Ruští zajatci v čečenské válce: Nevýslovné krutosti i novodobé otroctví
O ruských válečných zajatcích v Čečně není lehké psát, jelikož neexistují žádná kvalitní data ze strany ruského velení. První válka v Čečensku byla podivná a brutální. Jelcin neměl na válku peníze a doufal, že dobytí Čečenska bude krátká a blesková záležitost. Jeho generalita počítala s tím, že na dobytí země bude stačit 20 až 30 dní. V tom se generálové strašně mýlili a Rusové Čečence dost podcenili.
Ruská armáda se totiž nacházela ve špatném stavu, do boje byly nasazeny špatně vycvičené a organizované jednotky a kvůli škrtům v rozpočtu neměli Rusové dostatek kvalitních důstojníků a poddůstojníků. Válka se proto neplánovaně protáhla a s ní rostla i brutalita obou bojujících stran. Ruští velitelé, kteří neviděli výplatu i několik měsíců, se tak snažili na válce vydělat a díky tomu se chovali bezohledně k mladým brancům, které často okrádali o jídlo a oblečení.
Foto: Ruští vojáci v Čečně | Shutterstock
Je také zajímavé, že mnoho Čečenců sloužilo v ruské armádě a nemalé procento dokonce zažilo válku v Afghánistánu. Ruští důstojníci a vojáci zase dobře znali několik čečenských polních velitelů, protože s nimi sloužili v zakavkazském vojenském okruhu. Někteří dokonce společně bojovali v Afghánistánu.
Během prvního útoku na Groznyj, kdy čečenští bojovníci nemilosrdně a nekompromisně zmasakrovali ruské obrněné kolony, nebyli žádní zajatci. Čečenci bez protitankových děl zničili 250 ruských tanků a obrněných vozů, byli na koni a řádili jako čerti. Ničili ruská vozidla s červených křížem a nemilosrdně zabíjeli převážené zraněné vojáky. Mnoho ruských vojáků se pokusilo z tohoto pekla utéct, kdy zahodili své zbraně, aby ukázali Čečencům, že nejsou nebezpeční. Nikomu z nich to však nepomohlo. Čečenci popravovali každého chyceného Rusa v uniformě, pohrdavě shlíželi na jejich strach a smáli se tomu, jak prosí o život.
Bitva o Groznyj se však protáhla a chování Čečenců k ruským zajatcům se časem změnilo. Přestali je zabíjet a většinou se k nim chovali slušně, podle svých možností. Čečenci je dobře krmili a mnozí ruští vojáci, kteří se později dostali na svobodu, vypověděli, že se v zajetí měli líp než v armádě. Změna chování Čečenců vůči zajatým Rusům měla své důvody. Obě strany mezi sebou obchodovaly a Čečenci potřebovali peníze. Zkorumpovaní ruští důstojníci, kteří neviděli dlouhé měsíce žold, prodávali Čečenců všechno možné, zbraně, munici, vybavení, výbušniny i obrněnou techniku. Čečenci jim za to platili v dolarech, a ty bylo třeba někde vzít. Prodej zajatců se ukázal jako výhodný obchod, a tak Čečenci prodávali zajatce jejich rodinám, nebo je vyměňovali s Rusy za zbraně a munici.
Někdy Čečenci zajaté Rusy prostě propustili a nechali je jít. Je znám konkrétní příběh ředitelky školy Valentiny Krajevové z Volgodonska, které Čečenci zavolali telefonem a řekli jí, že drží v zajetí jejích syna a že ho pustí na svobodu, avšak musí po vládě požadovat zastavení války. Krajevová napsala telegram Jelcinovi i předsedovi ruského parlamentu Ivanu Rybkinovi a žádala je o pomoc. Té se samozřejmě nedočkala a tak se tato statečná žena rozjela na vlastní pěst do Čečenska. Tam se setkala s Basajevem i s prezidentem Dudajevem a Čečenci jejího syna propustili na svobodu. Krajevovou pak následovaly další desítky ruských matek, které v Čečensku hledaly své syny. Někdy byly úspěšné, někdy ne a některé hledaly své syny i celý rok.
