Ruští vojácí mají titanové brnění
Ač je titan materiál výjimečných vlastností, je také velmi drahý. Ruský výrobce balistické ochrany NII Stali, však nyní našel způsob, jak cenu titanových přileb zredukovat na polovinu. Titanové přilby nyní vyrábí z mnohem levnějšího titanového odpadu a šrotu.
Foto: Nová technologie výroby umožnila srazit cenu titanových přileb na polovinu. / MVD
V současné době firma NII Steel vyrábí tři druhy titanových přileb. V prvé řadě to je typ K6 a K6-3, což je stejná verze jen doplněná o titanové hledí a průzorem z pancéřového skla. Posledním modelem je Lynx-T s konstrukcí velmi podobnou modelu K6-3.
Většímu rozšíření titanových přileb brání právě cena. Ač je prvek titan sedmým nejrozšířenějším kovem v zemské kůře, velmi obtížně se vyrábí. Důvod je ten, že titan při tepelné úpravě velmi snadno reaguje s vodíkem, uhlíkem, dusíkem a kyslíkem. Proto jsou běžné postupy výroby hutního materiálu nepoužitelné.
Drahá výroba se tak promítá do ceny titanové přilby. Podle údajů firmy NII Steel přijde výroba titanové přilby na 45 000 Kč. Pokud se použije titanový odpad, může cena klesnout až na polovinu. Připomeňme, že titanový odpad lze získat například od výrobců letecké techniky, kteří tento pevný a odolný materiál v hojné míře používají.
Video: Titanové přilby v akci / YouTube
Ptáte se, proč potom letecké firmy samy pro sebe nezpracují titanový odpad? Problémem je, že při znovuzpracováni titanu se do kovu dostanou příměsi uhlíku, dusíku a kyslíku, což snižuje jeho tepelnou odolnost a odolnost proti korozi. Podle Chistakova jsou však takové vlastnosti důležité spíše pro letecký průmysl, ne už tak pro výrobu vojenských přileb.
V čem jsou vlastně titanové přilby oproti svým aramidovým („kevlar") přilbám lepší? Kromě mnohem větší odolnosti proti korozi to je v lepším pohlcování energie při dopadu střelby. U aramidových přileb dojde při zásahu střely ráže 9 mm k deformacím pláště přilby až o 50 mm. Střela tak sice přilbou neprojde, ale uživatel přilby může utrpět otřes mozku nebo dokonce upadnout do bezvědomí.
Za stejných podmínek dosahuje titanová přilba mnohem lepších výkonů. Podle údajů německého výrobce titanových přileb Ulbrichts, dosahuje deformace pouhých 15 mm. Navíc titanové plátování vydrží i několikanásobné zásahy z těsné blízkosti. V případě aramidu, z důvodu poškození struktury materiálu, je druhý zásah do blízkosti prvního pro uživatele aramidové přilby fatální.
Zdroj: Armed Forces International
Komentáře