Rusko modernizuje alžírské Su-24
V Rusku byla zahájena modernizace letounů Suchoj Su-24M/MK alžírského vojenského letectva, a to na verzi Su-24M2. Modernizace na verzi M2 u strojů Su-24M/MK zahrnuje především instalaci leteckého zaměřovacího a navigačního komplexu Gefest SVP-24, který podle ruské prezentace zvyšuje bojové schopnosti letounu více než třikrát. Komplex SVP-24 jednak zvyšuje rozsah detekce cílů a zlepšuje jejich rozpoznávání, ale především výrazně zvyšuje přesnost svrhované neřízené výzbroje.
Foto: Su-24(MK2) alžírského letectva | ForcesDz
Verze M2 populárního stíhacího bombardéru Su-24M z dílny konstrukční kanceláře Suchoj vznikla na základě požadavků ruských leteckých sil. Umožnila prodloužit život tohoto zajímavého, a v době vzniku opravdu špičkového bojového letounu o řadu let a přiblížila jeho schopnosti současným požadavkům.
Podle některých zdrojů dodalo Rusko deset letounů Su-24M2 z vlastních řad vojenskému letectvu Sýrie, ale jako první stroje zahraničního provozovatele se začínají na verzi M2 modernizovat stroje alžírské.
Alžírské vojenské letectvo si všimlo velmi dobrých bojových výsledků ruských Su-24M2 v operacích v Sýrii a rozhodlo se modernizovat svá letadla.
Foto: Su-24M2 ruského letectva v Sýrii | MO RF
Alžírské vojenské letectvo má v současnosti asi 33 letadel Su-24M/MK. Během svého provozu v Alžírsku byla tato letadla již dvakrát modernizována a nyní se dočkala další, již třetí modernizace. Současná modernizace na verzi M2 by měla umožnit letadlům používat klasické neřízené bomby s přesností srovnatelnou s moderní řízenou municí, jejíž cena je padesátkrát až stokrát vyšší.
Foto: Su-24M2 | Alex Beltyukov / CC BY-SA
Systém SVP-24 lze efektivně využívat i ve výškách nad 5000 m, což značně zvyšuje bezpečnost posádek díky skutečnosti, že letadla létají mimo dosah většiny typů protiletadlových raketových systémů kategorie MANPADS (Man-portable air-defense systems) a protiletadlového dělostřelectva.
Video: Letoun Su-24 v akci / YouTube
Jak již bylo naznačeno, letouny Su-24M2 vybavené komplexem SVP-24 umí velmi přesně bombardovat prostřednictvím starých klasických neřízených pum v kalibrech do 500 kg. Tento systém umí teoreticky zajistit svržení pumy kalibru 250 kg (např. OFAB-250-270) na bodový cíl z výšky 6000 m s přesností na 4 až 7 metrů, což v praxi, při započítání různých chyb v určení polohy letounu a polohy cíle, vlivů manévrování letounu a meteorologických vlivů znamená bombardování s maximální odchylkou 20 až 25 m. V Sýrii kde se letounům Su-24M2 dostalo největšího praktického nasazení s bombardováním za využití systému SVP-24 z výšek kolem 5000 m, bylo podle informací ruského letectva dosahováno odchylek maximálně 10 m.
Komentáře
Phoenix8
24. 02. 2020, 15:18Tak těch 10m nebude asi standard ale spíš nejlepší možnej výkon.