Vědci představili možné scénáře, kolik bojeschopných tanků může Rusům zůstat do roku 2024
Francouzský výzkumný institut IAR (Institute Action Resilience) nedávno publikoval studii s vlastním hodnocením současného stavu flotily obrněných tanků ruské armády a schopnosti Rusů včetně schopnosti vyrábět nové stroje a opravovat či modernizovat dosavadní tanky pro své jednotky. Hlavním bodem této studie je prohlášení, že do začátku roku 2024 se v rámci tří různých scénářů odhaduje celkový počet ruských tanků na 1 500 resp. 600-400, nebo dokonce jen 250 tanků všech typů, od T-62 po T-90M. Tento stav by pak podle studie mohl vést k zahájení totální války proti Ukrajině. Uvedené odhady mohou vypadat přehnaně až nečekaně optimisticky, proto stojí za to si celou studii podrobněji rozebrat.
Foto: Francouzský výzkumný institut IAR (Institute Action Resilience) nedávno publikoval studii s vlastním hodnocením současného stavu flotily obrněných tanků ruské armády a schopnosti Rusů včetně schopnosti vyrábět nové stroje a opravovat či modernizovat dosavadní tanky pro své jednotky. | Shutterstock
Ve svých předpokladech odborníci IAR vycházejí z následujícího: Satelitní snímky podle jejich názoru naznačují, že v současnosti může být ve skladech ruské armády pouze přibližně 3 100 tanků všech typů, včetně více než 1 000 kusů T-72, více než 700 T-62, více než 600 T-80, asi 250 tanků T-55 a asi 330 dalších vozidel, jejichž typ nedokázali Francouzi na satelitních snímcích identifikovat. Výzkumníci IAR také vzali v úvahu oficiální prohlášení Rusů, že během totální války proti Ukrajině zvýšili výrobu nových tanků a opravy a modernizace stávajících tanků na 700-800 vozidel ročně. Výzkumníci však připustili, že se zde Rusové mohli jednoduše uchýlit k poznámkám a zapsat do kategorie „opravy“ veškerou práci, kterou lze vykonávat i v polních podmínkách. Reálné schopnosti Rusů tak podle Francouzů vypadají následovně: 10 nových tanků, 205 modernizovaných tanků a 90-180 zrestaurovaných tanků za rok. Na takových základech se pak experti Francouzského institutu udržitelnosti pustili do modelování tří scénářů pro flotilu obrněných tanků ruské armády v závislosti na míře ztrát a „opotřebování“, kdy na konci studie představili tři scénáře.
První je velmi optimistický. Díky úspěšnosti protiofenzivy ukrajinských ozbrojených sil je možné zvýšit ztrátovost tanků na průměrných 12 vozidel za den proti současným 2,62 vozidel za den. K tomu se také připočítává úroveň přirozeného opotřebení ruských tanků. A právě v rámci tohoto scénáře může do začátku roku 2024 v ruské armádě zůstat jen 250 tanků, kdy by šlo o „sběratelský mišmaš“ archaických T-62M a nových T-90M. Za takovýchto podmínek by obrněné jednotky ruské armády přestaly být významným faktorem nepřátelských akcí proti Ukrajině.
Druhý scénář je zhruba průměrně optimistický. Ozbrojené síly Ruské federace očekávají v průměru o něco nižší míry likvidace ruských tanků za den, a tak by do začátku roku 2024 měla ruská armáda disponovat 400 až 600 tanky všech typů, od T-62M až po T-90M. To však bude stačit jen na to, aby Rusové měli jednu bojeschopnou tankovou brigádu ve všech důležitých směrech fronty.
Třetí je pesimistický neboli „stagnující“ scénář, v jehož rámci se Rusům daří udržovat přijatelnou míru obnovy tankové flotily a ukrajinským silám se nedaří překonat průměrnou hranici 2,62 vyřazených nepřátelských tanků denně. V takových podmínkách bude ruská armáda dokonce schopna udržet jednu bojeschopnou tankovou armádu, která bude schopna vést koordinované útočné akce.
