Společnost Lockheed Martin získala od americké armády zakázku na modernizaci salvových raketometů M270
Společnost Lockheed Martin získala od americké armády kontrakt v hodnotě 451 milionů dolarů na modernizaci salvových raketometů M270. Tato dohoda, oznámená 8. května 2024 v Dallasu, má posílit operační schopnosti spojenců Spojených států.
Zakázka je součástí pokračujícího úsilí, které bylo zahájeno počáteční dohodou v roce 2019, přičemž smlouvy se zaměřují na zajištění operační provozuschopnosti systémů M270 až do roku 2050. Modernizace je součástí širší strategie, jejímž cílem je udržet efektivitu odpalovacích zařízení a jejich interoperabilitu se silami NATO po mnoho let.
Foto: Izraelská verze M270 přezdívaná Menatetz | MathKnight and Zachi Evenor / CC BY-SA 4.0
Jay Price, viceprezident společnosti Lockheed Martin pro Precision Fires (přesné střelby), zdůraznil význam těchto vylepšení: „Modernizace nejen zvýší schopnosti odpalovacího zařízení, ale také zajistí, že řada M270 zůstane vysoce efektivní a spolehlivou platformou v koaličních operacích,“ řekl.
Proces rekapitalizace zahrnuje kompletní obnovu systémů. Ta zahrnuje instalaci nových motorů, vylepšených pancéřových kabin a integraci nového společného systému řízení palby (Common Fire Control System, CFCS). Systém CFCS je navržen tak, aby zajistil kompatibilitu se současnou i budoucí municí rodiny MLRS (MFOM). Pozoruhodné je, že modernizovaná odpalovací zařízení M270A2, stejně jako systémy HIMARS, budou jedinými platformami schopnými nasadit GMLRS s prodlouženým dosahem a přesné úderné střely (Precision Strike Missile, PrSM) společnosti Lockheed Martin.
Raketový systém M270 MLRS (Multiple Launch Rocket System), vyvinutý společností Ling-Temco-Vought a vyráběný několika společnostmi včetně Lockheed Martin, je salvový raketomet původem ze Spojených států. Tento systém je ve službě od roku 1983 a byl použit v různých konfliktech, například ve válce v Perském zálivu, ve válce v Afghánistánu, ve válce v Iráku, při ruské invazi na Ukrajinu v roce 2022 a v konfliktu mezi Hamásem a Izraelem v roce 2023.
Salvový raketomet M270 se vyznačuje schopností odpalovat 12 střel MLRS, dvě střely ATACMS (Army Tactical Missile System) nebo čtyři přesné střely PrSM. Má robustní podvozek s hliníkovou korbou a zesílenou hliníkovou kabinou, která poskytuje ochranu proti lehkým zbraním. Vozidlo pohání dieselový motor Cummins VTA-903 o výkonu až 600 koní v závislosti na variantě, který mu umožňuje dosáhnout maximální rychlosti 64,4 km/h a operačního dosahu 483 km.
Mezi varianty systému patří M270A1 a M270A2, které nabízejí vylepšení výkonu motoru a muničních schopností. M270 může zasahovat cíle vzdálené až 300 km s municí ATACMS a až 92 km s raketami M30/31 GMLRS, což z tohoto dělostřeleckého systému činí jeden z nejuniverzálnějších a nejvýkonnějších v moderním vojenském arzenálu.
Spojené státy se prostřednictvím několika programů snaží zvýšit interoperabilitu se svými spojenci a také prodloužit životnost svého vybavení. S tímto cílem je v souladu i tato nová zakázka zadaná společnosti Lockheed Martin, neboť M270, jakožto široce používaný LRS, je jeho aktualizace pozitivním vývojem pro všechny majitele takové techniky.
Salvové raketomety provozují mezi spojenci v NATO Turecko, Řecko, Finsko, Francie, Německo, Itálie, Spojené království a USA. Kromě nich pak také Egypt, Japonsko, Saúdská Arábie, Bahrain, Izrael, Jižní Korea a Ukrajina. Od roku 1980 bylo vyrobeno na 1300 kusů všech verzí.
Zdroj: armyrecognition.com
Komentáře