Horší bylo, když se zajatci dostali do rukou arabských dobrovolníků nebo militantních polních velitelů, jako byli Arbi Barajev nebo Ruslan Gelajev. Ti zajatce vůbec nebrali a často vojáky před smrtí mučili. Někdy se zajatci dostali do neúmyslného bombardování své armády a umírali společně s čečenskými vojáky, kteří je hlídali.
Když se válka přesunula z Grozného do hor, Rusové přidali na brutalitě a páchali stále víc zvěrstev na civilním obyvatelstvu. S tím rostla i brutalita čečenských vojáků a jejich ochota brát zajatce ochladla. Ruští zajatci tak byli častěji popravováni a život zajatých Rusů závisel často na náhodě. Záleželo na tom, který čečenský bojovník je zajal a také na tom, kdo tomu bojovníkovi velel. Čečenská velitelská struktura nebyla pevná a polní velitelé se často rozhodovali sami za sebe. Polní velitelé Arbi Barajev, Salman Radujev a známý Chattáb zajatce nebrali vůbec a jejich muži měli nařízeno popravit každého Rusa. Chattáb prý brutální popravy dokonce natáčel a prodával jejich nahrávky na videokazetách v muslimských zemích, aby mohl financovat válku. Jiní polní velitelé jako byli Šamil Basajev a Ruslan Gelajev časem rychle zjistili, že zajatci jsou cenné zboží a svým mužům za každého zajatce pragmaticky platili. Následně je měnili s Rusy za munici a zbraně. Někdy se stávalo, že čečenský bojovník zajatého Rusa prodal do otroctví čečenským civilistům a dál se o něj nestaral. Čečenští civilisté drželi v otroctví hodně ruských vojáků. Rusové se zas snažili na válce vydělat tím, že často unášeli čečenské civilisty, které pak drželi na základnách a snažili se je prodat jejich rodinám. Čečenci se zajaté vojáky proto snažili za členy svých rodin vyměnit. Jindy je drželi v zajetí jako svou investici a doufali, že je prodají jejich rodinám. Jednalo se v podstatě o trh s otroky na obou stranách.
Mnoho nepoctivých ruských velitelů zaznamenalo zajatého vojáka jako padlého v boji, aby se vyhnuli papírování. A tak se několikrát se stalo, že ruským rodinám přišly z Čečenska údajné ostatky jejich synů, které pak rodiny řádně pohřbily. Po čase je však zkontaktovali Čečenci, kteří jim oznámili, že drží v zajetí jejich syna a chtějí za ně peníze. Na druhou stranu ještě rok po skončení první čečenské války, ležely v hlavní vojenské márnici v Rostově na Donu stovky těl, kdy se jednalo o spálené a jinak zmrzačené mrtvoly ruských vojáků, které nešly identifikovat. Špatně a nebo vůbec placení pracovníci márnice, kteří měli na starosti identifikaci těl, neměli velkou motivaci pracovat, a tak mnoho ruských rodin nedostalo příležitost své blízké pohřbít. Až takový chaos v ruské armádě panoval.
Dá se předpokládat, že většina ruských vojáků, které drželi v zajetí čečenští civilisté, byla vykoupena na svobodu nebo vyměněna za zbraně a munici. Někdy zajatého Rusa čečenská rodina dokonce adoptovala a Rus u rodiny zůstal. Někteří takto asimilovaní Rusové pak byli zabiti vlastními vojáky za druhé čečenské války. Také se stalo, že se nad zajatcem Čečenci jednoduše slitovali a pustili ho sami na svobodu. Pak tu ovšem byly případy, kdy čečenští civilisté odkoupili od bojovníků zajatce jen proto, aby na něm mohli vykonat pomstu. Rusové nemilosrdně bombardovali civilní vesnice a v troskách domů tak umíraly celé rodiny, proto v Čečensku fungovala krevní msta. V tom případě byl zajatec, mnohdy i krutým způsobem, popraven. Stejně tak dopadli zajatci, kteří byli v držení polních velitelů a měli tu smůlu, že nikdo nestál o jejich vykoupení, a nebo jejich rodiny neměly na zaplacení výkupného dostatek peněz. Ti byli popraveni také.
