Ruská Alžbětinina pevnost na Havajských ostrovech a vyhnání její posádky
Pokud si říkáte, co dělali Rusové až na Havaji, následující článek vás bude určitě zajímat. Jen dodám, že je odtamtud pomáhal vyhánět skotský námořník ve službách místního krále.
Foto: Pohled na pevnost Elizabeth (Kauai, Havaj) z ptačí perspektivy (Rekonstrukce Dr. Alexandera Molodina a Dr. Petera R. Millsez roku 2015) | Wikimedia Commons / Public domain
Ruské lodě poprvé dosáhly břehů Havajských ostrovů roku 1804 pod velením Ivana Fjodoroviče Kruzenšterna, který se na ostrovech ihned snažil navázat vztahy s domorodým obyvatelstvem. Setkal se s tehdejším vládcem (aliʻinui) ostrovů Kauai a Niihau, Kaumualiim (1778-1824). Ten byl z ruského příchodu na ostrovy nadšen a údajně měl vyslovit přání, aby se jeho ostrovy staly protektorátem Ruského impéria, pokud by mu poskytlo dostatečnou ochranu před králem Kamehamehou Velikým (1758-1819), který v té době ovládal již šest z celkových osmi Havajských ostrovů. Brzy poté začala na ostrovech operovat Rusko-americká společnost, která se stala konkurentem stavitelům lodí z amerického Bostonu, kteří už dříve na ostrovech obchodovali s Čínou a Polynésií. V roce 1810 se ale oba domorodí vládci rozhodli předejít krveprolití, Kaumualii se podrobil oplátkou za post místodržitele. Kamehameha se tak stal havajským králem a Kaumualii de facto jeho vazalem.
V lednu roku 1815 na ostrově Kauai ztroskotala loď Bering, patřící Rusko-americké společnosti, s nákladem za cca 100 000 rublů. Kaumualii ji zabavil a společnost na Havaj vyslala německého lékaře Georga Antona Schäffera (1779-1836) aby si získal přízeň místních vládců a vyjednal náhradu škod. Na Havajské ostrovy dorazil na podzim téhož roku a setkal se s králem. Zde seznámil Havajce se svými znalostmi z anatomie, které nadchly samotného Kamehamehu natolik, že mu daroval několik kusů skotu, vymezil ruské rybářské revíry a nabídl mu pozemky, kde by bylo možné postavit ruskou obchodní stanici. Kompenzaci za zabavený ruský náklad však odmítl. Schäffer se tak vypravil na ostrov Kauai, kde jednal s Kaumualiim. Ten pocítil šanci na obnovení své moci a to i na zbylé ostrovy. Schäffer slíbil veškerou pomoc Ruského impéria, oplátkou za zabavenou loď, monopol na obchod se santalovým dřevem, právo stavět neomezeně obchodní stanice a poskytnutí pracovní síly. Schäffer zanedlouho započal se stavbou tří pevností a v plánu byly i další. Pro expanzi ale byly potřeba lodě, a jeho flotila disponovala pouze obchodními, nikoliv bojovými. Tu chtěl zakoupit od Američanů, leč do obchodu hodilo vidle vedení Rusko-americké společnosti. Navíc Schäfferovi zakázalo pokračovat v jeho záměrech na obsazení Havajských ostrovů. Schäffer se tedy rozhodl alespoň vytrhnout z Havajského království alespoň ostrov Kauai a ten připojit k Ruské říši.
Král Kamehameha si ale brzy ruských záměrů všiml a začal proti Rusům zbrojit. Američané, pro které Rusko-americká společnost byla silným konkurentem, tuto situaci uvítali. Společně s Kamehamehovými vojsky obklíčili jednu z ruských obchodních stanic, čímž donutili Rusy ji opustit. Během této akce se snažili sundat i vlajku společnosti, avšak obyvatelé Kauai ji zuřivě bránili. Ti Američané, kteří byli ve službách Schäffera, jej začali brzo opouštět a přidávat se k americké straně. Situace se dále vyostřovala, až nakonec přerostla v ozbrojený střet, při kterém zahynuli tři Rusové a desítky domorodců. Druhý den po bitvě (18. června 1817), dal Schäffer rozkaz svým mužům kolonii zcela opustit. Alexander Adams (1780–1871), skotský námořník v havajských službách, celý ostrov obsadil 27. června 1817 a nahradil ruskou vlajku vlajkou havajskou, což značilo definitivní konec ruské přítomnosti na Havaji. Pozdější představitelé Rusko-americké společnosti usilovali o znovudobytí Havaje, avšak jejich snahy pohřbil ruský ministr zahraničí Karl Nesselrode, který uvedl, že Havaj nemá pro Ruské impérium žádný strategický, ekonomický ani politický význam.
V roce 1778 havajské ostrovy objevil pro evropskou civilizaci James Cook a během jeho návštěvy abdikoval náčelník Havajských ostrovů. Během mocenských bojů o uvolněné místo byl Cook zabit. V následujícím období v letech 1780 až 1795 se v průběhu několika bitev podařilo ovládnout ostrovy náčelníku Kamehamehovi. Po ovládnutí ostrovů a násilném připojení ostrova Kauai v roce 1810 sjednotil všechny ostrovy v Havajské království a sebe prohlásil králem Kamehamehou I. Král Kamehameha III. vyslal diplomatické delegace do USA a Evropy, aby dosáhl oficiálního uznání Havajského království jako suverénního státu. Dne 28. listopadu 1843 byla vydána společná Britsko-francouzská proklamace, podepsaná britskou královnou Viktorií a francouzským králem Ludvíkem Filipem, uznávající Havajské království jako nezávislý stát. To se tak stalo prvním mimoevropským státem pod domorodou vládou, který byl všeobecně uznán.
Zdroj: britannica
Komentáře