Ruský lehký tank Sprut-SDM1 se zúčastní indického výběrového řízení
Ruská společnost Rosoboronexport je připravena převést výrobní technologie lehkého obojživelného tanku Sprut-SDM1 do Indie. Tato zpráva byla potvrzena v minulých dnech při příležitosti uzavření nové dlouhodobé dohody o vojensko-technické spolupráci mezi Ruskem a Indií.
Společnost Rosoboronexport se podle vyjádření jejich zástupců hodlá s lehkým obojživelným tankem Sprut-SDM1 zapojit do indického tendru na dodávku lehkých tanků a nabídne i přesun technologie, a dost možná i plnou lokalizaci výroby v Indii.
Foto: Sprut-SDM1 | V. Kuzmin / CC BY-NC-ND
Sprut-SDM1 je jediné lehké obojživelné bojové vozidlo ve své třídě, které disponuje palebnou silou hlavního bojového tanku. Je totiž vyzbrojené 125mm kanónem s hladkým vývrtem hlavně. Pro Indii je rozhodně dost podstatné, že veškerá munice vyrobená v Indii pro použití hlavními bojovými tanky T-72M1 a T-90S může být použita i lehkým tank Sprut-SDM1. Sprut-SDM1 dokáže bez problémů překonávat vodní překážky plaváním a současně při tom střílet z kanónu, je schopen vysazování z lodí na pobřeží i vysazování na padácích z transportních letadel, zvládá činnost ve vysokohorském prostředí s řídkým vzduchem i překonávání těžkého kamenitého terénu, nezastaví ho nízké ani vysoké teploty. Sprut-SDM1 je rozhodně zajímavý pro země s obtížnými geografickými podmínkami, kde jsou vodní překážky, bažiny i hory.
Sprut-SDM1 vychází ze staršího vozidla – samohybného výsadkového protitankového kanónu Sprut-SD. Patří k nové generaci ruských výsadkových vozidel, které přebírají některé prvky od bojových vozidel BMP-3 i tanků T-90MS. Sprud-SDM1 byl poprvé veřejně představen v roce 2016. Jeho zkoušky byly po určitém váhání zahájeny v roce 2020 a jejich dokončení je naplánováno na příští rok.
Sprut-SDM1 disponuje bojovou hmotností kolem 18 t. Jeho čelní partie odolávají průbojným projektilům ráže 12,7 mm, boční a zadní partie průbojným projektilům ráže 7,62 mm. Silné pancéřování rozhodně není prvek na který by toto vozidlo vsázelo, ale v případě potřeby může být vybaveno sadami přídavného pancéřování, které zvýší jeho bojovou hmotnost až o polovinu.
Jak již bylo uvedeno, Sprut-SDM1 disponuje palebnou silou hlavního bojového tanku. Je vyzbrojen plně stabilizovaným tankovým kanónem 2A75M, který je lehčím příbuzným kanónů rodiny 2A46. Tento kanón je vybaven automatickým nabíjením a kromě klasické munice může používat i laserem naváděné protitankové řízené střely. Palebný průměr je tvořen 40 kusy munice. S kanónem je spřažen tankový kulomet PKTM ráže 7,62 mm. Stejný kulomet je umístěn také ve velitelské dálkově ovládané zbraňové stanici. Sprut-SDM1 je vybaven upraveným systémem řízení palby z tanku T-90MS.
Sprut-SDM1 je zatím poháněn vícepalivovým vznětovým motorem UTD-29 o výkonu 373 kW. Jeho podvozek má hydropneumatické odpružení s možností změny světlé výšky.
Indické ozbrojené síly mají na nový lehký tank specifické požadavky a Rusové budou muset Sprut-SDM1 ještě patřičně upravit. Jejich šance, že v indickém tendru uspějí je však poměrně velká.
Zdroj: defenseworld.net, pravda.ru
Komentáře
Czert
13. 12. 2021, 09:33Alexa
Na himalajich sice nebude prekonavat vodni toky (v tech korytech by uvizlo vsechno), tady jde o to, ze je lehky a muze splhat az na everest.
Cinske lehke tanky.... Videl si jejich vyzbroj a pancerovani?
Ano indove by teoreticky mohli zmensit razi, ale kdo novou zbran vyvine a zaplati?
Rudý vítr
08. 12. 2021, 18:47No v čerti ale je to charosaja mašina.Rusko mělo vždy perfektní a dokonalou vojenskou techniku.Tecka.
liberal shark
08. 12. 2021, 13:42Nazývat tento lehký výsadkový samohybný protitankový kanon lehkým tankem je ideově pochybené.
alexa123
08. 12. 2021, 11:45Ak chcú Indovia používať Sprut primárne vo vysokohorskom prostredí Himalají, tak je to absolútny nezmysel.
1/ Indovia v Himalach nepotrebujú tzv. ľahký tank, ktorý vie plavať. Kde bude vo výške cca 2000-4000 využitá jeho plavbyschopnosť? Na Evereste?
2/ Keďže tento tzv. ľahký tank je pravdepodobne určený proti činským tzv. ľahkým tankom, kanón 125mm je zbytočný t.j. absolútne predimenzovaný - na bojové vozdlo s hnotnosťou cca 18 tón v pohode stačí rychlopalný kanón 56-76mm. s kvalitnou municiou.
3/ Takže radšej by som mal cca 35-40 tonový "ľahký vysokohorský tank" s kanónom 75-90mm, ako ľahký tank s "mega kanónom 125mm" ale s "polystyrenovým" pancierovaním proti "Indickým vzduchovkám typu Slávia"