Ruská armáda pravděpodobně přejde na větší ráži útočných pušek
Prezident koncernu Kalašnikov Alan Lušnikov 2. listopadu 2022 během tiskové konference uvedl, že je možné, že ruské ozbrojené síly změní hlavní používanou ráži ručních palných zbraní. V tuto chvíli firma Kalašnikov pracuje na vývoji zcela nové sady vybavení vojáka s názvem Legioněr, kdy ochrannou složku tohoto nového výstrojního setu mají doplnit i zcela nové zbraně.
Foto: Útočná puška Kalašnikov AK-12 ráže 5,45x39 mm | Kalašnikov
Americká armáda již smlouvu na dodávku nových ručních palných zbraní kalibru zvětšeného z 5,56 mm na 6,8 mm podepsala. Dnes základ vybavení ruského vojáka tvoří sada Ratnik s útočnou puškou AK-12 ráže 5,45x39 mm. Tento standard byl brán jako hlavní již od počátku sedmdesátých let minulého století, avšak na moderním bojišti je již takováto ráže proti vylepšenému ochrannému vybavení neúčinná. Kalašnikov tak intenzivně pracuje na hledání nových balistických řešení a rozhodně nevylučuje zvětšení ráže svých nových koncernových útočných pušek. V úvahu tak přichází ráže 6,5x39 mm, ale výzkum a vývoj probíhá i jinými směry.
Skupina společností Kalašnikov zvýšila v letošním roce objem výroby lehkých ručních palných zbraní cca o 40 %. Výrazného nárůstu výroby ručních palných zbraní v roce 2022 bylo dosaženo především exportními kontrakty na dodávky vojenských produktů a zvýšením exportu civilních zbraní. Společnost Kalašnikov uvádí, že již v září bylo dosaženo úrovně skutečných prodejů civilních zbraní na export rovnající se celému ukazateli za rok 2021.
„V letošním roce zaznamenáváme nárůst poptávky na trhu civilních ručních zbraní ve srovnání s loňským rokem. Naše výrobní kapacity jsou tak letos poměrně intenzivně zatíženy. Vysoké tempo práce lze udržet díky odpovědnosti týmu a efektivní organizaci procesů na všech úrovních,“ uvedl prezident koncernu Kalašnikov Alan Lušnikov. Dříve Lušnikov uvedl, že 79 % příjmů koncernu Kalašnikov pochází z vojenských produktů a 21 % z civilních produktů.
Značka Kalašnikov je známá hlavně díky legendární pušce AK-47 (Avtomat Kalašnikova obrazca 47) nebo zjednodušeně jako kalašnikov. Jedná se o nejpoužívanější a jednu z nejznámějších útočných pušek světa. Sestrojena byla v SSSR mladým sovětským konstruktérem Michailem Timofejevičem Kalašnikovem.
Další známou puškou z rodiny Kalašnikovů je AK-74, která byla poprvé použita sovětskými vojsky roku 1979 v Afghánistánu.
AK-12 je pak nejnovější verze AK. Poprvé se AK-12 světu ukázal v roce 2012, ovšem po prodělání testů a kvůli vysokým finančním nákladům byl projekt na pár let uložen k ledu. Nová verze pušky pak začala vznikat v roce 2015. Tato verze již postrádala například oboustranný přepínač střelby ovládaný palcem, či originální teleskopickou pažbu. V roce 2017 byla zbraň zavedena do výzbroje Ruské armády. Jako základ byla použita puška AK-74M, která přes 40 let figurovala jako standardní puška sovětských, a následně i ruských jednotek. Oproti AK-74M je nová puška AK-12 díky pokročilým materiálům přesnější a spolehlivější. Disponuje také vylepšeným, standardním přepínačem střelby stylu AK, díky němuž může zbraň střílet kromě dávky a jednotlivými ranami i dvourannými dávkami. Zbraň také dostala nová mířidla, kdy klasická posuvná mířidla nahradila montážní lišta se sklopnými mířidly. Již v základu je montážními lištami vybaveno i předpažbí, na které tak lze umístit například laserové značkovače, taktické svítilny, ručky nebo podvěsné granátomety. Na skeletu AK-12 vznikl také v roce 2016 nový kulomet RPK-16, který má těžší hlaveň a bubnový zásobník s kapacitou 96 nábojů.
Zdroj: businessinsider.com, topwar.ru
Komentáře
Dr. Beir
08. 11. 2022, 14:17Nikdy jsem nepochopil zavedení malorážné munice. V te době - zavedeni, byla balisticka ochrana triko a teplaky, ale zničit či zastavit nepritele byl problém. Nepritel i po nekolika zásazích byl schopen bojovat.
