Šestidenní válka aneb jak se arabské národy spojily s jasným cílem vymazat Izrael z mapy
Dnes jsem díky známému narazil na velmi zajímavý trailer k filmu In Our Hands: The Battle For Jerusalem. Jal jsem se pátrat, kde se na film mohu podívat a zjistil jsem, že se jedná o hraný, dokumentární film, který byl vysílán jen ve vybraných kinech v červnu roku 2017, tedy k 50. výročí Šestidenní války.
Foto: Momentka z filmu In Our Hands: The Battle For Jerusalem
Šestidenní válka z 5.–10. června 1967 bylo vojenské střetnutí mezi Izraelem a koalicí Egypta, Sýrie a Jordánska. Jednotkami mimo to přispěl Irák, Saúdská Arábie, Súdán, Tunisko, Maroko a Alžírsko. Válka propukla 5. června úderem izraelského letectva proti leteckým základnám Egypta a skončila 10. června, kdy Izrael ukončil bojové akce. Arabská koalice v ní utrpěla zdrcující porážku – Egypt ztratil Gazu a celý Sinaj, Jordánsko Východní Jeruzalém a celý Západní břeh Jordánu a Sýrie Golanské výšiny. Výsledek války ovlivnil geopolitiku regionu až dodnes.
Po četných hraničních střetech mezi Izraelem a jeho arabskými sousedy, zejména Sýrií, vyzval egyptský prezident Gamál Násir v květnu 1967 k odchodu jednotky OSN ze Sinaje. Mírové jednotky zde byly umístěny od roku 1957 po britsko-francouzsko-izraelském útoku, jehož cílem bylo ovládnout Egyptem znárodněný Suezský průplav, tedy válce známé jako Suezská krize. Po odchodu mírových jednotek shromáždil Egypt, za podpory ostatních arabských zemí, při hranicích s Izraelem na 1000 tanků a téměř 100 000 vojáků a uzavřel Tiranskou úžinu pro všechny lodě plující pod izraelskou vlajkou, či přepravující strategický materiál.
Izraelská vláda se rozhodla, že vyhlásí mobilizaci, která proběhla 20. května, a že uzavření Tiranské úžiny bude považovat za válečný akt. Do služby bylo povoláno na 70 000 rezervistů. 5. června 1967 Izrael spustil preventivní útok. Jordánsko, které s Egyptem podepsalo 30. května smlouvu o vzájemné obraně, následně zaútočilo na západní Jeruzalém a Netanju.
Foto: Momentka z filmu In Our Hands: The Battle For Jerusalem
Zrovna toto téma je mi docela blízké, Izraeli dost fandím a podobných počinů věnujícím se vojenské historii si rozhodně cením. Popis filmu vás rozhodně "namlsá", tak se na něj pojďme podívat.
Po celá staletí byl židovský národ nucen žít v exilu. Celá jedna generace neměla přístup do jejich ,,svatého" města, ke Zdi nářků. Po šest dní, obklopen nepřáteli, stál Izrael sám… a změnil historii.
Jaro roku 2017 pro Izrael znamená výročí 50. výročí šestidenní války a právě dokumentární film od CBN připomíná tuto historickou bitvu všech bitev. V květnu 1967, arabské národy se spojily s jasným cílem, vymazat Izrael z mapy. Méně než 20 let po reformě národa byl Izrael na pokraji zániku. Přesto šest dní na začátku června 1967 navždy změnilo historii.
Film V našich rukách vypráví příběh izraelské 55. výsadkové brigády a popisuje způsob, jakým Izraelské obranné síly riskovaly úplně vše pro svoji zemi, svůj národ a své přežití. Dokument obsahuje výpovědi přímých účastníků boju a rekonstrukce bojových operací, aby divák lépe pochopil události jara roku 1967.
Video: Oficiální trailer k filmu In Our Hands: Battle For Jerusalem / YouTube
Komentáře
HorDa
13. 06. 2019, 13:04text z poloviny ukradený autorem z wikipedie, aniž by se obtěžoval citovat nebo uvést zdroj
Pavel
09. 04. 2019, 20:08Nevíte, prosím, kde by se dal film stáhnout ?
satestsat121
09. 04. 2019, 19:55Pinochete tak ať je to správně. Prostě Židé jsou lepší vojáci s tím snad budete souhlasit
Pinochet
09. 04. 2019, 16:00To Moše Altmann: Vy jste se snad napil bahnitý vody, člověče. Nebo jste prodělal kurzy filosemitismu v Člověku v plísni?
"Židé jako předmostí křesťanské kultury": tohle až budou číst v Jerusalem Post o šábesu, strhají se smíchy.
rimar
09. 04. 2019, 12:04Jen by chtělo upřesnit, že ten preventivní nálet na Egyptská letiště, proběhl hodinu před plánovaný startem letadel k náletu na Izraelská území. 6ti dení válka dopadla jak dopadla také díky skvělé práci Mosadu.
Altmann
09. 04. 2019, 09:37Byl to boj křesťanské kultury proti barbarům. Izrael je naše předmostí v Africe. Vím, že nebudete mnozí souhlasit ( ale měli by jste)