Ruské tanky se vracejí k termovizním zaměřovačům z dob studené války
Téměř 62 let od doby, kdy první sovětský tank T-62 vstoupil do služby, ruská armáda tento dnes již zastaralý tank znovu nasazuje a dále upravuje. Verze tanku "T-62M Obr. 2022", která byla nedávno zveřejněna na tweetu Ukraine Weapons Tracker, je podle všeho vybavena termovizním zaměřovačem z dob studené války.
Foto: T-62M v rukách ukrajinské 57. brigády | Ministerstvo obrany Ukrajiny / CC BY 4.0
Ukraine Weapons Tracker napsal: "Zdá se, že máme první pozorování nové ruské modernizace tanku T-62 v bojové zóně – takzvaného T-62M obr. 2022. Tanky tohoto modelu dostaly místo staré optiky nový termovizní zaměřovač 1PN96MT-02, nicméně ani ERA nebyla instalována." Rusko nasazuje své stárnoucí tanky T-62 na Ukrajině od loňského jara a v říjnu oznámilo plán "modernizace" 800 kusů tohoto typu pro další službu.
Základní T-62M pochází z roku 1983 a rozvědka NATO poprvé zaznamenala modernizovaný model během války Sovětského svazu v Afghánistánu. Oproti původním tankům, paradoxně vyrobeným ve slavné Malyševově továrně v ukrajinském Charkově, představoval značné vylepšení, měl modernizované pancéřování a systémy řízení palby a také nový dieselový motor. Vyznačoval se také schopností odpalovat protitankové řízené střely 9K116-2 Šeksna (v kódu NATO AT-10 Stabber).
Termovizní zaměřovač 1PN96MT-02 má však původně kořeny v rané sérii obrněných transportérů BTR-80 z poloviny 80. let. Tento T-62 není prvním ruským tankem, který stárnoucí optiku získal. Tweet z konce ledna od Tank Diary (@TankDiary) ukázal vlak plný tanků T-72B vybavených jednoduššími, staršími zaměřovači.
Časopis Forbes také začátkem tohoto měsíce informoval, že Rusové vybavili několik tanků T-80 starším a jednodušším systémem 1PN96. Vzhledem k tomu, že mnoho T-62 muselo být reaktivováno ze skladů, je tato úprava pravděpodobně nutností vyvolanou ztrátami modernějších typů na bojišti a zejména sankcemi, které ovlivnily schopnost Ruska vyrábět moderní elektroniku. Mnohé systémy, například právě senzory obrněných vozidel, byly před válkou dovezeny ze západních zemí.
Moderní panoramatická optika Sosna-U, kterou lze nalézt na současných variantách T-72B, T-80BVM a T-90, sice značně schopnosti 1PN96 převyšuje, ale spoléhá se na termovizní kameru francouzské výroby Thales. Sankce související s invazí zjevně vylučují možnost nahradit Sosna-U ztracené v boji nebo vyrobit další jednotky pro dovybavení reaktivovaných tanků.
Bývalý ruský prezident Dmitrij Medveděv loni při návštěvě továrny na výrobu tanků pohrozil zatčením představitelů obranného průmyslu, protože problémy v dodavatelském řetězci se stupňovaly. Navíc každý další den se blížíme tomu, kdy na Ukrajinu dorazí významnější počty moderních západních tanků a obrněných bojových vozidel s vlastní vynikající optikou. Moderní obrněná válka do značné míry závisí na tom, kdo dokáže vystřelit jako první, takže mít lepší či horší systémy se může ukázat jako rozhodující.
Zdroj: Twitter, The Drive
Komentáře
Béďa2
01. 03. 2023, 17:35problem Rusů je že se spolehali na dodavky zapadních komponentů. Nevím kde autor članku čerpá info k termovizi u Rusů, rozhodně by mě zajímal zdroj. Rusové sice byly schopni vyvinout termovizní zaměřovač už na začátku 80 let, Agava, ale nebyli ji schopni vyrabět až do konce 80let. První rusky tank s termovizí byl T80UK z roku 1990...
Ohledně mozností ruských tanků ych neujižděl na meme...T90M prory3 je diky moznosti pouziti nejmodernějši prubojné munici nebezpečný poslednim verzim Abramsu. To že ho Rusove neumí pouzivat je druá věc.
Rusky douwngrade není zas tak nesmyslný, pokud má být T62 hlavně pro podporu pěchoty je nejduležitější vidět cíl za každého počasí. Ohledne Kontaktu 1 neni jasné zda jeho absence je standart nebo výjimka.
U modernizací T72B, na kanalu Redeffect je mozno videt víc, se zdá že Rusové sice pouzivaji jednodušší termo ale zase vyrazne vylepšili pancèřování v kombinaci od Kontakt 1 po moderni Relikt. Stejne tak se v Rusku pořád vyrábí stará půboná munice ZB42 Mango, vrchol vyvoje APFSDS v SSSR, sice asi učinný proti Leo A4 ale určitě nebude stačit na moderní stroje, jenze vyroba je zaběhlá a proti UA protějškům je účinný dostatečně. Naopak proti zapadní technice je i na fotografích zdokumentováno používání novéjší munice Svinec, která existuje jak ve verzi z wolframu tak z DU.