Život vojáků, kteří se vrátili domů z čečenského zajetí, byl těžký a nic hezkého je nečekalo. Ruská armáda byla v chaosu a nechtěla mít s nimi nic společného. Armáda se obávala, aby po nich ruské rodiny nepožadovaly peníze, které musely vynaložit na výkupné. Mnozí z těchto navrácených mužů byli armádou oficiálně zaznamenáni jako padlí v boji a jejich přítomnost tak poukazovala na selhání armády, což bylo samozřejmě nežádoucí. Někteří ze zajatců byli dokonce obviněni z dezerce a skončili ve vězení.
Video: Jeden z mála dochovaných videozáznamů, kde ,,rebelové" berou ruské vojáky jako válečné zajatce / YouTube
Komentáře
M.C.
13. 09. 2020, 23:38Nevím, jaká je kvalita čínského titanu, ale čínskou nerez jsme měli zakázánu kupovat.
Ani na opravy se nesměla používat.
Od každé várky nerezové oceli pěkně hutní atest, kde byl uveden výrobce a složení.
Jan Valenta
11. 09. 2020, 09:37Martin2311. 2020
Jen abych ještě něco vysvětlil.:....... V momentální době a tomto režimu ,nevidím v chování Rusa nebo Němce k čechům, nějaký zasadní rozdil a to bez fanatizmu. Rus až na malé vyjímky vždy tahl z němci což je prokazatelné. Dnes tomu není jinak čecha má u zadele. Takže začíná topná sezoná :: Ruský plyn řádně obohacen luftem, vám prodáva němec.
Martin23
11. 09. 2020, 07:11Petr10. 09. 2020
omny....mam za to, ze ami s300 koupili na ukrajině
Přesně tak.
Martin23
11. 09. 2020, 07:10Jen abych ještě něco vysvětlil.
Napsal jsem svůj konečný názor, že: Pokud vedete válku, doupouští se jich každá země. Rusové, Němci, Američané, Angláni - když k tomu jsou podmínky, jsou to všichni stejná prasata.
Tedy nedělám mezi Ruskem a západem v tomto rozdíl.
A proč jsem uváděl příklady USA a VB?
Nopodívejte se,kolik je tady příspěvků, které za prasata označují jen jednu stranu? a která strana to asi je?
Zkrátka mezi rusofóbními fanantiky nejhrubšího zrna, když chci říct, že jsou všichni stejní pak mohu vypadat jinak, než jaký jsem.
Takže zdravím fanatiky.
Petr
10. 09. 2020, 20:51omny....mam za to, ze ami s300 koupili na ukrajině
Jan Valenta
10. 09. 2020, 19:42karel309. 09. 2020
Lidský život neměl a nemá v Rusku žádnou cenu..... To co zde uvádíte ,tak to byl ještě luxus. Rok 1973 společné cvičení cca 3 neděle pod Bezdězem. Raketové vojsko, PK jeden kotel vněm mastily všechno, otop dřevo. Když jednotka dorazila na jídlo ,stal tam ruský zbrojnoš ,v ruce dratěné kolo a na něm lžice a vydaval, po jídle je olízané,zase navlékal na drát. Balík jakesi zbytkové deky ,s kterého každemu kus uřízl, konec tohoto balíku roztřepaný. Při cvičení češi ,používaly radiostanice, rus megafon. velící důstojník do toho vřískal jako pokousaný. Na naše spacáky a nafukovácí madrace koukaly, jak hloupí. To kdo neprožil světa neužil.
bombero
10. 09. 2020, 13:15Martin23- když přesná citace, tak tady je "Tam USA zabily 2/3 obyvatel." Takže z cca 30 mio by to dělalo 20 mio mrtvých- matematika I stupně ZŠ
Jinak i za 2 války kobercové nálety začali němci - varšava,rotterdam a chtěli ještě ultrcht, ale to už se holandáci radši vzdali. a pak to začali používat všichni,angláni, rusáci a nejvíc asi amíci v japonsku
Martin23
10. 09. 2020, 12:30bombero, ROBO
Sypu si popel na hlavu. Byl to generál - Curtis LeMay a nebyly ty 2/3 populace severní Koreje, ale 20%. Střelil jsem to od boku. Je tojiž let, co jsem to řešil. Spletl jsem si to se zničenými městy.