Proto nastal čas se vratit k vysokorychlostnim nábojum se zastavujicim ucinkem, protože balisticka ochrana udelala velký krok vpřed.
V Us má byt standard 6,8 mm. Rusko nezustane pozadu.
Ovšem, co s vyřazenymi zbraněmi? Prodat a vyprovokovat případné nepokoje.
Zero Foxtrot
08. 11. 2022, 15:27kazdej dokotor se zkuseni se strelnejma zranenima ve valecnym konfliktu ti reken ze rana po 5,56 je sakra vetsi problem nez 7,62x39. vona ta lehka a kurevsky rychla strela udela v tele daleko vetsi paseku.
mimochodem pro zastaveni obou razi potrebujes stejny stupen balisticke ochrany.
vyhodou mensi raze je fakt ze uneses sakra vic streliva.
Slavoslav
08. 11. 2022, 19:23potencial 7,62x39 je vacsi ako pri 5,45, problem je, ze pren neexistuje nejaka moderna masovo zavedena strela ktora by ho dokazala vyuzit co sa priebojnosti tyka. Co sa tyka zraneni tak suhlas, tie mikrokalibre robia daleko vacsie skody na tkanive
Dr. Beir
08. 11. 2022, 22:32Neni to ovsem pravda. Malorážné naboje maji své vyhody, ale o to větší limity. Radeji pouziji 7,62 nez 5,56 na nepřítele.
Hledal jsem a největší informace jsou zde:
https://www.valka.cz/10577-Mytus-zastavujiciho-ucinku
Slavoslav
09. 11. 2022, 07:01hrusky a jablka, clanok ktory si nalinkoval sa tyka najma kratkych rucnych zbrani kde je naozaj vhodnejsi tazsi a pomalsi projektil. Co sa tyka zavaznosti zraneni tak mikrokalibre sposobuju viac devastacne zranenia ako stabilna celoplastova strela 7,62x39 ktora preleti
Dr. Beir
09. 11. 2022, 08:38Us armada zavadi 6,8 mm z duvodu strelby na vzdalenost 300 m, kde ma stale devastujici ucinek. Podobně to vidim u rusaku.
Mozna hrusky, možná jablka, ale zaklad je stejny. Zastavit a hlavně zlikvidovat nepřítele.
Slavoslav
09. 11. 2022, 11:20na 300 m ma dostatocny devastujuci ucinnok aj 5,45 ci 5,56. Problem je, ze uz nema dost energie, aby prenikla modernou balistickou ochranou. Z toho dovodu pozaduju nejaku energiu strely ktora sa da pri rozumnych rychlostiach ktore nebudu instantne nicit hlaven nahnat len vahou strely a teda zvacsenim priemeru
Dr. Beir
09. 11. 2022, 12:07Souhlas
Proto jsem naosal výše:
Proto nastal čas se vratit k vysokorychlostnim nábojum se zastavujicim ucinkem, protože balisticka ochrana udelala velký krok vpřed.
Slavoslav
09. 11. 2022, 17:12co je vysokorychlostny naboj? tie mikrokalibre dosahuju prave ze vysoke rychlosti len maju malu hmotnost strely. Vacsie kalibre to maju naopak. Je to vsetko o energii ktoru dokazes dorucit k cielu a nasledne o tom ako ju strela dokaze vyuzit na prenikanie cielom.
Navrat k vacsim priemerom je sposobeny ako pisem tym, ze pri rozumnych rychlostiach a tlakoch dosiahnes zvysenie energie len zvysenim hmotnosti strely ktore sa nemoze diat donekonecna len predlzovanim striel co prinasa ine problemy pre vonkajsiu balistiku a preto dochadza k zvacseniu priemeru.
Slavoslav
08. 11. 2022, 10:35Nadpis o jednom, par riadkov a potom to vypada ako reklamna sprava Kalasnikova. Informacny prinos nula cela nula nic.
Mimochodom, co sa tyka prechodu na novy kaliber tak ked aj opomeniem financne naklady nan tak z hladiska ruskej armady nema zmysel zvadzat naboj ktory bude vykonom medzi ci podobny nabojom 5,45 a 7,62 x 39. Vacsi zmysel by mal vyvoj modernej strely pre 7,62x39 kedze 5,45 uz narazila na svoje vykonostne limity a 7,62 ma este nejaku rezervu + je to nakladovo prijatelne, lebo to neznamena aj nove zbrane len postupne zavadzanie novej strely.
Ak dojde k vyvoju noveho naboja ma jeho zavedenie zmysel, len ak pojde vykonostne niekde inde podobne ako isli americania a dostane sa energiou na 3-3500 J