Zdeněk
01. 03. 2023, 22:06Béďo,
tady jsou podle mě dva docela zajímavé odkazy:
1) popis kanónu a nabíjecích mechanismů tanků od T-64 po T-14
https://www.armadninoviny.cz/tajemstvi-ruskeho-kanonu-2a82-1m-pro-tank-t-90m-t-14-armata.html
2) přístrojové vybavení tanků používaných v RF
https://www.armadninoviny.cz/palebna-sila-ruskych-tanku.html
Obecně s tebou souhlasím, že podceňovat nepřítele je blbost a i když mají sovětské potažmo ruské tanky mnohé nedostatky, tak mohou být smrtící.
Ale co se týká třeba T-90M myslím, že problém není v tanku samotném, ale v tom, že jich mají málo (realistické odhady hovoří o 40 ks, extrémně optimistické o maximálně 100 ks) a už jich ztratili prokazatelně 14 ks, včetně minimálně dvou zajatých. Další mnohem závažnější problém je, že si nechali vymlátit zkušené posádky a ty budou mít problém nahradit, protože to nejspíš vzali i s instruktory.
Co se týká vylepšení aktivního pancéřování, mám pocit, že Rusové propadají tak trochu javelinomanii, neboť kostky ERA rvou v neuvěřitelném množství nejenom na boky, kde je to logické, protože tam je jedna z hlavních slabin tanků rodiny T-72, ale také na blatníky, kolem masky a hlavně kanónu a kolem optiky, a to teda mám trochu "cukání v koutcích"
Rovněž osazení boku BVP kostkami ERA je naprosto šílené (a to jsem viděl takto upravený i Gaz Tiger a náklaďák URAL).
Jenom spíš pro zajímavost, v poslední době se začaly objevovat snímky moderních BVP 3 zničených po katastrofální explozi munice a to i přesto, že jejich munice 100mm má být bezpečná.
https://twitter.com/naalsio26/status/1630601205238886403?s=20
takže buď někdo těžce kecal nebo mají problémy při výrobě.
Béďa2
03. 03. 2023, 22:56Zdeňku,
jj to o mnozstvi máš pravdu. Nikdo realne nevi kolik jich maji k dispozici.
To o pancerovani blatniku hlavne kanonu neni nesmysl, ale pouzitim zjistene slabe chraněná místa, jasnw jde hlavne o boj be mestech a zasahy pod uhlem, kdy v pripade zasahu i jen z RPG muze dojit k prostreleni boku korby za tim blatnikem, u veze a kanonu je to jasne, jen napraveni stareho nedostatku Kontaktu 5kdy čelo veze bylo z pohledu celkové čelní plochy relativně malo chráněno a byla velka sance zasahu do prostoru nekryteho reaktivnim pancéřováním. pisou o tom v clanku u bvtv.ru
Zdeněk
04. 03. 2023, 00:02Béďo,
uznávám, že můžeš mít pravdu, sice si nejsem jistý, že (podle mě, ale soudím jenom podle fotek) omezení už tak nic moc výhledu kostkami ERA, případně riziko poškození hlavně, je dostatečně vykoupeno zvýšením ochrany (prostě jestli to opravdu stojí za to), ale asi je to opravdu lepší nápad než "rošt od grilu" na střechu věže a kýbl uhlí jako na návnada proti infra-naváděným střelám.
SHawk
01. 03. 2023, 15:03A to je také důvod, proč na Ukrajinu "někdy v budoucnu" příjdou nikoli nejmodernější, ale staré západní tanky Leopard 1 a 2 (max 2A4), Abrams nejstarších verzí atd. Jediný moderní, Rusy ukořistěný, západní tank by znamenal katastrofu, a u ukrajinských bojovníků není záruka, že by se tak nemohlo stát...
Slavoslav
01. 03. 2023, 17:00rusi mali prístup k modernejšej technológií pred sankciami ai tak ju nedokážu kopírovať. bolo by to nepríjemné, ale katastrofa by to nebola
Amatér
02. 03. 2023, 00:49Já si jen říkám, jestli v Rusku je až taková korupce, že možná vedení těch podniků si jen krade pro sebe a vykazují falešné výsledky, tak jestli třeba i kvůli tomu nebyli dosud schopni začít vyrábět kopie těch západních technologií
Béďa2
04. 03. 2023, 23:44Hele chápu že Rusy nemáš rád, ale jednak mi přijde hloupé nepřítele podceňovat, jednak ohledně vojenské techniky nemáš pravdu. Zkus se podívat na Tu-4...ten okopírovaly a i zdokonalili obranou výzbroj...
Tušíš že okolo roku 75 by měl průměrný tank NATO problém zničit T-64A/B podobný jako T-72 v roce 90 Abramse?
Ohledně ruské letecké techniky doporučuji na trubce kanál kde vzpomínají naši piloti na ruskou techniku, zkus si třeba zjistit co to je a jaké mělá/má vlastnosti raketa R-73...
Zdeněk
05. 03. 2023, 00:26Béďo, nechci ti do toho kecat, ale zrovna Tu 4 není ten nejlepší příklad, především jim při kopírování přibral a navzdory silnějším motorům dosahoval nižších výkonů, navíc vždycky měli problémy s kvalitou výroby.
Když chceš dobrý letoun, vezmi třeba Mig 15, i když i tam nebýt britského motoru NeNe a německého výzkumu šípových křídel, tak by vrcholem ještě dlouho po válce zůstaly náporové motory DM.