Poté, co byl MacArthur v dubnu 1951 odvolán jako nejvyšší velitel OSN v Koreji, pokračovali jeho
nástupci v této politice a nakonec ji rozšířili na celou Severní Koreu. USA
shodily na Koreu celkem 635 000 tun bomb, včetně 32 557 tun napalmu, více než
během celé pacifické kampaně za druhé světové války. Severní Korea se řadí
vedle Kambodže (500 000 tun), Laosu
(2 miliony tun) a Jižního Vietnamu (4 miliony tun) mezi nejvíce bombardované
země v historii, přičemž Laos utrpěl nejrozsáhlejší bombardování v poměru k
jeho velikosti a populaci.
Výsledkem byla zničená téměř každá
podstatná budova v Severní Koreji. Generálmajor
William F. Dean, uvedl, že většina severokorejských měst a vesnic, které viděl,
byla sutina nebo zasněžená pustina. Severokorejské továrny, školy, nemocnice a
vládní úřady byly nuceny přestěhovat se do podzemí a protivzdušná obrana
„neexistovala“. V listopadu 1950 severokorejské vedení nařídilo svému
obyvatelstvu, aby postavilo podzemní a bahenné chatrče a kopalo tunely, aby
vyřešilo akutní problém bydlení.
Generál amerického
letectva Curtis LeMay to okomentoval:
„Šli jsme tam a bojovali jsme a nakonec tak či onak vypálili
všechna města v Severní Koreji a také některá v Jižní Koreji. Asi po třech letech jsme zabili, co, 20 procent populace“
Pchjongjang, byl zničen ze 75 procen. Byl tak zničený, že bombardování
bylo zastaveno, protože už neexistovaly žádné hodnotné cíle. Dne 28. listopadu,
Bomber Command informovala o pokroku kampaně: 95 procent Manpojin
bylo zničeno, spolu s 90 procenty Hoeryong , NaMSi a Koindong
, 85 procent Chosan , ze 75 procent Sakchu a Huichon
a 20 procent Uiju . Podle hodnocení škod USAF „bylo osmnáct z
dvaceti dvou velkých měst v Severní Koreji vyhlazeno alespoň z poloviny.“ Na
konci kampaně měli americké bombardéry potíže s hledáním cílů a byly omezeny na
bombardování lávek nebo odhodení bomb do moře.
Dokonce i Winston Churchill ke konci války napsal do Washingtonu že když byl napalm vynalezen, nikoho nenapadlo že bude”rozstřikován” na celou civilní populaci.
V květnu 1951 Douglas MacArthur svědčil Kongresu: „Válka v Koreji téměř zničila národ s 20 miliony lidí. Nikdy jsem neviděl takovou devastaci ... zvracel jsem. “
Martin23
10. 09. 2020, 12:08bombero
Pokud nestojíte o doplňování, tak mne citujte přesně a nevymýšlejte si.
1. Řekl jsem 2/3 obyvatel a ne obětí. Údaj bohužel nemohu dohledat, ale pochází od US generála, který se tím chlubil ve své knize. Že srovnaly se zemí všechna větší města.
2. Zopakoval jsem myšlenku z dokumentu, že Nejdříve zavedli doktrínu kobercového bombardování měst Angličané. (myšleno v II. světové válce)
tudíž jsem nemluvil o tom, kdo ji vymyslel a kdo ji prvně použil.
a proč jsem to uvedl je zjevné a zopakoval jsem to v závěru. Pokud vedete válku, doupouští se jich každá země. Rusové, Němci, Američané, Angláni - když k tomu jsou podmínky, jsou to všichni stejná prasata. Toho většina z vás není schopna.
ROBO
10. 09. 2020, 12:02Anton Ivanovič Děnikin
Ano američani koupili sovětský komplety S-300 .
A v čem je to dneska za vlády diktátora Putlera jiný ?
Ten zcela nekompetentní břídil , dneska prodává státům Nato - potažmo USA - S-400 a vnucuje jim dokonce i SU-57 .
Jak říká Karel , úpadek RuSSka je stabilní a trvalý .
Uvědomte si že toho diletanta z Kremlu dosadil sám ožrala Jelcin . Tak si ani od něj nemůžeme moc očekávat .
