Taktická flobertka California 15
Francouz Louis-Nicolas Flobert (1819–1894) vynalezl v roce 1849 jednotný náboj s okrajovým zápalem. Jeho náboje neobsahovaly prachovou náplň, energie výstřelu pocházela pouze ze zápalkové slože. I když vývoj nábojů s okrajovým zápalem pokračoval dále, (asi nejznámějším a nejrozšířenějším nábojem tohoto typu je 22LR), náboje typu Flobert se používají dodnes. Určitou zajímavostí je, že pan Flobert se výrobou nábojů nikdy nezabýval, soustředil se pouze na výrobu zbraní pro tyto náboje.
Foto: Karabina flobert „California 15“ vychází ze staré dobré konstrukční školy, reprezentované zejména výrobky firmy Anschütz. | soukromý archiv autora
Protože výkon náboje nebyl nijak oslnivý, používaly se zbraně na tyto náboje především pro tzv. „salónní střelbu“, dnešní mluvou takové malé domácí stříleníčko. Zbraně v této ráži vyrábělo mnoho výrobců, především jednoranové pistole se pro jejich jednoduchost značně rozšířily. I proto byly za první republiky k dostání doslova za pár korun v každém železářství, Ostatně dodnes jsou nejoblíbenějším výrobkem závěrečných zkoušek učebního oboru puškař.
Něco o zákonech
Současně platná česká legislativa zařazuje do zbraní kategorie „D“, tedy zbraně volně prodejné osobám starším 18 let, mimo jiné
a) historické zbraně,
c) palné zbraně určené pro střelbu náboji typu flobert s energií střely na ústí hlavně do 7,5 J
Historická zbraň je dle zákona střelná zbraň, která byla vyrobena do 31. prosince 1890, a současně platí, že všechny hlavní části zbraně byly vyrobeny do 31. prosince 1890.
Z výše uvedených citací zákonů vyplývá, že ne každá flobertka je zbraní kategorie „D“, tedy volně prodejná osobám starším 18ti let. V současné době vyráběné náboje 4mm , 6mm a 9mm mají energii vyšší, mnohdy výrazně, energie na ústí hlavně musí být snížena konstrukcí zbraně. Tyto zbraně, uváděné na trh musí mít kromě zkušebních značek vyznačenu i energii, tedy „7,5J“
Foto: I když vývoj nábojů s okrajovým zápalem pokračoval dále, (asi nejznámějším a nejrozšířenějším nábojem tohoto typu je 22LR), náboje typu Flobert se používají dodnes. | soukromý archiv autora
Pokud je flobertka vyrobena do roku 1890, bezesporu se jedná o historickou zbraň. Čertovo kopýtko se skrývá v určení roku výroby. Vzhledem k tomu, že flobertky nepodléhaly ověřování, nemají tedy zkušební značky a vyráběl je kde kdo, nejsou většinou signovány. Vzhled a konstrukce zbraně také většinou mnoho nenapoví, protože ještě v polovině minulého století se vyráběly zejména jednoranové pistole flobert, jejichž původ by laik na pohled spíše předpokládal ve středověké hradní kovárně než v relativně moderním zámečnictví.
Foto: Z výše uvedených citací zákonů vyplývá, že ne každá flobertka je zbraní kategorie „D“, tedy volně prodejná osobám starším 18ti let. V současné době vyráběné náboje 4mm , 6mm a 9mm mají energii vyšší, mnohdy výrazně, energie na ústí hlavně musí být snížena konstrukcí zbraně. | soukromý archiv autora
V každém případě, pokud na inzertním portálu narazíte na nabídku „Prodám pušku flobert 9mm, vyrobena v roce 1930, jedná se o volně prodejnou zbraň“, nevěřte prodejci, přečtěte si §279 Trestního zákoníku a ušetřete si spoustu problémů.
