až tak integrovali jako nyní EU kde by nejradši rozhodovali o všem.
A krajina pohraničí, tehdy to byla skutečně obdělávaná a obhospodařovaná. Dnes je to k pláči vidět zarostlá políčka plevelem, pole předělané kvůli dotacím na pastviny a lidi aby se uživili musí výdělečnou činností trávit mnohem více času. Za "komančů" se dalo našetřit na barák za deset let - a bez nějakých lichvářských půjček. Nyní i přes papírově vyšší platy jsou lidi chudší než před r.89. Přijde mi že spousta lidí se na to ale dívá tehdejším pohledem co bylo před 89 nedostatkové a drahé - tedy moderní elektronika, jižní ovoce a plody moře. Přitom klíčové je bydlení, energie, voda, tyto komodity jsou brutálně drahé a ukusují obrovský díl příjmů.
A podobné je to v armádě, začlo to těmi pronajatými Gripeny a jen se bralo ze zásob až dodnes kdy se pro UA renovují T-72 ze zásob ČSLA. Na rozprodeji socialistických zásob a vybavení si udělali mnozí živnost a dávno jsou za vodou i jejich děti.
Šebesta
22. 07. 2023, 17:32Pro Mirah. Tady bych souhlasil tak na půl. Za socíků byl taky bordel a mnoho lidí utíkalo na západ. Ale v něčem máte pravdu to určitě. Žádný systém není dokonalý jako není sám člověk. Něco bylo tehdy lepší něco bylo tehdy horší než dnes. Jde o to jaké má člověk priority a my co ten socialismus zažili můžeme porovnávat a vybrat si co je podle nás lepší. Tehdy třeba byla určitě menší kriminalita a nebyla taková zločinnost. na druhou stranu dovolená na západě byla pro rodinu scifi.
David
21. 07. 2023, 10:54Pro Marty - jo, přesně to já očekávám. Současné Bizonuly budou sloužit ještě kdo ví jak dlouho, k tomu se nyní připojí současné Abramsy, a teprve za dalších x let nové Abramsy X, či jak se to bude jmenovat
David
21. 07. 2023, 09:32K otázce počtů - je faktem, že USA nejspíš nabídnou Rumunsku výhodné finanční podmínky. A faktem taky je, že Rumunko má ve výzbroji velké množství tanků - a to i staré T-55. jenže na 300 nových tanků rumunský státní, resp. armádní rozpočet jednoduše nemá. Takže si myslím, že nyní bude těch 54 Abramsů, pak dlouho nic, a až potom si koupí nějaké další. Na druhou stranu to by byl pro Rumuny dobrý scénář - za tu dobu může být dokončen vývoj nové verze Abramsu, případně i další tanky - ten vývoj v tankové technice docela zrychlil
Marty
21. 07. 2023, 10:08David:
jen se obávám že pokud nyní pořídí 2 typy nových tanků a potom k ním přidají nové Abramsy, začne to být trochu přeci jen zmatek, on noví Abrams s puvodním nemá krom jména mnoho společného, tuším že ani tu munici, potom leda by nyní pořídili jen těch 54 abramsů, které by potom přešli do záloh například, a přešli plně na Abrams X (zatím se neví jak se doopravdy bude jmenovat, natož kdy vyrábět, je to především studie a testovací prototyp) ale rozhodně je jisté že nebude levnější (ikdyž o výkonech nejspíš nemá smylu pochybovat) pokud vstoupí do výroby,vývoj je vlastní iniciativa výrobce, ne armádní zakázka
Slavoslav
21. 07. 2023, 08:16tankovy trh vyrazne oziva. Myslim, ze z hladiska uzitnych vlastnosti by bol zaujimavy po vojne tank vychadzajuci z T-84-120 ktory riesi najvacsi problem rusackej skoly s ulozenim municie. Ukrajina ma mnozstvo zaujimavych technologii ktore by v spojeni so zapadnymi komponentami urobili velku paradu za prijatelen peniaze
Pepik
20. 07. 2023, 22:05Rumuni mají svoje specifika, nikdy nestojí na straně prohrávajícího! Když se situace otočí tak se otočí i Rumunsko! Jako u druhé světové když Hitler vyhrával byli s ním, když viděli že to projede tak přešli na stranu SSSR. A ty tanky jim budou v jejich horách hodně platný!
Martin23 .
20. 07. 2023, 22:35Pepik:
Nemůžete posuzovat národ pouze podle doby před 80-ti lety.
Pepik
21. 07. 2023, 09:35No obhajovat rumunskou mentalitu klidně budu. To už by bylo lepší prohlásit, že to budou tanky s horskou úpravou.
David
20. 07. 2023, 12:58O tom, že by si Rumuni pořídili 300 tanků, dost pochybuji. Sice navyšují své vojenské výdaje, ale rumunský HDP je dosti nízký, takže ty celkové výdaje v absolutních číslech jsou nedostatečné. Už jen oněch 54 nových Abramsů bude pro ně znamenat obrovský výdaj. Takže to nejspíš dopadne tak, že budou mít 54 Abramsů, stejný počet modernizovaných TR-85 Bizonul, a ten zbytek bude v nedohlednu
Zdeněk
20. 07. 2023, 23:40pro David Khol
s názorem, že konečný cíl 300 moderních tanků je pro Rumunsko nejspíše nedosažitelný cíl, celkem bez výhrady souhlasím, přesto se domnívám, že podíl nové techniky bude výrazně vyšší, především proto, že NATO a USA potřebují v této oblasti silného hráče. Navíc považuji za docela dobře možné, že Rumunsko bude poskytovat ochranu velmi slabému a zranitelnému Moldavsku, se kterým má poměrně hluboké historické vazby...
Marty
20. 07. 2023, 07:23no hurá, už měli na čase, i když modernizace TR-85M1 byla důkladná a z T-55 toho moc nezbylo :laughing: stroj jako takoví bojovou hodnotu již ztrácí, zdá se že pomalinku přichází do "módy", u států pořizujících větší počty tanků, zajímavá kombinace M1 Abrams/K2 Black Panther, každý stroj je odlišné koncepce a tak má jiné výhody a jiné slabiny, mít oboje, v dostatečných počtech, by mohlo mít skvělou efektivitu, logistická ztěž to sice trochu bude, ale například 90% munice je shodná u obou strojů