Výše popsané scénáře vypadají v rámci míry oslabování obrněného potenciálu ruské armády jako nepřiměřená nadsázka, kdy se hovoří o možném „vyčerpání“ potenciálu ruských tankových jednotek minimálně o 25 %. Zdá se, že skutečný motiv výzkumníků francouzského institutu Action Resilience byl poněkud jiný, než objektivně hodnotit záležitosti budoucího počtu tanků v ruské armádě. Tento motiv popsal francouzský konzervativní týdeník Le Point následovně: „Moskva spoléhá na koncept své obří armády, aby oslabila podporu Ukrajiny ze strany Západu, ale realita je zcela opačná.“
Zdroj: Defence UA, Institute Action Resilience
Komentáře
Czertik
14. 09. 2023, 05:24Me by zajimalo jak je to s vyrobou/opravami/modernizacemi zapadni evropa.
Vaclav Flek
13. 09. 2023, 00:50Zvlastni clanek, pisici o trech variantach, ktere se v podstate vylucuji, aby autor v poslednim odstavci nakonec vyloucil vlastne vsechny tri.
Autor clanku by asi mel uvest vice podrobnosti o instituci, ktera garantuje kvalitu sve analyzy. Sdeleni, ze jde o ustav s honosnym nazvem "Francouzsky vyzkumny institut IAR" se mi zda ponekud chabe, vzhledem k predvedemu vystupu.
Šebesta
13. 09. 2023, 08:10Souhlasím s vámi pane Fleku.
MiraH
12. 09. 2023, 12:18asi bych bral víc údaje z Ruska než ty směšně nadhozené. Nebo došlo ke chybě v překladu - 10 nových strojů za měsíc nikoli za rok. To by pak už ty počty víc odpovídaly - 120 fungl nových za rok a zbytek cca 600-700 modernizace a opravy dočasně vyřazených.
MiraH
12. 09. 2023, 12:21potom samozřejmě mohou podle satelitu počítat jen to co je ponecháno na ploše venku, tedy jen část celkového tankového parku. To že z těch ploch mizí má svoji logiku, nebudou tahat ty garážované s nejlepší kvalitou ale ty co byly venku na dešti, tak dostanou základní levné přístroje a na bojiště.
Slavoslav
12. 09. 2023, 12:41a kde su tie tajomne obrie garaze? v nich parkuje aj tajomna zauralska armada ktora caka na utok NATO?
MiraH
12. 09. 2023, 23:14snad si nemyslíš že vše nechají na větru a dešti, to jsou mobilizační stroje na co nejrychlejší použití. Sklady pochopitelně jsou aby je oko z vesmíru nevidělo, to má každá mocnost.
Vážně mi přijde že tu diskutujíci jsou absolutně bez fantazie. Přece co není třeba aby bylo vidět v době satelitů tak se šoupne buď do speciálních staveb kde se těžko bude odhadovat počet a pak ve finále pod zem ideálně do upravené velké jeskyně kvůli snížení nákladů. To už dělali němci za 2. světové, ale hlavně opuštěné vytěžené doly a jiné lokality kde nebylo nutné komplet vše vytěžit. A taková místa jsou tajná. Na západě se některá pečlivě vybraná zpřístupnila pro potřeby dokumentárních filmů, ale to jsou objekty které jsou dávno známé.
MiraH
12. 09. 2023, 23:23proč ne? Pro ně to je levná surovina/produkt kterého mají doma dost, tak proč to nesměnit za něco co je pro ně luxusní zboží které se u nich vyrábí v nízké kvalitě či vůbec? To je jednoduchá logika. Na západě to bylo na každém rohu ale u nich ne, za to na západě byl drahý benzín. Tak vzájemně prospěšný obchod. Můžeš se tomu smát že to je indiánské, ale pro indiány byla bižuterie vzácná a hezká, za to jim chutnala whisky a líbily se střelné zbraně pro lepší lov bizonů. A dokud jedna strana nezačala být chamtivá tak to fungovalo.
Mark
12. 09. 2023, 09:26Zajímavý zpracování o stavu ruských obrněnců
https://institutactionresilience.fr/publications.php
Mark
12. 09. 2023, 09:26Pardon...zajímavé...