California 15
Karabina flobert „California 15“ vychází ze staré dobré konstrukční školy, reprezentované zejména výrobky firmy Anschütz. Nebyl nejmenší důvod měnit desetiletími osvědčenou konstrukci spoušťového a závěrového mechanismu. Tyto zbraně se osvědčili našim prapradědům i našim otcům, tak proč to měnit.
Foto: Konstrukce byla spojena s moderním designem, vycházejícím z pušky M4, pro starší spíše známou jako stará dobrá M16. | soukromý archiv autora
Tato konstrukce byla spojena s moderním designem, vycházejícím z pušky M4, pro starší spíše známou jako stará dobrá M16. Nešlo jenom o líbivý vzhled, ale především o to využít dodnes nepřekonanou ergonomii zbraně Eugena Stonera a i možnost zbraň osadit všemi možnými doplňky původně určenými pro zbraně M16, M4, AR 15 a další. Mnohým bude samozřejmě montáž noktovizoru na flobertku připadat zbytečná (mě ostatně také), ale například použití kolimátoru, ručky nebo taktické svítilny si již představit dokážu. Ostatně tato zbraň určitě bude v mnoha případech sloužit i k předání našich dlouholetých střeleckých a taktických zkušeností další generaci, a tak možná i doplňky najdou své uplatnění.
Foto: Nabíjení karabiny California 15 | soukromý archiv autora
Název zbraně byl zvolen jako tichá vzpomínka na obyvatele státu Kalifornie, kde tato flobertka bude zřejmě jediný „klon“ pušky AR-15, který si budou moci koupit.
Jedinečná koncepce karabiny California 15 je založená kolem samonosného funkčního ocelového jádra, které tvoří sestava hlavně, pouzdra závěru, závěru a spoušťového mechanismu. Tento celek je „obalen“ doplňky známé z ostrých zbraní typu AR15 a ergonomickým plastovým tělem vyráběným pomocí moderní metody 3D tisku známé mezi střelci ze zakázkové výroby doplňků. Tato výrobní metoda spolu s open source designem těla umožňuje dosud nevídané možnosti přizpůsobení dle vkusu a potřeb střelce. Plánujeme v brzké době uvolnit 3D model těla pro soukromé použití.
Foto: Design zbraně je celoevropsky chráněný průmyslový vzor. | soukromý archiv autora
Design zbraně je celoevropsky chráněný průmyslový vzor. Limitovaná zaváděcí série o počtu 150 ks je v celonerezovém provedení a opatřená povrchovou úpravou „Arcor“ (speciální nitridace), která je hitem současné výroby zbraní. Protože tato povrchová úprava dosahuje skvělé odolnosti proti opotřebení i korozi, v dalších sériích již některé součásti budou vyráběný z vysoce kvalitních ocelí určených pro palné zbraně.
Komentáře
Radek
28. 12. 2020, 22:24Od ledna 2021 flobertka je už kategorie C1 na ohlášení, a bez omezení výkonu, dle nové novely zbrojního zákona.
Singleton
20. 12. 2020, 20:04To jako vážně?
Ostatně dodnes jsou nejoblíbenějším výrobkem závěrečných zkoušek učebního oboru puškař.
Autor je blb...pravděpodobně neúspěšný student zmiňovaného oboru...a pouhý škrabálek bez znalosti věci!!!
Jura
20. 12. 2020, 18:17Flobertka jako klasická opakovačka snad ještě, ale tohle mi vůbec nedává smysl, když budu chtít střílet na zahradě z ÁRka tak si koupim airsoftku, když budu chtít střílet přesně tak PCP. Navíc teď si nejsem jistý ale že se to dá koupit bez zbrojáku neznamená že se s tím smí střílet jinde než na střelnici.
Rudolf16
20. 12. 2020, 13:35Bodejž bychom byli všichni takovými trouby!
therion
20. 12. 2020, 12:03Nojo on totiz kazdy neni zelena guma vime : ))
California 15 ma jaky zpusob "mareni" prebytecneho vykonu?