Anton Ivanovič Děnikin
10. 09. 2020, 11:35karel3
Ty ani nevíš jak se rozpadlo SSSR, natož jaký byl stav hospodářství Ruska. Jen tak pro představu, američani koupili sovětský komplety S-300, úřady nefungovali, privatizace zrušili tisíce prac. míst. mafie vraždila na ulicích. ČR v 90 letech byla na tom podobně a do dnes seto veze, ostatně jako v dalších post SSSR zemích.
Když jsi tak líný číst a myslet, ty genetická výbavo, tak ti nepomůže ani strýček Google ani teta Wiki. Nezapoměn si zmenit nick na další svůj pseudonym. Ať to nevypadá že ty sra*ky tady píšeš sám.
Anton Ivanovič Děnikin
10. 09. 2020, 10:17karel3
Jde krásně vidět jak si tu usofilové serete do úst. Vůbec nesleduješ a ani nevíš co se děje v Sýrii a myslíš že když použiješ kus primitovní propagandy o "bombardování" Allepa tak jsi ohromně chytrý, ne jsi hlupák co si neověřuje nic.
1. V Allepo okupovali terr. skupiny jako FSA, Turkmenské kmeny, Al-Quaida, An-Nursa a další odpad proti kterému dnes bojuje koalice ve středním vychodě. Tito proxy západní bojovníci za svobodu používají žívé lidské štíty, nechávají za sebou zničenou zem v okupovaných částech nutí lidi kupovat si potravinové příděli které se přes Turecké hranice převážejí. Tihle tvojí Salafisté ustupují do Evropy kde jim za zločiny spáchané v Sýrii nehrozí nic, a ještě dostávají peníze zadarmo.
2. Rf je na uzemí Syrie legálně, kdežto Turecko, USA nikdo do země nezval, mistním se hnusí a nechtějí je na vlastním uzemí, zcela oprávněně a ještě si tam kradou suroviny z obsazené části Syrie za škody které USA a Turecko do značné míry i Izrael způsobil Syrské republice by měli jít představitelé těchto zemí jenom před soud v Haagu. S ohledem na fakt že USA docházejí jako imperiální velmoci "dech".
3. Čečenští separatisté byly složeni z lidského odpadu typu ruznůch Islámistů jako mudžahedínové, islámská brigáda. To už nenapíšeš ty kecko. Proto se v článku píše //Čečenská velitelská struktura nebyla pevná a polní velitelé se často rozhodovali sami za sebe. // tyhle mentality si navzájem řežou hlavy a aby získali více vlivu nad druhou skupinou, u těhle degenerátu je to zcela běžná praxe.
4. Laskavě se podívej do atlasu ať si uvědomíš kde leží Čečensko, ty ani nemáš tušení v jakém kulturním prostředí se nacházi natož kde to je a kecáš tu nesmysli o tom že jsi byl záklaďák- ty jsi nebyl v armádě, tak přesťaň lhát a hrát si na pamětníka, odborníka že jsi tu sežral moudrost. Tady jsis dobře nasral do vlastního hnízda jako u článku o Libyi, nauč se aspoň dobře lhát, když už máš tu potřebu kecat hlouposti.
MXM
10. 09. 2020, 05:19spíš je pozoruhodné že toto období RF přežila vcelku. Ten úpadek proti supervelmoci byl enormní. Hlavně roztrhání dodavatelských řetězců z Ukrajiny muselo mít drastické následky. My jsme měli zkušenost s očesáním pohraničí kdy republika přišla o ŠZ i další klíčové podniky, pro ně ztráta ukrajinského zázemí musela mít těžké následky, protože tam nebyly jen továrny ale i konstrukční kanceláře. A když se k tomu připočte nekompetentní prezident tak je to rovno zázraku. I při své opilosti měl ale světlé chvilky a pochopil že s Čečnou by se celá federace začala hroutit, dalším kandidátem na výstup z toho chaosu byl Tatarstán, velmi bohatá republika. Dá se říci že vlastně Putin vydupal se svou gardou úplně novou zem, protože hlouběji už snad klesnout nešlo.
K těm čečencům, jejich loajalita patřila Svazu, takže když zanikl, tak prostě to chápali že je každý sám za sebe. Sovětská armáda ve výsledku nebyla jen vojenská síla, ale také integrační, bez z ní opět nastoupil nacionalismus a náboženství s tragickými důsledky...
