Rusko se připravuje na export bombardérů Su-34
Podle prohlášení představitelů ruské exportní společnosti Rosoboronexport učiněného na mezinárodní letecké výstavě Dubai Airshow ve Spojených arabských emirátech se Rusko připravuje na export frontových (nebo také stíhacích) bombardérů Suchoj Su-34 Fullback (v exportním zjednodušeném provedení mohou tyto stroje nést označení Su-32).
Foto: Ruský frontový bombardér Su-34 / V. Kuzmin / CC BY-NC-ND
Rusko má údajně žádosti o dodávky letounů Su-34 z několika zemí a tyto žádosti se v současné době nacházejí ve fázi posuzování. Konkrétní země žádající Rusko o Su-34 nebyly jmenovány, ale již řadu let se velmi vážně hovoří o Alžírsku, naopak s velkou opatrností pak třeba o Íránu.
Zájem ze zahraničí o bombardéry typu Su-34 byl Ruskem poprvé oficiálně oznámen v roce 2015. Kontakty s potenciálními kupci těchto letadel však pravděpodobně existovaly již dříve, ale export nebyl povolen. Oficiální povolení k exportu existuje podle ruských zdrojů teprve od dubna loňského roku.
Foto: Su-34 s maketami střel R-73, R-27 a Ch-31 / V. Kuzmin / CC BY-NC-ND
Letouny Su-34 jsou od roku 2006 až do současnosti dodávány pouze ruským leteckým silám – VKS. Ty jimi nahrazují frontové bombardéry řady Su-24 a další staré stroje. Objednáno bylo zatím 129 letadel Su-34 a většina z nich již byla dodána, takže výrobce toužebně čeká na nové zakázky.
Su-34 je víceúčelový stíhací bombardér určený především k útokům na pozemní a námořní cíle, a to i v podmínkách silné protivzdušné obrany protivníka. Podle bojových schopností ho Rusové v současnosti řadí do generace 4 ++ (před lety to bylo do generace 4+, podobně jako je to v případě Su-30M). Bombardér Su-34 je schopen provádět základní bojové mise bez doprovodu stíhačů. Vzhledem ke své vysoké rychlosti a velké manévrovatelnosti může zcela samostatně vést letecké souboje s nepřátelskými letouny. Podle bývalého zkušebního pilota konstrukční kanceláře Suchoj V.S. Iljušina se Su-34 může svojí obratností téměř rovnat Su-27 a být v tomto směru tedy velmi těžkým soupeřem všem „západním" stíhačům.
Foto: Su-34 se satelitně naváděnými pumami KAB-500S v Sýrii / MO RF / CC BY
Su-34 je dvoumístný letoun se sedadly pilota a operátora vedle sebe. Tuto koncepci přebírá od staršího Su-24, u kterého se osvědčila. Letoun má dva dvouproudové motory Saturn (Ljulka) Al-31F s maximálním tahem s přídavným spalováním po 122,6 kN. Příď letounu je vyplněna radiolokátorem typu V004 s pevnou fázovanou anténou s digitálně vychylovaným paprskem.
Su-34 je vyzbrojen leteckým 30mm rychlopalným kanónem GŠ-30-1 se zásobou 150 nábojů. Na celkem dvanáct závěsných bodů může umístit řízenou i neřízenou leteckou výzbroj do celkové hmotnosti až 8000 kg.
Pro ruské frontové bombardéry Su-34 je v současnosti již připraven modernizační program a ve vývoji je i nová verze letounu Su-34M s pokročilejšími radiolokátory a avionikou.
Komentáře