Ruské ozbrojené síly získají první speciální jednotku bezpilotních letounů dlouhého doletu
Podle zpráv ruského ministerstva obrany získají ruské ozbrojené síly první ucelenou jednotku bezpilotních letounů dlouhého doletu. Jednotka bude vytvořena u Západního vojenského okruhu a její výzbrojí se stanou drony Forpost-R (ruská verze izraelského typu Searcher Mk. II) a později perspektivní větší dvojmotorové Altius.
Nová jednotka dronů dlouhého doletu výrazně zvýší bojové schopnosti ruských jednotek na strategickém západním směru. Bezpilotní letouny budou schopny provádět průzkum, ale i samostatné přesné údery proti pozemním cílům. Významným úkolem dálkových dronů má být také vyhledávání cílů pro střely Iskander a Kalibr a bombardovací letouny.
Foto: Forpost-R | Ministerstvo obrany RF / Mil.ru
Část nové jednotky dálkových dronů bude rozmístěna na letecké základně u Šatalova v oblasti Smolenska. Stroje z této základny budou moci kontrolovat prostor od přístupu k Baltskému moři, přes hranice s Běloruskem až po významnou část hranic s Ukrajinou.
Víceúčelové drony Forpost-R jsou momentálně jedny z nejspolehlivějších strojů této kategorie v ruských ozbrojených silách. Tento typ vykonal svůj první zkušební let koncem roku 2013 a o pár měsíců později se začal sériově vyrábět. Nyní jsou tyto drony umístěny i v Sýrii, kde jsou využívány k vyhledávání a identifikaci cílů, a také k monitorování výsledků raketových a leteckých úderů. Forpost-R může běžně působit ve vzdálenosti do 250 km od základny, jeho letová rychlost přesahuje 200 km/h a disponuje výdrží ve vzduchu až 17 hodin. Hmotnost stroje přesahuje 450 kg. V jeho vybavení jsou televizní a infračervené kamery.
Foto: Altius | Ministerstvo obrany RF / Mil.ru
V brzké době má být k dispozici i zdokonalená verze Forpost-M. Ta má být vybavena radiolokátorem a má být schopna nosit přesně naváděné zbraně.
Dvojmotorový stroj Altius má hmotnost asi šest tun. Je vyroben převážně se speciálních kompozitních materiálů což výrazně komplikuje jeho detekci radarovými stanicemi. První let tohoto typu se uskutečnil v srpnu letošního roku. Altius může hlídkovat ve vzduchu déle než dva dny při cestovní rychlosti 150 až 250 km/h. Stroj je schopen nést až tunu užitečného zatížení, včetně vysoce přesných střel a bomb. Může provádět celé spektrum průzkumných misí pomocí optických, radiotechnických a radarových prostředků. Jednou z nejdůležitějších konstrukčních vlastností stroje je použití satelitního kanálu ovládání, což činí poloměr jeho použití prakticky neomezeným. Díky letovému dosahu je Altius schopen detekovat cíle ve vzdálenosti tisíců kilometrů, takže umožňuje průzkum ve velkých hloubkách území potenciálního protivníka.
Foto: Ochotnik | Ministerstvo obrany RF
Ruské ozbrojené síly čekají na příchod nových ještě silnějších bezpilotních letounů, jakým je např. stroj S-70 Ochotnik, který provedl svůj první let 3. srpna 2019.
Komentáře