Monarchista
09. 09. 2020, 19:43Je to hrozné a pravdivé čtení 1. Čecěnské válce. Proto, přátelé, ta diskuze zde je zřejmě ohavná a jde Vám vlastně jen o vlastní zviditelnění. Článek je pravdivý a dělit se zde na rusofoby a rusofily je směšné a smutné zároveň. Jen se ptám, kde se vzali, tu se vzali arabští bojovníci. Myslete prosím.
ROBO
09. 09. 2020, 19:33Martin23
Jako prokremelský fanatik se zde lživě , profilujete pouze vy .
Opět se lživě a uboze snažíte bagatelizovat zvěrstva Putinovského RuSSka .
Tvrdit že např. že v Koreji USA - OSN - zabily 2/3 obyvatel je nehorázná lež , která se ani vzdáleně a ani řádově neblíží k pravdě . A to i přesto že se počty značně rocházejí .
Jinak RuSSké sadistické válečné zločiny v Čečně pokračují dodnes . A opět , jako historicky vždy , pouze dokazují že pro Rusy nemá lidský život žádnou cenu ani ten Ruský . O právu na sebeurčení , kterým RuSSko henebně obhajuje sprostou anexi Krymu , zde nemůže být ani řeči .
http://jaromirstetina.cz/emauzy-zlociny-ruske-armady-v-cecensku/
bombero
09. 09. 2020, 19:27Martin23- opět si za cenu lží musíte za každou cenu kopnout do ameriky a spojenců, aby rusák nebyl až tak špatný
1- státy v korei zabily 2/3 obětí-LEŽ- na začátku války počet obyvatel cca 30mio, počet ztrát na OBOU stranách cca 2,5-3 mio vojáků včetně obyvatel. Takže 10%. Na obou stranách. Severní i jižní
2 kobercové nálety zavedli angličané-LEŽ- vymyslel to ital a poprvé to bylo použito ve španělské válce spojencem rusáků nacisty na Guerniku
3- nestojím o nějaké vaše další doplnování, že jste to myslel jinak. Poloviční pravda=lež
4- jediné, v čem souhlasím, že za určitých podmínek se všichni vojáci chovají brutálně.Otázka pak je, jak se k tomu dané vedení a stát postaví
Martin23
09. 09. 2020, 18:54Bohužel diskuze pod článkem je zase jen výstava nadávajících fanatiků.
Ono k tomu vlastně ani není co říct, protože každé násilí končí zvěrstvy. Jako úplně každé.
To je prostě zbytečná debata.
Trochu mimo téma. Nedávno jsem viděl francouzský film o bombardování za II: světové. Nejdříve zavedli doktrínu kobercového bombardování měst Angličané. USA se nejdříve snažily o bombardování přesné. Nakonec to na Německo valili úplně stejně.
Povídačky o tom, že v uprchlíky přeplněných Drážďanech zahynulo 30 tisíc lidí jsou zcestné.
Ale skutečně maxima dosáhlo konveční bombardování v Korei. Tam USA zabily 2/3 obyvatel.
Chci tím jen říct, že je úplně jedno, která země. Pokud vedete válku, doupouští se jich každá země. Rusové, Němci, Američané, Angláni - když k tomu jsou podmínky, jsou to všichni stejná prasata.
Jura
09. 09. 2020, 15:53To jen my si myslíme že války jsou njaké rytířské klání. Armády celého světa mají štěstí že nejsou tabákové koncerny, jinak by na každém náborovém letáku muselo být, ministerstvo obrany varuje: válčení může trvale poškodit vaše zdravi, nebo způsobit pomalou a bolestivou smrt. Z morálního hlediska jsou války nefér k brancům kteří musí narukovat ať chtějí nebo ne a civilistům.
Dahon
09. 09. 2020, 13:19tyto běsy jsou zachycene v ruskem filmu Očistec (Očistec Čistilišče 1997)...film jde stahnout z netu... nic pro slabe povahy.
dan
09. 09. 2020, 10:49Pane Tlasku, jestli Vám to vadí číst, tak nemusíte. Zkouška z toho nebude. Můžete se vrátit ke sputniku.